Premiera***„Piekiełko”- reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś w środę po godzinie 18.00

16:00

23 stycznia 2019

Podobno na co dzień jesteśmy mili, uczynni, bezinteresowni i zarażamy innych swoim życiowym entuzjazmem. Sądząc po tematach naszych reportaży – dzieje się tak bardzo często. Dlatego pokazujemy Państwu postawy godne naśladowania i pochwały. Czasami zdarzy się nam jednak odkryć drugą stronę medalu. I tak np. na jednym z nowoczesnych i ładnych osiedli w Zielonej Górze dochodzi ostatnio do dziwnych zdarzeń. Sąsiedzi składają na siebie w różnych sprawach donosy, niszczą znaki drogowe, używają określeń ogólnie uważanych za obraźliwe, fotografują źle zaparkowane samochody sąsiadów, donosząc o fakcie „gdzie trzeba” itd… Autorka audycji postanowiła przyjrzeć się dokładniej tym międzysąsiedzkim relacjom. Jak się okaże w reportażu, trudno samemu nie dać się wciągnąć w wir zdarzeń i zachować dystans nawet z mikrofonem w dłoni.

 

Felieton polityczny. Rumkowski

17:50

2 lutego 2018

Łódzkie getto było wielką fabryką produkującą na potrzeby Niemiec. Asortyment produkcji obejmował szeroki wachlarz produktów: od ubranek dla lalek i biustonoszy, po mundury i słomiane buty dla Wehrmachtu. Ponieważ jedyną drogą dostaw żywności, ubrań i opału, była droga oficjalna, mieszkańcy getta, otrzymywali te produkty według drobiazgowego systemu kartkowego. Jakie to były ilości, wiadomo na podstawie istniejących dokumentów. A były to racje głodowe.

Czytaj dalej Felieton polityczny. Rumkowski

Wspomnienie*** „Przodem do przodu”- opowieść o dziennikarzu radiowym Grzegorzu Chwalibogu w niedzielę po godzinie 9.00

13:40

2 lutego 2018

O 12:15 Samorządne lubuskie: kiedy nadjedzie „lubuska lokomotywa”, co z tą jawnością życia publicznego? Co z „polskimi obozami”?

11:23

2 lutego 2018

Audycja Radia Zachód, do której co piątek zapraszamy samorządowców z lubuskich miast, powiatów, gmin albo województwa.

Gośćmi dzisiejszego programu są: wójt gminy Zabór Robert Sidoruk, działacz społeczny z Sulęcina Zenon Fabianowicz, radny wojewódzki Klubu Bezpartyjni Samorządowcy Łukasz Mejza oraz Tomasz Nesterowicz, radny Zielonej Góry, SLD.

Czytaj dalej O 12:15 Samorządne lubuskie: kiedy nadjedzie „lubuska lokomotywa”, co z tą jawnością życia publicznego? Co z „polskimi obozami”?

Niech pani pomoże…

17:55

1 lutego 2018

Powracamy do Państwa spraw  poruszanych w audycji w ubiegłym roku. Najbardziej komentowanych i tych, które poruszyły i wzruszyły.

Przypomnę kilkuletnią walkę pani Swietłany Gromnickiej z baza transportową w Lipinkach Łużyckich.

Mija rok od wielkiego pożaru na wysypisku odpadów w Brożku

Zaproszę także do kolejowej wsi Drzewce w gminie Torzym. Czy ktoś pomógł mieszkańcom tej małej wsi z wielkimi problemami?

Na koniec zapytam syna pani Janiny Kowalskiej, niepełnosprawnej nauczycielki, czy udał jej się powrót do szkoły w Nowym Miasteczku.

 

 

Komu przeszkadza Polska?

10:55

1 lutego 2018

Czy obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mogą zostać zakłócone? Do niedawana wydawało się, że jeśli istniało takie zagrożenie, to raczej ze względu na sytuację wewnętrzną kraju.

Dziś coraz częściej mówi się o presji zewnętrznej na Polskę, która jest związana z międzynarodową grą interesów. Próba odwołania wiceprzewodniczącego PE Ryszarda Czarneckiego, krytyka ustawy o IPN, kontestowanie reformy sprawiedliwości, Nord Stream 2 to tylko niektóre z ognisk zapalnych.

Jak oceniamy bieżącą sytuację Polski? Co sądzicie Państwo o polityce zagranicznej? Czy obchody ważnego dla nas jubileuszu mogą być z premedytacją zakłócany przez inne państwa i grupy interesów?

Od godziny 12.10 czekamy na opinie i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

Pasja, życie, las. Zapraszamy po 20:00

17:05

31 stycznia 2018

Małżeństwo leśników, miłośnicy przyrody, edukatorzy, Pan Paweł fotografuje przyrodę a Pani Ilona prowadzi stronę ośrodka na fb. Ten ośrodek to
to przykład łączenia pasji z pracą. Państwo Mrowińscy – Ilona i Paweł – są leśnikami z zacięciem do uczenia o pięknie i wartościach przyrody. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich położony jest w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Bory Lubuskie”, obejmującym teren Nadleśnictwa Lubsko.

O ich pasji, obserwacjach i sposobie na życie porozmawiamy w magazynie Między Nami Zwierzętami.

Mamy także kalendarz dla słuchaczy. W trakcie audycji podamy telefony i zasady mini konkursu.

Zapraszam od 20:00 Małgorzata Nabel-Dybaś

Jak oceniamy politykę międzynarodową USA?

11:53

31 stycznia 2018

Minionej nocy prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił doroczne orędzie o stanie państwa. Prezydent Donald Trump przekonywał członków obu izb Kongresu oraz milionów Amerykanów przed telewizorami, że ich kraj odbudowuje swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

Amerykański przywódca podkreślał, że USA wciąż muszą się zmierzyć z wrogimi reżimami, grupami terrorystycznymi i rywalami takimi jak Rosja i Chiny. Zapowiedział też unowocześnienie arsenału nuklearnego, odcięcie pomocy finansowej krajom nieprzyjaznym Ameryce, utrzymanie Guantanamo i zmuszenie Korei Północnej do porzucenia ambicji nuklearnych. Skrytykował również kraje, które głośno krytykowały jego decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Co ciekawe, Donald Trump nie wspomniał w swoim orędziu ani o NATO ani o współpracy z Europą. Zdaniem komentatorów, jest to o tyle ciekawe, że zaledwie kilka dni temu amerykański prezydent rozmawiał z przywódcami krajów europejskich na szczycie ekonomicznym w szwajcarskim Davos, a na Stary Kontynent przeleciał też jego zastępca, sekretarz stanu Rex Tillerson, który odwiedził Polskę.

W jakim świetle stawia to w takim razie stosunki USA z Europą? Jak oceniamy amerykańską politykę wobec naszego kraju? Czy Państwa zdaniem prezydent Donald Trump nie zaostrza za bardzo swojej międzynarodowej retoryki, co może spowodować niebezpieczny kryzys geopolityczny na świecie?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Artur Steciąg

Kobiety u boku naszych władców

19:58

30 stycznia 2018

Premiera*** ,,Obozowe wspomnienia”- reportaż Izabeli Patek

14:00

30 stycznia 2018