Otwarty Mikrofon Radia Zachód. Audycja publicystyczna z udziałem słuchaczy. Ciekawe tematy, kontrowersyjne opinie i stanowiska. Zapraszamy od poniedziałku do piątku między 12.00 a 13.00.
Czy obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mogą zostać zakłócone? Do niedawana wydawało się, że jeśli istniało takie zagrożenie, to raczej ze względu na sytuację wewnętrzną kraju.
Dziś coraz częściej mówi się o presji zewnętrznej na Polskę, która jest związana z międzynarodową grą interesów. Próba odwołania wiceprzewodniczącego PE Ryszarda Czarneckiego, krytyka ustawy o IPN, kontestowanie reformy sprawiedliwości, Nord Stream 2 to tylko niektóre z ognisk zapalnych.
Jak oceniamy bieżącą sytuację Polski? Co sądzicie Państwo o polityce zagranicznej? Czy obchody ważnego dla nas jubileuszu mogą być z premedytacją zakłócany przez inne państwa i grupy interesów?
Od godziny 12.10 czekamy na opinie i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462.
Minionej nocy prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił doroczne orędzie o stanie państwa. Prezydent Donald Trump przekonywał członków obu izb Kongresu oraz milionów Amerykanów przed telewizorami, że ich kraj odbudowuje swoją pozycję na arenie międzynarodowej.
Amerykański przywódca podkreślał, że USA wciąż muszą się zmierzyć z wrogimi reżimami, grupami terrorystycznymi i rywalami takimi jak Rosja i Chiny. Zapowiedział też unowocześnienie arsenału nuklearnego, odcięcie pomocy finansowej krajom nieprzyjaznym Ameryce, utrzymanie Guantanamo i zmuszenie Korei Północnej do porzucenia ambicji nuklearnych. Skrytykował również kraje, które głośno krytykowały jego decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.
Co ciekawe, Donald Trump nie wspomniał w swoim orędziu ani o NATO ani o współpracy z Europą. Zdaniem komentatorów, jest to o tyle ciekawe, że zaledwie kilka dni temu amerykański prezydent rozmawiał z przywódcami krajów europejskich na szczycie ekonomicznym w szwajcarskim Davos, a na Stary Kontynent przeleciał też jego zastępca, sekretarz stanu Rex Tillerson, który odwiedził Polskę.
W jakim świetle stawia to w takim razie stosunki USA z Europą? Jak oceniamy amerykańską politykę wobec naszego kraju? Czy Państwa zdaniem prezydent Donald Trump nie zaostrza za bardzo swojej międzynarodowej retoryki, co może spowodować niebezpieczny kryzys geopolityczny na świecie?
Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462
Prezydent Andrzej Duda podpisze dziś ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zgodnie z uchwaloną ustawą, zakaz handlu w Polsce wprowadzany będzie stopniowo, począwszy od marca br. Co do zasady w tym roku (za wyjątkiem stycznia i lutego) sklepy otwarte będą tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, chyba, że w którąś z nich wypadnie święto. Handel dozwolony będzie również w jedną niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W niedziele pozostaną otwarte m.in. sklepy „w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę „, sklepy na stacjach paliw, placówki handlowe na dworcach, apteki i hurtownie farmaceutyczne, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe, sklepy w strefach wolnocłowych, czy zakłady pogrzebowe. Na dotychczasowych zasadach funkcjonować będzie mógł również handel internetowy. Jak oceniamy te zmiany? Jak wpłyną na nasze życie osobiste? Czy nowe przepisy będą mieć wpływ na gospodarkę?
Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462
Nowelę ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Sejm uchwalił w piątek. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Krytycznie do nowych przepisów odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. „Wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie. Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny” – napisało w specjalnym oświadczeniu izraelskie MSZ. Czy kłamstwo o współodpowiedzialności narodu polskiego za Holokaust uda się wyrugować z przestrzeni międzynarodowej? Jak oceniamy powstałe napięcie na linii Izrael – Polska?
Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462
Jak poinformował GUS, liczba urodzeń w Polsce u biegłym roku przekroczyła 400 tys. Według wstępnych danych, w Polsce na świat przyszło 403 tys. dzieci, czyli o 20 tys. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze przed trzema laty GUS prognozował, że liczba urodzeń nie przekroczy 346 tys., jednak rzeczywistość przerosła te prognozy.
Dobra sytuacja gospodarcza, program Rodzina 500 plus, czy inne czynniki decydujące o tym, że Polacy chętniej powiększają rodziny – co Państwa zdaniem wpływa na to w największym stopniu, a co państwo może w tej kwestii zrobić jeszcze skuteczniej? Czy korzystny trend uda się utrzymać na tyle długo, by mówić o trwałej zmianie? Co zrobić by promować wielodzietne rodziny?
„Niech futra przejdą do historii” – z takim apelem do europejskich parlamentarzystów wystąpił wczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jego wystąpienie dotyczące m.in. planowanego przez Polskę zakazu hodowli zwierząt futerkowych zaprezentowano w Brukseli w trakcie wystawy poświęconej temu właśnie tematowi.
O zakaz hodowania zwierząt na futra zabiegają od lat działacze wielu organizacji pozarządowych. Oprócz Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy w tym zakresie złożyła również Platforma Obywatelska.
Czy jednak taki zakaz powinien być wprowadzony? Czy Polska powinna dołączyć do innych krajów europejskich, m.in. Austrii, Holandii czy Wielkiej Brytanii, które zapowiedziały już wygaszanie hodowli zwierząt futerkowych. A może zamiast likwidowania takich farm wystarczy jedynie ich ścisłe kontrolowanie, tak aby zarówno hodowla, jak uśmiercanie zwierząt na futra prowadzone były w jak najbardziej humanitarnych warunkach?
I przy okazji, jak oceniacie Państwo nasz stosunek do zwierząt? Czy wprowadzenia zakazu hodowania zwierząt na futra, wraz z zaostrzeniem kar dla osób znęcających się nad zwierzętami, rzeczywiście poprawi los naszych „braci mniejszych”?
Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462
Wsparcie dla uczelni regionalnych, urlopy rodzicielskie dla doktorantów, zrównanie wieku emerytalnego naukowców bez względu na płeć do 65 r. życia – to wybrane zapisy w najnowszym projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który przedstawił wczoraj szef resortu nauki Jarosław Gowin. „Konstytucja dla Nauki” przewiduje ponadto między innymi zwiększenie płac pracowników akademickich, przywrócenie możliwości organizowania przez uczelnia egzaminów wstępnych. Reforma szkolnictwa wyższego ma objąć zarówno studia I i II stopnia, jak i doktorantów, profesorów oraz władze uczelni.
I właśnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian jest pozbawienie możliwości zasiadania we władzach uczelni byłych tajnych współpracowników służby bezpieczeństwa PRL oraz możliwości ubiegania się przez takie osoby o tytuł profesora.
Jak oceniają Państwo zmiany zaproponowane przez Jarosława Gowina? Czy dekomunizacja 29 lat po upadku realnego socjalizmu w Polsce jest potrzebna? Czy nasz kraj, dzięki tym zmianom ma szansę na lepsze elity?
Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462
Główny Urząd Statystyczny alarmuje – Polaków będzie ubywać. Liczba umierających osób znacznie przewyższy liczbę narodzin. Statystycy prognozują, że w 2050 roku będzie nas niewiele ponad 34 mln. To oznacza, że w ciągu czterech dekad zniknie około 14 proc. obywateli.
Główną przyczyną kurczenia się polskiego społeczeństwa jest ujemny przyrost naturalny. Jeśli nie da się zahamować tego trendu, to Polskę jak i inne kraje Europy będą mieć gigantyczny problem społeczny i gospodarczy.
Z drugiej strony, będziemy żyć dłużej. Już w 2030 roku średni czas trwania życia mężczyzny przekroczy 80 lat. Dla kobiet będzie to już 84 lata. W efekcie w Polsce pojawi się cała armia staruszków. Jak zahamować negatywne zjawisko, jednocześnie dbając o seniorów? Czy istnieje złoty środek? „Senior Plus” to program rządowy, który wspiera powstawanie domów dziennego pobytu dla seniorów. Wiele samorządów prowadzi własne działania przykładem mogą być uprawniające do zniżek „karty seniora” . Jak żyje się seniorom w kraju? Jak powinna wyglądać polityka senioralna?
Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462
W życie weszła Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Reforma wymiaru sprawiedliwości spotkała się z ogromnym sprzeciwem sędziów. Ze stanowiska przewodniczącego KRS-u zrezygnował Dariusz Zawistowski, politycy opozycji zapowiadają bojkot procedury nowego KRS-u. Czy obawy przeciwników reformy są związane z troską o praworządność, czy jak twierdzą jej zwolennicy, obroną przywilejów i tzw. „nadzwyczajnej kasty”? Pyta Janusz Życzkowski
Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462
Lotnisko w Babimoście znów budzi sporo kontrowersji…
Mimo, iż z lubuskiego portu lotniczego korzysta coraz więcej osób, władze Zielonej Góry postanowiły wstrzymać swoje dofinansowanie połączeń lotniczych z Warszawą.
Od niemal roku realizuje je państwowa spółka PLL LOT, która nie wyklucza też uruchomienia kolejnych lotów z Babimostu. Testowane było m.in. bezpośrednie połączenie z Lwowem, samorząd województwa marzy też o lotach do innych krajów europejskich.
Czy wzrost liczby pasażerów korzystających z portu lotniczego Zielona Góra – Babimost świadczy o tym, że warto inwestować w lotnisko w Babimoście? Czy też władze Zielonej Góry mają jednak rację, że wstrzymują się z dofinansowaniem lotów do stolicy?
A może zamiast samolotów postawić na kolej i miliony złotych wydawane na połączenie lotnicze ze stolicą przeznaczyć na pociągi, z których korzysta coraz więcej Lubuszan? Gdzie, Państwa zdaniem, powinny się uruchomić nowe połączenia kolejowe?
Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462
Artur Steciąg
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej