Wspomnienie*** „Przodem do przodu”- opowieść o dziennikarzu radiowym Grzegorzu Chwalibogu w niedzielę po godzinie 9.00

13:40

2 lutego 2018

Posłuchaj*** „Krok za krokiem…”- opowieść o Basi, która chce chodzić. Reportaż Cezarego Galka

20:20

27 stycznia 2018

Posłuchaj*** „Monolog– opowieść o życiu aktora”- reportaż Cezarego Galka

12:00

20 stycznia 2018

Posłuchaj***„Mały, wielki człowiek…”- reportaż Cezarego Galka

12:00

13 stycznia 2018

Premiera***„Trauma i duma”– poruszający reportaż Alicji Grembowicz

12:50

4 stycznia 2018

Są tematy, które pomimo upływu czasu nieustająco przykuwają naszą uwagę i rodzą gorące emocje. Reportaż dokumentalny Alicji Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oparty na niewyjaśnionej do dziś historii śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, wraz z licznymi wątkami związanymi z okolicznościami tego mordu jest przykładem nieustannego dążenia do prawdy. Czy udało się osiągnąć zamierzony cel? Bardzo dokładna dokumentacja oparta na świadectwie osób związanych a ks. Jerzym Popiełuszką, badaniach IPN i dokumentach procesu toruńskiego pozwoliła przybliżyć się do prawdy i zdać sobie sprawę ze złożoności problemu, którego wyjaśnienie jest trudne z powodu ukrytych powiązań i interesów. To kolejny krok, który powinien być zrobiony.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – w homiliach głosił prawo do życia w wolności, protestował przeciw aktom bezprawia, przemocy, niesprawiedliwości. Kochały Go rzesze ludzi z całej Polski. A jego śmierć  w 1984 roku była traumą dla większości  naszego społeczeństwa. I chociaż od tamtej chwili minęło ponad trzydzieści lat, wciąż pozostają pytania o okoliczności tego morderstwa.

W reportażu wystąpią  między innymi:

Joanna Kąkolewska – żona reportażysty i pisarza, Krzysztofa Kąkolewskiego

Katarzyna Kętrzyńska – dziennikarka, Roma Szczepkowska – aktorka,

Mirosław Bielaszko – historyk oraz prof. Jan Żaryn – historyk.

Audycja zdobyła Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2017.   

Emisja 7.01.2017.

Zdjęcie tytułowe- Wikipedia.

 

Wspominamy rok 2017*** „Życie potrojone”- reportaż Cezarego Galka o niepełnosprawnych trojaczkach, które skończyły już 25 lat

16:10

31 grudnia 2017

Wspominamy rok 2017*** „ŚWIADECTWO”- reportaż Cezarego Galka o Wydarzeniach Zielonogórskich wyróżniony na festiwalu „NNW” w Gdyni -posłuchaj

14:00

30 grudnia 2017

Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to cztery dni spotkań wypełnionych  pokazami  filmów, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o książkach historycznych. Towarzyszyły temu wystawy, instalacje artystyczne i widowiska  muzyczne. Nasza rozgłośnię obok wyróżnionego reportażu Cezarego Galka reprezentowała także nominowana do finału Marzena Wróbel.

Czytaj dalej Wspominamy rok 2017*** „ŚWIADECTWO”- reportaż Cezarego Galka o Wydarzeniach Zielonogórskich wyróżniony na festiwalu „NNW” w Gdyni -posłuchaj

Tradycja i Historia*** Świąteczne reportaże- posłuchaj

07:00

23 grudnia 2017

Kolejny rok dobiega końca. Przed nami ostatnie już tegoroczne premiery reportażowe oczywiście w świątecznym nastroju.  Przedstawiliśmy Państwu wiele godnych uwagi ludzkich losów, spraw, faktów historycznych i emocji. Mamy nadzieję, że radiowy reportaż tak jak dawniej i dziś nie pozwala obojętnie przejść wobec świata, który nas otacza, wyzwalając emocje i zachęcając do refleksji. W imieniu reportażystów Radia Zachód życzę Państwu Zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Cezary Galek

I dzień świąt–  poniedziałek po 9.00

„Przy Bukowińskim stole”- reportaż Cezarego Galka

Ponad 10 lat temu na zaproszenie szefowej bukowińskiego zespołu „WATRA” z Brzeźnicy Pani Jadwigi Pareckiej wybrałem się z nimi na dziś rumuńską i ukraińską Bukowinę. Powstał cykl audycji pod tytułem ”Tryptyk bukowiński” w którym emocje spotkań rodaków ”stąd” i pozostałych po II wojnie „tam” sięgały zenitu. Członkowie rodzi odnajdywali krewnych, których często do tej pory nie widzieli na oczy. Odżywały rodzinne wspomnienia i zacieśniały się na powrót więzi. Również i ja uległem temu nastrojowi do tego stopnia, że później tam powracałem, choć nie jestem z pochodzenia Bukowińczykiem. Tuz przed świętami odwiedziłem Brzeźnicę gdzie członkowie zespołu odbyli ostatnia przed Bożym Narodzeniem próbę kolędową. Była to okazja aby zasiąść przy bukowińskim stole pełnym tradycji, zapachów i smaków. Dowiedziałem się tez jaki wpływ na ich dalsze życie miała tamta historyczna już wizyta u rodaków na Bukowinie.

II dzień świąt- wtorek

„Pomnik Historii- Paradyż”- reportaż Izabeli Patek

Pocysterski kompleks w Paradyżu na mocy rozporządzenia prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał status Pomnika Historii. Mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne. Zwiedzając to miejsce możemy podziwiać piękne obiekty architektoniczne, obrazy, rzeźby, przedmioty codziennego użytku, a także dewocjonalia świadczące o wielowiekowej historii tego miejsca. Sprzyja ono modlitwie i nauce wszak na bramie widnieje znacząca właśnie to łacińska maksyma autorstwa świętego Benedykta z Nursji: „Ora et labora” , którą kierowali się również Cystersi.  Odbywają się tu uroczystości religijne, konferencje, rekolekcje. Można też za specjalnym pozwoleniem księdza rektora zwiedzić krypty, w których pochowani są zakonnicy. Corocznie w murach Kościoła rozbrzmiewa muzyka podczas festiwalu ”Muzyka w raju”, transmitowana również na antenie Radia Zachód. Wraz z autorka reportażu i gospodarzami obiektu będziemy przechadzali się po obiektach słuchając opowieści o jego ciekawej wielowiekowej historii i współczesności.

 

 

 

Premiera*** „Dla niej zrobilibyśmy wszystko…”- reportaż Izabeli Patek w niedzielę po godz. 9.00

09:35

22 grudnia 2017

Wiktoria ma 12 lat i od urodzenia cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Trzeba uważać, by nie doszło do przypadkowego urazu. Pomimo choroby dziewczynka jest bardzo pogodna i cieszy się życiem otoczona opieką rodziny i wielu przyjaciół. Szczególnie ceni dwie przybrane ciocie: Agnieszkę, która jest florystką, i Karolinę, przygotowująca wspaniałe torty. Wiktoria uczestniczy też w zajęciach w klubie „Jedynka”, gdzie prowadzone są warsztaty dla kobiet z chorobą nowotworową „Lucynki”. To właśnie te Panie, a także wiele innych osób zbiera dla Wiktorii nakrętki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na rehabilitację dziewczynki. Rodzice dziewczynki marzą o tym, by zaczęła chodzić. Potrzebne są jak zwykle pieniądze, dlatego tak ważna są życzliwość i pomoc.

Nominacja Grand Press 2017*** „Nigdy nie odwracam głowy”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

14:00

15 grudnia 2017

12 grudnia w Warszawie ogłoszono zwycięzców  tegorocznego konkursu Grand Press na najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba 800 prac. Jury nominowało do finału 54 materiały. Wśród nominowanych reportaży radiowych znalazły się dwie audycje wyprodukowane w Radiu Zachód: dokument Kamila Hypkiego „Gdzie rodziła się wolność” i reportaż mojego autorstwa pt. „Nigdy nie odwracam głowy” przygotowany na potrzeby tego cyklu. Pragnę zatem ten niezwykły  temat Państwu przypomnieć.

Grand Press

Co trzeba zrobić, aby uratować komuś życie? Czasami naprawdę niewiele. Przekonał się o tym zielonogórzanin Paweł Siemaszko, który w dniu swoich 41 urodzin odwoził samochodem swojego syna Huberta do sali zabaw. Jego jazda skończyła się 100 metrów od celu. Nic nie pamięta – obudził się w szpitalu kilka dni później. Wtedy dowiedział się, że był już „po tamtej stronie”, gdy jego serce stanęło i że… życie, oprócz lekarzy, zawdzięcza przypadkowej osobie. Gromadzący się ludzie robili zdjęcia i stali bezczynnie, gdy przypadkowo przejeżdżający tamtędy Kajetan Żelech zatrzymał samochód i po prostu przystąpił do ratowania mężczyzny. Masaż serca i „wdechy życia” pozwoliły dotrwać do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego, wtedy lekarz przejął prowadzenie akcji i po dalszych  minutach przywrócił funkcje życiowe Pana Pawła. Jeszcze w szpitalu niedoszły nieboszczyk rozpoczął akcję poszukiwania osoby, od której dostał w dniu 41 urodzin prawdziwy dar życia. To mogło się przydarzyć każdemu z nas.

Cezary Galek

Posłuchaj reportażu.

Paweł i Kajetan na miejscu zdarzenia

Z albumu rodzinnego Pawła

Z albumu rodzinnego Kajetana