Zamek czeka zagłada?

00:57

26 lipca 2011

Sławomir Kordyjalik

dziennikarz redakcji informacji, działu sportowego i Popołudniówki  Radia Zachód, tel. +48 68 4555 522, +48 68 4555 595,  e-mail: s.kordyjalik@zachod.pl

(Visited 118 times, 1 visits today)

Znów kłopoty z zamkiem ma Muzeum w Międzyrzeczu. Ostatnie ulewy i burze znów nadwątliły pochodzącą z XIV wieku budowlę. Tym razem razem po gwałtownej burzy posypały się cegły ze ściany zachodniej tego wyjątkowego obiektu. – Niestety, nie mamy pieniędzy, aby uszkodzenie naprawić, czy zabezpieczyć ściany przed ewentualną dalszą zagładą – mówi Andrzej Kirmel, dyrektor Muzeum.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/07/25-zamek.mp3|titles=ZAMEK]

Andrzej Kirmiel podkreśla, że mimo szczerych chęci starostwo powiatowe nie jest w stanie wyasygnować takich pieniędzy, jakie są niezbędne do właściwej konserwacji tej klasy zabytku. Dyrektor z żalem mówi, że na naszych oczach w ruinę popada jedyny zamek w województwie lubuskim fundowany jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego.

Międzyrzeccy muzealnicy apelują do wszystkich instytucji i miłośników historii o pomoc w ratowaniu obiektu.

(Visited 118 times, 1 visits today)

5 myśli na temat “Zamek czeka zagłada?”

  1. POdziękujcie pani marszałek, ważniejsze jest latać z tego Babimostu niż ratować najważniejszy zabytek w Lubuskim !!

  2. To prawda, że szkoda, ale przecież jest w Polsce demokracja i ludzie wybrali władzę samorządową, która nie zajmuje się historią. Władzy myśli o „tu i teraz”. Pieniądze podatnika inwestuje w lotnisko w Babimoście, a nie w utrzymywanie śladów historii.

  3. W ubiegłych tygodniach od 2 lipca w Żaganiu również były ulewy. Skutkiem wpływów atmosferycznych częściowo zalało kościół. pw. Wniebowzięcia NMP – zespół poaugustiański. Zalania objęło część nawy południowej tym samym uszkadzając instalację elektryczną. :(

  4. Władze Lubuskiego nie chcą dopomóc, bo pasem ziemi niczyjej (centrum woj.) nikt się tam nie przejmuje. No i niepoprawnie polityczne bo przecież po co ratowac jakiś tam „wielkopolski zamek”. Tu przecież Lubuskie.

Dodaj komentarz