Władze AWF: plotki o bankructwie grubo przesadzone

17:52

15 maja 2013

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM.

E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

(Visited 116 times, 1 visits today)

– AWF nie bankrutuje- zapewnia rektor uczelni. Prof. Jerzy Smorawiński przyjechał dziś do Gorzowa przekonywać, że uczelnia nie ma się aż tak źle, jak głoszą plotki. Owszem- ma długi, ale informacje o ich wysokości są grubo przesadzone. Wydział Zamiejscowy AWF w Gorzowie będzie działał i planuje normalny nabór- zapewnia rektor. Przy okazji przypomina o źródle problemów- czyli remoncie byłego akademika przy Estkowskiego. Prace stanęły dwa lata temu. Wykonawca zbankrutował, a inwentaryzacja tego, co zdołał zrobić, wykazała, że brał pieniądze za prace, których nie wykonał i sprawa trafiła do prokuratury. Od tamtej pory AWF ubiega się o odszkodowanie, ale i o utrzymanie unijnej dotacji jaką dostał na remont.

Profesor Smorawiński zapewnił, że wszystkie te problemy są bez wpływu na rozpoczynająca się rekrutację. Władze uczelni zapewniają młodych, że mogą spokojnie wybierać studia na AWF-ie, bo uczelnia nie tylko utrzyma te kierunki, które już ma, ale od nowego roku akademickiego zaproponuje nowe.

Lekarstwem na finansowe problemy ma być sprzedaż części uczelnianego majątku. Wersje „wyprzedaży” są różne.  Uczelnia myślała o sprzedaży hali przy ul. Słowiańskiej. Na to nie zgodził sie jednak na to prezydent Gorzowa, bo znajdująca się na popoligonowym terenie hala – mimo, że wyremontowana środkami uczelni- stanowiła darowiznę od miasta. W takim przypadku władze akademii chcą, żeby miasto odkupiło od niej stadion lekkoatletyczny przy ulicy Wyszyńskiego. Prof. Smorawiński jest po rozmowach z gorzowskimi radnymi. Znalazł u nich uznanie, bo – w planach radnych – ten stadion w połączeniu z dawnym stadionem Warty mógłby stworzyć kompleks lekkoatletyczny. Mówił o tym na naszej antenie szef Rady Miasta Jerzy Sobolewski, który ma już nawet projekt takiego kompleksu (skrytykowany zresztą przez prezydenta, który nie chce kupować ani stadionu AWF, ani remontować stadionu Warty).  Jeszcze innym wariantem, rozpatrywanym przez AWF,  jest sprzedaż drugiej , większej hali – tej przy Słowiance.

Decyzja mają zapadać w ciągu najbliższych tygodni.

(Visited 116 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz