Historie pisane na nowo…

09:25

28 stycznia 2018

Kamil Hypki

z-ca redaktora naczelnego  kierownik działu informacji   +48 68 455 55 03

(Visited 112 186 times, 1 visits today)

W każdą niedzielę w Radiu Zachód kolejny odcinek cyklu audycji historycznych. W „Historiach pisanych na nowo…” przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami. Relacjonujemy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami oraz ciekawe konferencje i spotkania, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć historię regionu i kraju.

„Historie pisane na nowo…” odc. 81 (28.01.2018) Wyemitowaliśmy wystąpienie szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który w poniedziałek w Gorzowie wręczył medale „Pro Patria” za zasługi w upamiętnianiu walki o niepodległość. O walkach o przełamanie umocnień nad Odrą w 1945 roku opowiadali Paweł Pochocki i Jan Wota ze Stowarzyszenia Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk. Były też obszerne fragmenty wykładu „Podobieństwa i różnice pomiędzy Polską i Izraelem w roku 2018 – roku 100-lecia odrodzenia Polski i 70-lecia odrodzenia Izraela”, jaki wygłosił w Zielonej Górze Piotr Stasiak ze Stowarzyszenia Beit.

„Historie pisane na nowo…” odc. 80 (21.01.2018) Dziś w cyklu poświęconym historii służb wywiadowczych rozmawialiśmy z dr. Witoldem Bagieńskim z IPN o jego najnowszej książce „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961”. W publikacji przedstawionych zostało pierwszych 15 lat dziejów wywiadu cywilnego Polski Ludowej: ewolucja jego struktury organizacyjnej, celów i obszarów działania, metody pracy, a także funkcjonariusze i ich agenci. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie dotyczące jednej z najważniejszych jednostek operacyjnych centrali bezpieki. Rola wywiadu polegała na walce z wrogami zewnętrznymi i obserwowaniu sytuacji w środowiskach, które mogły podejmować próby wspierania krajowych przeciwników systemu. Jednostka ta realizowała też zadania, które służyły zmniejszeniu zapóźnienia gospodarczego względem krajów zachodnich. Priorytety te wynikały z oczekiwań decydentów partyjnych i były ściśle związane z polityką zagraniczną PRL. Z reguły tam gdzie kończyło się pole działania dyplomacji i oficjalnych agend państwa, zaczynało się pole działania służby wywiadowczej. Niekiedy obszary dyplomacji i szpiegostwa silnie się ze sobą wiązały lub przenikały się wzajemnie. W audycji była także rozmowa z ks. dr. Dariuszem Gronowskim w 32 rocznicę śmierci biskupa Wilhelma Pluty. Posłuchaj audycji:

„Historie pisane na nowo…” odc. 79 (14.01.2018) Mówiliśmy o Otyniu, który po ponad 70 latach odzyskał prawa miejskie. Opowiadaliśmy o powstającym w naszej redakcji dokumencie prezentującym historię Bronka Kozaka, gimnazjalisty ze Szprotawy, skazanego w latach 50. przez komunistyczne władze na karę śmierci. Był reportaż „Nasz mały Wawel” Marzeny Wróbel-Szały o zabytkach Żagania. Posłuchaj audycji:

„Historie pisane na nowo…” odc. 78 (7.01.2018) Przypomnieliśmy dokument „Wezwani” o represjach wobec duchowieństwa w czasach PRL. Wystąpili w niej m.in. biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt i ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz, którzy jako klerycy odbyli przymusową służbę wojskową w Bartoszycach oraz dr hab. Rafał Reczek, badający najnowszą historię kościoła. Był też kolejny odcinek powieści radiowej „Ucieczki z PRL”. Posłuchaj audycji:

„Historie pisane na nowo…” w Radiu Zachód w każdą niedzielę po godz. 14:05. Jeśli macie Państwo sugestie dotyczące tematów, które warto poruszyć w audycji, czekamy na zgłoszenia. Nasz adres: historie@zachod.pl

fot. luw.pl

(Visited 112 186 times, 1 visits today)

4 myśli na temat “Historie pisane na nowo…”

  1. „Historie pisane na nowo…” odc.57 (6.08.2017) … Opowiedzieliśmy też historię Anny Haller, córki gen. Józefa Hallera, twórcy „błękitnej armii”.

    Opowiedzieliście historię siostry a nie córki.

  2. Histoia pisana na nowo:Jarek K balbina wygrał wybory w stoczni gdańskiej.Wygryzł go stary przedwojenny agent bezpieki Bolek.Tak się pokłócili,że 13 grudnia jarek nie odbierał od bolka ani telefonów ani esemesów,później stwierdził że sieć padła i telefony nie działały.Bolek wysłał do balbiny jednak emilka ale stary wiarys Maciar wyrwał w porę kartkę i jaro nie dostał .ale ta karta trafiła do specjalnego raportu WSI i ….i wlaśnie co?

  3. Generalnie to dziwnie brzmi, jak się historię pisze na nowo.

Dodaj komentarz