Raport o stanie Gorzowa

19:31

10 stycznia 2018

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

(Visited 1 370 times, 1 visits today)

W Bibliotece imienia Zbigniewa Herberta odbyła się „Debata o stanie miasta”. Raport został przygotowany przez niezależnych ekspertów, naukowców i ekonomistów związanych z Gorzowem. 

Spotkanie prowadzili dr Piotr Klatta i dr Arnold Siwy. Organizatorzy szukali odpowiedzi na pytania: jaka jest prawdziwa kondycja miasta, dlaczego Gorzów nie rozwija się dynamicznie, a także jak jest przyczyna tego, że w mieście tak trudno prowadzi się interesy ? Autorzy raportu przygotowali go na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego i innych ogólnie dostępnych wskaźników tak, by ułatwić zrozumienie wielu procesów i zjawisk z zakresu demografii, ekonomii i gospodarki. Mówi dr Piotr Klatta, były pracownik naukowy Akademii imienia Jakuba z Paradyża:
Jednym z mieszkańców, którzy wzięli udział w debacie był Ryszard Bronisz, który od urodzenia mieszka w Gorzowie. Jego zdaniem, przyglądając się temu, co dzieje się w mieście nie widać kierunków rozwoju:
Radny, Grzegorz Musiałowicz zwraca uwagę na problemy miasta z prowadzonymi inwestycjami, a zwłaszcza z planem transportowym: 
Z przedstawionych  przez autorów raportu danych wynika, że Gorzów, podobnie jak wiele innych podobnej wielkości miast wyludnia się.Jednocześnie wzrasta liczba osób w wieku poprodukcyjnym. Jest też bardzo niskie bezrobocie. Zarobki gorzowian plasują się na najniższych pozycjach tabeli płac. Jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, są one najniższe wśród miast wojewódzkich.Tym, co bardzo dziwi autorów raportu jest fakt, że Gorzów nie wydatkuje w całości pieniędzy przeznaczonych na inwestycje. Z analizy dokumentów wynika, że co roku miasto ma kilkadziesiąt milionów tzw. wolnych środków, które nie zostały wydane na prowadzenie ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć.
Debata została zorganizowana przez Gorzowski Klub Dyskusyjny.
(Visited 1 370 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz