Akcja STOP Yulin w Zielonej Górze

00:48

22 czerwca 2016

Izabela Kwiatkowska

Dziennikarka redakcji informacji Radia Zachód. Tel. 68 455 55 22.

(Visited 2 734 times, 1 visits today)

W miejscowości Yulin w południowo-wschodnich Chinach rozpoczęły się dziś obchody święta przesilenia letniego połączone z jedzeniem psiego i kociego mięsa. To najbardziej krwawy i okrutny festiwal kulinarny na świecie. Około 10 tysięcy  zwierząt zostaje zabitych w bestialski sposób. Od lat obrońcy praw zwierząt protestują przeciwko temu procederowi.

Tegoroczna kampania #StopYulin jest jednym z największych protestów na świecie. Obrońcom zwierząt udało się zebrać 11 mln podpisów, również w Polsce. W minioną sobotę na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja przeciwko Festiwalowi . Za katowanymi psami wstawiało się też wielu zachodnich celebrytów. Protestujący domagają się odwołania święta. Określają je mianem „festiwalu okrucieństwa”. Dlaczego festiwal psiego mięsa wywołuje takie emocje?? Po pierwsze chodzi o najlepszych przyjaciół człowieka, po drugie Chińczycy wierzą, że jeśli zwierzę będzie cierpieć to mięso będzie smaczniejsze. Psy są bite, maltretowane, żywcem wieszane na hakach i obdzierane ze skóry, a nawet żywe wrzucane do wrzątku, a potem sprzedawane jako mięso do jedzenia. Wczoraj o godzinie 22:00 w całej Polsce zapłonęły znicze ustawione w napis STOP YULIN.
Obrońcy praw zwierząt chcą pokazać światu, że nie ma w naszym społeczeństwie zgody na znęcanie się nad zwierzętami. Podobnie było pod ratuszem w Zielonej Górze gdzie zgromadziło się ok. 50 osób:

 

Dodajmy, że początek festiwalu i związane z nim protesty zbiegły się z wizytą Prezydenta Chin w Polsce. Wykorzystując okazję prof. Andrzej Elżanowski z Polskiego Towarzystwa Etycznego wystosował pismo do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem, by polski prezydent dał wyraz polskiej solidarności w proteście przeciwko jednemu z najgorszych publicznych pokazów okrucieństwa we współczesnym świecie. Podkreślił, że znęcanie się nad zwierzętami jest złem bez względu na lokalną kulturę i ustrój polityczny państwa. Jego zdaniem sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że nie jest to związane z wiekową tradycją, a wprowadzony w 2009 roku rytuał, ma przyciągnąć turystów. List poparło m.in. OTOZ Animals, Klub Gaja czy Viva! Akcja dla zwierząt.
Mimo że władze prowincji Yulin zapewniają, że zabroniły festiwalu, makabryczna impreza ruszyła pełną parą.

 

(Visited 2 734 times, 1 visits today)

4 myśli na temat “Akcja STOP Yulin w Zielonej Górze”

  1. Jeszcze rok temu sprzeczałam się ze znajomą z Włoch odnośnie chińczyków (pisownia celowa). Znajoma stwierdziła, że nie lubi chińczyków i nie szanuje ich ze względu na ich kulturę i bydlęcy sposób bycia. Jeszcze rok temu stawałam w obronie tego zdziczałego narodu, próbowałam przekonywać znajomą, że nie ma racji, że wszyscy ludzie zasługują na szacunek. Dziś zastanawiam się, jak mogłam aż tak bardzo się mylić. To jest chory naród składający się z potworów bez serc.

Dodaj komentarz