165 lat kolei w Bieniowie

10:54

28 września 2011

Sławomir Kordyjalik

dziennikarz redakcji informacji, działu sportowego i Popołudniówki  Radia Zachód, tel. +48 68 4555 522, +48 68 4555 595,  e-mail: s.kordyjalik@zachod.pl

(Visited 166 times, 1 visits today)

W sobotę (24 września) na stacji kolejowej w Bieniowie obchodzono 165 rocznicę powstania połączenia kolejowego Wrocław – Berlin. Organizatorem i pomysłodawcą obchodów był Pan Robert Kotowski oraz Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.
Firma PKP Cargo podstawiła dwie lokomotywy spalinowe: SM42-1050 oraz SU46-029, które były oblegane przez dzieci, a maszyniści instruktorzy z Węglińca oprowadzali po nich odwiedzających opowiadając o ich działaniu i prowadzeniu.

Dużą popularnością cieszył się „Bystrzycki Express”, drezyna przywieziona na lawecie samochodowej przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Express kursował po terenie stacji oraz na trasie Bieniów – Jasień.

Dodatkową atrakcją były pokazy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z psami oraz zwiedzanie nastawni wykonawczej. Na zakończenie imprezy lokomotywy spalinowe przewoziły chętnych po terenie stacji.

Nie zabrakło innych atrakcji, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego promowali Lubuskie i organizowali konkursy, dzieci dostawały różne upominki, w tym drukowane na miejscu zdjęcie zrobione na tle lokomotyw PKP Cargo. Jeden ze współorganizatorów, Stowarzyszenie „Razem”, przygotował okolicznościowe ciastka z napisem „165 lat Berlinki”, częstował kawą i ciastem, natomiast Panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstowały pysznymi pierogami. Nie zabrakło waty cukrowej, kiełbasy z rożna i popularnego napoju na bazie chmielu.

fot. inż. Łukasz Romaniecki SMK w Jaworzynie Śląskiej
smkjaworzyna.pl.tl

(Visited 166 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz