Sensacyjne znalezisko sprzed 4 tysięcy lat!

14:53

4 sierpnia 2011

Lech Kwieciński

Dziennikarz redakcji informacji Radia Zachód

(Visited 826 times, 1 visits today)

Sensacyjne znalezisko archeologiczne. W okolicach Krosna Odrzańskiego ekipa budowlana natknęła się na broń i ozdoby sprzed prawie czterech tysięcy lat. Kilka sztyletów oraz około 40 naszyjników z brązu było ukrytych w ziemi w glinianym naczyniu.
Na znalezisko natknęli się Piotr Łukaszewicz i Jerzy Raniś, którzy prowadzili prace przygotowawcze przed budową drogi. Jak mówią, na początku myśleli, że to zwykły złom.

Odkrywcy zdecydowali jednak powiadomić społecznego opiekuna zabytków w Krośnie Odrzańskim, Jerzego Szymczaka, który poinformował o tym archeologów. Marlena Magda-Nawrocka i Ewa Przechrzta z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w podzielonogórskiej Świdnicy cieszą się, że znalezisko trafiło w ręce naukowców, a nie trafiło na przykład na czarny rynek.

Według Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wszystkie znaleziska archeologiczne są własnością Skarbu Państwa. Jeśli zatem znajdziemy przedmiot, który wydaje nam się zabytkiem archeologicznym, powinniśmy skontaktować się z najbliższym muzeum lub Urzędem Ochrony Zabytków. Zabytkami archeologicznymi nie wolno handlować.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/08/04-2011-08-04-skarb-archeo-obrazek.mp3|titles=Sensacyjne znalezisko sprzed 4 tysięcy lat]

Czytaj więcej:

http://archiwum.zachod.pl/2011/09/powiekszyl-sie-skarb-spod-krosna/

http://archiwum.zachod.pl/2011/10/nagroda-dla-uczciwych-znalazcow/

fot. Lech Kwieciński

(Visited 826 times, 1 visits today)

5 myśli na temat “Sensacyjne znalezisko sprzed 4 tysięcy lat!”

  1. Super uczciwi ludzie ,burmistrz powinien byc dumny no i w miare wynadgrodzic ,conajmniej 1 swoja wyplate

  2. Przeciez burmistrz tnie wydatki jak moze , no ale tu sytacja wyjatkowa

Dodaj komentarz