Folklor świata w Zielonej Górze

09:04

8 września 2010

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

(Visited 58 times, 1 visits today)

Ponad 250 wykonawców z 8 krajów z całego świata i kilkadziesiąt koncertów w całym regionie – tak w wielkim skrócie przedstawia się program tegorocznego Festiwalu Folkloru, który już w najbliższy weekend rozpoczyna się w Zielonej Górze.

To już 24. edycja imprezy z udziałem dorosłych zespołów folklorystycznych. W tym roku do Zielonej Góry przyjeżdżają ekipy m.in.: z Litwy, Niemiec, Macedonii, Portugalii i Argentyny, które będą prezentować tradycje i kulturę swoich krajów. Nie zabraknie też reprezentantów naszego regionu, czyli tancerzy z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.

Jak mówi Krzysztof Świtalski, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury, zielonogórski festiwal folkloru cieszy się coraz większym zainteresowaniem – zarówno ze strony artystów, jak i samych widzów. – Mieliśmy ponad 130 zgłoszeń z 50 krajów. W Zielonej Górze chciały występowac zespoły z najbardziej egzotycznych zakątków świata – podkreśla Świtalski.

Zdaniem Wiktora Sędzińskiego, jednego z organizatorów Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze, mieszkańcy województwa lubuskiego i goście tegorocznego Winobrania będą mieli okazję zobaczyć programy artystyczne na najwyższym poziomie. – Zespoły, które przyjeżdżają na naszą imprezę, zostały staranie wybrane, są niezwykle różnorodne i cieszą się ogromną popularnością na całym świecie – podkreśla Sędziński.

Uczestników festiwalu będzie można zobaczyć codziennie na winobraniowej scenie na Starym Rynku w Zielonej Górze. Poszczególne grupy pojawią się też w wielu innych miejscowościach województwa lubuskiego, a w trakcie gali finałowej wszyscy wystąpią na scenie w Amfiteatrze. – To będzie niezwykle barwne widowisko – zapewnia jeden z reżyserów tego spektaklu Tomasz Siemiński.

24. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze rozpocznie się w najbliższą niedzielę koncertem na scenie przy ratuszu, a zakończy w piątek, 10 września, uroczystą galą w zielonogórskim Amfiteatrze. Wstęp na wszystkie występy jest wolny, a szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej: www.rcak.pl.

(Visited 58 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz