Znów wysoka woda

15:36

4 września 2010

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

(Visited 77 times, 1 visits today)

Wysoka woda jest spodziewana dziś na całym odcinku Wisły w województwie lubelskim.

Wojewoda Genowefa Tokarska od 22-giej wprowadziła alarm przeciwpowodziowy dla nadwiślańskich powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego a także dla gmin: Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca. Alarmem przeciwpowodziowym zostały także objęte miasta: Puławy i Dęblin.
Prognozy dla nadwiślańskich gmin Lubelszczyzny nie są na jutro najlepsze. W Annopolu Wisła jutro po południu może przekroczyć stan alarmowy o około półtora metra. Dzisiaj od rana poziom Wisły na wodowskazie w Annopolu podniósł się o 80 centymetrów.

Wojewoda mazowiecki wprowadził alarm powodziowy w powiatach lipskim i zwoleńskim. W powiecie kozienickim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Od przedwczoraj alarm obowiązuje też w gminie Solec nad Wisłą – poinformowała rzecznik wojewody Ivetta Biały.
Podniesienie gotowości przeciwpowodziowej ma związek z rosnącym poziomem wody w Wiśle. Na terenach, gdzie ogłoszono alarm powodziowy, władze samorządowe powinny wprowadzić całodobowe dyżury w zespołach zarządzania kryzysowego, przygotować ludność i inwentarz do ewentualnej ewakuacji oraz stale monitorować poziom wód.
„Należy utrzymywać siły i środki w gotowości do użycia, a także monitorować stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych” – dodała rzecznik wojewody Ivetta Biały.
Fala wezbraniowa na Wiśle dotarła do województwa świętokrzyskiego; w sobotę około południa ma dotrzeć do Sandomierza. Poziom Wisły rośnie także w Warszawie.

(Visited 77 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz