Wicepremier P. Gliński o ustawie o IPN

22:17

30 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

(Visited 871 times, 1 visits today)

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że w relacjach z Izraelem Polska powinna zachować „zimną krew” i prowadzić „spokojne rozmowy”. W ten sposób minister kultury odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN, wprowadzającej między innymi kary za takie określenia jak „polskie obozy koncentracyjne”, przeciw której protestuje Izrael.

Piotr Gliński powiedział, że ustawa była przygotowywana w porozumieniu z Izraelem, dlatego polski rząd jest zaskoczony reakcją. Wicepremier podkreślił, że strona polska jest gotowa na dialog i wyjaśnianie wszelkich niejasności. Piotr Gliński powiedział, że w ustawie jest zaznaczone, iż kwestie badań naukowych czy działalności artystycznych nie są tą ustawą objęte.

Do sprawy używania terminu „polskie obozy śmierci” odniósł się dziś także prezydent Andrzej Duda. „Nowoczesny patriotyzm to także bronienie prawdy historycznej w mediach społecznościowych. Wszystkim, którzy spontanicznie angażują się w obronę dobrego imienia Polski, także tutaj na TT, bardzo dziękuję!” – napisał na Twitterze prezydent.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Premier Benjamin Netanjahu skrytykował te zmiany. W jego imieniu w czasie uroczystości w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała, że zmiany w przepisach to fałszowanie historii.

(Visited 871 times, 1 visits today)

2 myśli na temat “Wicepremier P. Gliński o ustawie o IPN”

  1. Historyk Moshe Zimmermann uważa, że Polska nie ma innego wyjścia. Przeprowadzał badania w Izraelu 10 lat temu i już wtedy 30% Izraelczyków uważało, że Polacy są tak samo odpowiedzialni za Holokaust jak i Niemcy. Obecnie pewnie jeszcze więcej. Jeżeli są takie nastroje, to polska musi reagować:
    http://www.3sat.de/mediathek/?mode=play&obj=71401

Dodaj komentarz