Wiceminister rolnictwa odpowiada na krytyczny raport NIK o bioasekuracji

20:29

29 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

(Visited 408 times, 1 visits today)

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski jest zdania, że badanie przez NIK programu bioasekuracji ma kontekst polityczny, a nie do końca merytoryczny. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym ocenia, że program okazał się nieskuteczny, ponieważ nie zahamował rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce.
Jak powiedział  Rafał Romanowski, NIK zbadał działania w sprawie ASF, dopiero w momencie, gdy resort rolnictwa przejął Krzysztof Jurgiel. Wiceminister przypomniał, że choroba była już w Polsce był w lutym 2014 roku i podkreślił, że ówczesny minister rolnictwa z rządu PO-PSL wprowadził w województwie podlaskim zakaz odstrzału dzików, będących wektorami ASF. ‚Nikt tej decyzji pod tym względem z Najwyższej Izby Kontroli nie oceniał, natomiast spróbowano ocenić działanie programu bioasekuracji” – stwierdził wiceszef resortu. Zaznaczył też, że program nie jest ukierunkowany na zwalczanie ASF, tylko na zapobieganie rozprzestrzeniania się tej choroby.
”I w tym wypadku po pierwszym roku działalności ten program zdał egzamin. Tam gdzie był realizowany, ognisk wśród trzody chlewnej w gospodarstwach rolnych nie było” – podsumował.
Wiceminister dodał, że w piątek organizacjom społecznym i branży rolniczej przedstawiono założenia do podwyższonych standardów bioasekuracji, które zostaną wprowadzone w całym kraju. Zaznaczył też, że resort wyciągnął już wnioski związane z nieprzestrzeganiem koniecznych zabezpieczeń przed ASF w gospodarstwach. Wiceszef resortu zapowiedział, że w 2018 roku powiatowi inspektorzy weterynarii będą musieli przeprowadzić około pół miliona kontroli.
O tym, że 74 procent gospodarstw nie posiadało odpowiednich zabezpieczeń napisała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Instytucja krytycznie oceniła działalność Ministerstwo Rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii w kwestii przygotowania i realizacji programu bioasekuracji, który miał zahamować afrykański pomór świń.
Zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji obowiązują w gospodarstwach z terenów objętych zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń z województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

(Visited 408 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz