Sekretarz stanu USA Rexa Tillerson z wizytą u premiera

09:55

27 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

(Visited 604 times, 1 visits today)

W Kancelarii Premiera w Warszawie rozpoczyna się spotkanie szefa rządu Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. W rozmowach będzie uczestniczyć także minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Wczoraj wieczorem z Tillersonem spotkał się prezydent Andrzej Duda. Po spotkaniu, Rex Tillerson złoży także kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Na zakończenie wizyty będzie również rozmawiał z szefem partii rządzącej, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Premier Mateusz Morawiecki mówił, że w czasie rozmowy z Rexem Tillersonem będzie zabiegał o wzmocnienie wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Podkreślał, że agresywna polityka Rosji zagraża bezpieczeństwu Polski, a Waszyngton, jako podstawowy sojusznik, coraz lepiej to rozumie. Szef polskiego rządu zamierza rozmawiać nie tylko o współpracy wojskowej, ale i energetycznej, bo jak mówił, zagrożenia przejawiają się także w obszarze infrastruktury gazowej. Podkreślał, że jeżeli powstanie gazociąg Nord Stream 2, to przesył gazu przez Ukrainę nie będzie już konieczny. A to może pociągnąć za sobą różne konsekwencje.
O współpracy energetycznej i w dziedzinie obronności z Rexem Tillersonem rozmawiał wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda. Jak mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, politycy uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie dotyczącą wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. „Teraz możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim, które przynosiłoby dobry efekt dla bezpieczeństwa naszego regionu, dla bezpieczeństwa Polski, dla rozwoju gospodarczego Polski, a także promieniowałoby na cały region i Europę, co by było bardzo ważne i byłoby czynnikiem stabilizującym”, dodał minister.

(Visited 604 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz