Mamy prawo, jako naród bronić się przed ewidentnym pomówieniem, zakłamaniem prawdy historycznej mówi Andrzej Duda

21:28

29 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

(Visited 413 times, 1 visits today)

Prezydent przyznał, że nie bardzo rozumie, dlaczego reakcja strony izraelskiej na nowelizację w Polsce ustawy o IPN jest bardzo- jak mówił- „gwałtowna i
i tak bardzo nieprzychylna”. „Byłem zbulwersowany tym, że pani ambasador podniosła tę kwestię w czasie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu” – przyznał Andrzej Duda.
Jak wyjaśniał, w nowelizacji jest bardzo wyraźny przepis, który mówi, że odpowiedzialności nie stosuje się w stosunku do osób prowadzących badania naukowe czy też prowadzących działalność artystyczną. „Przepis już na wstępie bardzo wyraźnie określa – kto publicznie i wbrew faktom, czyli musi być warunek publiczności takiej wypowiedzi i musi być wbrew faktom” – podkreślił prezydent.
Andrzej Duda przyznał, że nie wie, czy doszło do przekłamania, czy była jakaś dezinformacja, która spowodowała, że strona izraelska inaczej rozumie treść tych przepisów. „Dla nas są one jednoznaczne i nie nasuwają specjalnych wątpliwości” – dodał.
Zdaniem prezydenta, „teraz przede wszystkim należy spokojnie wyjaśniać sprawę” „Natomiast nam absolutnie nie wolno się wycofać. Mamy prawo bronić prawdy historycznej” – mówił Andrzej Duda.

(Visited 413 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz