Kolejne zatrzymania w związku z neonazistowskimi ekscesami na Śląsku

07:45

24 stycznia 2018

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

(Visited 1 545 times, 1 visits today)

Informacyjna Agencja Radiowa

(Visited 1 545 times, 1 visits today)

Dwóch kolejnych uczestników neonazistowskich ekscesów na Śląsku zostało zatrzymanych na polecenie prokuratury – dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. W sumie jest już pięciu zatrzymanych.
W sobotę po wieczornej emisji reportażu na temat neonazistowskiej imprezy Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa, kilka godzin później rozpoczęły się przeszukania u uczestników imprezy. Trwały do wczoraj. W ich domach znaleziono nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. U jednego odkryto broń i amunicję – informuje Prokuratura Krajowa. Dodatkowe dowody prokuratorzy spodziewają się odkryć w telefonach komórkowych i komputerach, które zabezpieczyli w przeszukiwanych domach.
Trzem zatrzymanym osobom prokuratura postawiła zarzuty propagowania nazistowskiej ideologii. Podobne zarzuty mają usłyszeć dwaj nowo zatrzymani. Dodatkowo jedna z ujętych osób jest podejrzana o posiadanie broni palnej i amunicji bez zezwolenia.
Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry prokuratura od poniedziałku analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, z którym byli powiązani uczestnicy spotkania. Przedmiotem analizy – co podkreśla prokuratura – jest faktyczna działalność stowarzyszenia i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. Chodzi o ustalenie, czy organizacja odwołuje się w swoich działaniach do nazizmu i innych totalitarnych ideologii.
Stowarzyszenie zorganizowało „obchody” 128. urodzin Adolfa Hitlera w maju zeszłego roku w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Zostały zarejestrowane ukrytą kamerą przez dziennikarzy TVN. Telewizja ujawniła nagrania w minioną sobotę.
Widać na nich, jak uczestnicy spotkania – niektórzy poprzebierani w nazistowskie mundury – wznoszą toasty za Hitlera i śpiewają nazistowskie pieśni. Na drzewach porozwieszali flagi ze swastykami i zbudowali „ołtarzyk” ku czci Hitlera. Kulminacyjnym momentem imprezy było podpalenie wielkiej drewnianej swastyki.

Informacyjna Agencja Radiowa/wcześ./wg/zr

(Visited 1 545 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz