Dziś Święto Ofiarowania Pańskiego

11:44

2 lutego 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

(Visited 623 times, 1 visits today)

2 lutego Kościół katolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. Właśnie ten dzień papież Jan Paweł II  ustanowił  Dniem Życia Konsekrowanego. 

Osobami konsekrowanymi są zakonnicy i zakonnice, mnisi i mniszki, pustelnicy i pustelnice. Są nimi nawet świeccy. To co ich łączy, to złożenie Bogu ślubów posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. „Nie zamykamy się w zakonie, aby uciec od świata” – mówi siostra Kordiana ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Ona sama pracuje z młodzieżą. Przyznaje, że to co czasami nie pozwala zdecydować się młodej dziewczynie na pójście do zakonu, to błędny obraz życia zakonnego. „Kiedy miałam kilkanaście lat, moje wyobrażenie funkcjonowania zakonu, to wizja samotnych kobiet, które nie znalazły męża i być może w ten sposób postanowiły zabezpieczyć swoją przyszłość” – wspomina.  W klasztorze sióstr służebniczek przekonała się, jak wiele było tu młodych, radosnych, pełnych energii osób.

„Oprócz znanych form życia konsekrowanego w Kościele katolickim powstają też nowe przeznaczone dla osób samotnych, które praktykują je zgodnie ze swoim stanem” – podkreśla kapucyn ojciec Waldemar Barszcz, były pracownik Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego w Watykanie.

W Polsce indywidualne życie konsekrowane poza klasztorem wybrało już prawie tysiąc osób. To członkowie tak zwanych instytutów świeckich. Składają oni śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Nie noszą habitów i pracują zawodowo.

(Visited 623 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz