Akcja ratunkowa na Nanga Parbat – Wielicki: Botor i Tomala idą wspomagać ewakuację Francuzki

06:10

28 stycznia 2018

Kamil Hypki

z-ca redaktora naczelnego  kierownik działu informacji   +48 68 455 55 03

(Visited 1 291 times, 1 visits today)

Polska Agencja Prasowa

(Visited 1 291 times, 1 visits today)

Jarosław Botor i Piotr Tomala wyszli do góry, aby wspomagać Adama Bieleckiego i Denisa Urubkę w ewakuacji z Nanga Parbat Francuzki Elisabeth Revol – przekazał kierownik narodowej wyprawy na K2 Krzysztof Wielicki.

„Dwie godziny temu Bielecki i Urubko rozpoczęli z Revol schodzenie z obozu drugiego na 6100 m do obozu pierwszego na 4850 m. Obecnie, a jest tu godzina 9.30, są na wysokości około 5900 m. Przed nimi stromy odcinek. Natomiast godzinę temu wyszli do góry Botor i Tomala, aby wspomagać Bieleckiego i Urubkę w ewakuacji Revol. Francuzka ma odmrożone ręce i nogi, więc trudności będą się piętrzyły” – powiedział Wielicki.

Ekipa polskich himalaistów, uczestnicząca w wyprawie na K2, szczycie odległym od Nanga Parbat w linii prostej o prawie 200 km, w składzie: Bielecki, Urubko, Botor i Tomala, dotarła w sobotę pod wieczór dwoma helikopterami blisko obozu pierwszego. Mimo zapadających ciemności, wspinaczkę rozpoczęli Bielecki i Urubko, którzy około drugiej w nocy miejscowego czasu spotkali schodzącą z góry Revol.

Na pytanie, czy są jakieś wiadomości na temat Tomasza Mackiewicza, znajdującego się prawdopodobnie na wysokości około 7200 m, Wielicki odpowiedział: „Nic nowego nie wiem. Z pewnością Elisabeth zaznajomiła Adama i Denisa o sytuacji Tomasza, kiedy się z nim rozstała, ale jak na razie chłopcy nie przekazali żadnej informacji na ten temat, a nie chcę spekulować, gdyż za mało wiem”.

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

20 stycznia rozpoczęli wspinaczkę na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8000 m i – według niektórych źródeł – stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7400 m.

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km. „Naga Góra” była przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pierwszego o tej porze roku wejścia dokonali 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz Hiszpan Alex Txikon.

(Visited 1 291 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz