Sieć szpitali. Jak będzie w Lubuskiem?

11:14

30 czerwca 2017

Marcin Sasim

Dziennikarz Radia Gorzów. E-mail: m.sasim@radiogorzow.pl. Tel. 95-725-82-61. Z Radiem Gorzów związany od lipca 2009 roku.

(Visited 894 times, 1 visits today)

Z 25 lubuskich szpitali do sieci szpitali w województwie lubuskim kwalifikuje się 20 lecznic. Szpitale te będą miały zagwarantowane ryczałtowe finansowanie przez cztery lata.

Pełny wykaz placówek lubuski NFZ opublikuje we wtorek, ale już teraz p. o. dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Piotr Bromber mówi, że sieć oznacza dla szpitali stabilność i bezpieczeństwo finansowe. Czy tak będzie? Czy nowe rozwiązanie skróci kolejki pacjentów?  Wprowadzenie tak dużej reformy powinno być poprzedzone pilotażem?

Jaka powinna być wizja systemu szpitalnego w perspektywie najbliższych lat?

Sieć będzie obejmować również opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Co z resztą szpitali? Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że niebawem będą kontraktowane usługi z lecznicami, które nie znalazły się w sieci. Dla nich zostanie do podziału 9 procent środków NFZ-tu. Czy to dużo? Czy to sprawiedliwe i bezpieczne rozwiązanie?

Następnym etapem nowego systemu będzie wyznaczenie ryczałtów, które szpitale będą dostawały na leczenie. Sieć ma zacząć działać 1 października. Będzie obowiązywać do 30 czerwca 2021 roku. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że do sieci weszło prawie 600 (593) szpitali.

Goście:

Grażyna Dereń – PSL

Tadeusz Ardelli – PiS

Mirosław Marcinkiewicz – PO

Franciszek Wołowicz – Bezpartyjni Samorządowcy

Czekamy na Państwa opinie w komentarzach i telefony do studia 68 324 22 55 i 801 327 462.

(Visited 894 times, 1 visits today)

5 myśli na temat “Sieć szpitali. Jak będzie w Lubuskiem?”

 1. Panowie i Pani z opozycji!
  Oto moja dobra rada w czasach dobrej zmiany:
  Więcej optymizmu, mniej czarnowidztwa.
  W polityce międzynarodowej też krakano o izolacji Polski, a tymczasem wyrośliśmy na lidera Europy, od którego rozpoczyna swe wizyty prezydent USA.
  Damy radę!

 2. Dlaczego wyłączono Gwiazdora Otwartego Mikrofonu Pana Mariana?
  Przecież nie użył On żadnej inwektywy, żadnego wulgaryzmu, tylko próbował wyrazić opinię, do której ,jako obywatel demokratycznego państwa prawnego, na antenie publicznego radia miał prawo.
  Czasownik „ględzić” oznacza ‚mówić nieciekawie, rozwlekle’; słowo to w „Słowniku współczesnego języka polskiego” nie ma żadnego kwalifikatora wskazującego na jego niestosowność.
  Z uwagi na to, że część gości ogranicza się, takie przynajmniej odnoszę wrażenie, „po linii partyjnej”, do krytykanctwa, a nie do konstruktywnego wspierania władz w ulepszaniu życia Polaków, nie widzę niczego zdrożnego w rozgoryczeniu Słuchacza. Nie rozumiem więc, skąd taka reakcja redaktora Radia Zachód?

 3. Panie Marianie!
  Niezłomny Rycerzu Prawej i Sprawiedliwej Polski!
  Głowa do góry! Damy radę!

 4. O – ten Słuchacz nie ględzi. Przydałby się taki w opozycji.

Dodaj komentarz