Czy zmiany w RIO zmarginalizują kontrolną rolę radnych?

10:57

9 czerwca 2017

Marcin Sasim

Dziennikarz Radia Gorzów. E-mail: m.sasim@radiogorzow.pl. Tel. 95-725-82-61. Z Radiem Gorzów związany od lipca 2009 roku.

(Visited 656 times, 1 visits today)

W Sejmie przegłosowano poprawkę w projekcie ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, która z jednej strony wzmacnia kontrolę nad samorządami, a z drugiej – ogranicza wpływ sejmików na wybór członków Izb.

Według proponowanych zapisów RIO będą miały obowiązek kontroli samorządów także według kryterium gospodarności i rzetelności.

Co to oznacza? Wiadomo, że samorządy podlegają nadzorowi pod kątem legalności. Zatem czy nowe zadania nie czynią z RIO politycznego straszaka? Czy zmiany dotyczące pracy Regionalnych Izb Obrachunkowych zmarginalizują znaczenie radnych? Co zatem z rolą absolutoriów dla władz samorządowych? Czy są potrzebne? Jaką rolę powinny spełniać, a jaką spełniają?

Goście:

Anna Chinalska – PSL

Tadeusz Jędrzejczak – SLD

Mirosław Marcinkiewicz – PO

Tadeusz Ardeli – PiS

Franciszek Wołowicz – Bezpartyjni Samorządowcy

Czekamy na Państwa opinie w komentarzach i telefony do studia 68 324 22 55 i 801 327 462.

(Visited 656 times, 1 visits today)

2 myśli na temat “Czy zmiany w RIO zmarginalizują kontrolną rolę radnych?”

 1. GRATULACJE I WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI DLA PARLAMENTARZYSTÓW !

  Bardzo dobra decyzja – krok ku normalności zgodny z wolą i oczekiwaniami Suwerena. Każdy uczciwy samorządowiec, a zwłaszcza prezydent, burmistrz etc., temu pomysłowi z entuzjazmem przyklaśnie. A kto ma coś na sumieniu – będzie uderzał ze wściekłością w stół, zamykając oczy i zatykając uszy, gdy tylko nożyce się odezwą.
  Ale na nic się zda zaklinanie rzeczywistości! Państwo nie istnieje już tylko w teorii. Państwo skutecznie realizuje postulaty Suwerena. A przy okazji dynamicznie się rozwija i zyskuje szacunek w demokratycznym świecie.

 2. O ZMIANIE PARADYGMATU

  Dziś najważniejsze przesłanie dla ludzkości brzmi nie „Ekonomia, głupcze”, lecz………….
  ………. BEZPIECZEŃSTWO, GŁUPCZE !!!
  Kto tego nie rozumie, stanowi, wespół z terrorystami, największe zagrożenie dla światowego pokoju oraz dla dzieci, kobiet i innych łaknących życia i zdrowia mieszkańców naszej planety.

Dodaj komentarz