Prezydent na Jasnej Górze

12:52

5 września 2010

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

(Visited 77 times, 1 visits today)

Prezydent Bronisław Komorowski mówił na Jasnej Górze w Częstochowie, że tegoroczne dożynki są szczególne, gdyż przypadają w okrągłą rocznicę Porozumień Sierpniowych. W Częstochowie odbywają się ogólnopolskie dożynki połączone z krajową pielgrzymką rolników. Towarzyszy im hasło: „Do Matki Pięknej Miłości”.

„Tegoroczne dożynki są szczególnymi w wymiarze narodowej wolności” – mówił prezydent.

„Po 30 latach możemy patrzeć na plon polskiej wolności. Należy radować się z tego co nam się udało przez te trzydzieści lat” – powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent mówił też o solidarności ludzkiej w kontekście tegorocznej powodzi. „Po raz kolejny w Polsce solidarność zaowocowała w naszych duszach w naszych postawach” – mówił prezydent. Podkreślił, że było wtedy widać jak jedna wieś pomaga drugiej, jak wspierają się sąsiedzi, jak pojawiają się wolontariusze i jak skutecznie działają strażacy.

Ogólnopolskie dożynki jako podziękowanie za plony są organizowane na Jasnej Górze od 1982 roku Przybywa na nie kilkadziesiąt tysięcy osób. Uczestniczą w nich pielgrzymi i delegacje rolnicze z całej Polski. Rolnicy ubrani w tradycyjne stroje przynoszą dary z płodów ziemi, wieńce i chleby upieczone z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Wśród pielgrzymek przybywających do Częstochowy grupy chłopskie były najliczniejsze, szczególnie w święta maryjne w sierpniu i wrześniu. W 1981 roku w czasach „Solidarności” pierwsza niedziela września stała się dniem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników indywidualnych.

Jasnogórskie dożynki są jedną z form duszpasterstwa rolników. Krajowym duszpasterzem rolników jest od 2001 roku biskup Jan Styrna.

 

(Visited 77 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz