Prestiżowy tytuł prof. Kacalaka i AJP w Gorzowie

13:37

21 czerwca 2017

Zbigniew Bodnar

Dziennikarz gorzowskiej redakcji Radia Zachód. Tel. 95 720 47 91.

(Visited 722 times, 1 visits today)

Prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, wykładowca Akademii im. Jakuba z Paradyża, po raz drugi otrzymał tytuł doctora honoris causa. Tym razem  Politechniki Koszalińskiej.

Pierwszy taki tytuł nadała Profesorowi Kacalakowi w 2015 roku Politechnika Poznańska. Jest on wybitnym specjalistą i niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn. Zainteresowania naukowe Profesora dotyczą przede wszystkim optymalizacji i automatyzacji procesów obróbki ściernej, budowy i eksploatacji precyzyjnych urządzeń technologicznych oraz technologii maszyn.  Pytany o to, czy polski przemysł  w dostateczny sposób korzysta z osiągnięć nauki, profesor Kacalak powiedział, że często o wdrażaniu patentów na skalę przemysłową istotną barierą jest brak pieniędzy:

Profesor Kacalak jest pracownikiem Wydziału Technicznego Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz  autorem lub współautorem ponad 400 publikacji naukowych, 81 patentów, z których większość została wdrożona. Wypromował 17 doktorów, spośród których 7 uzyskało stopień doktora habilitowanego. Kierował 16 projektami badawczymi i jest autorem ponad 160 recenzji projektów badawczych oraz ponad 90 recenzji wniosków o nadanie tytułu profesora oraz stopni doktora habilitowanego i doktora.

 

(Visited 722 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz