NELLY FURTADO – The Ride

06:00

15 stycznia 2018

Tomasz Oszmiański

Prezenter, dziennikarz muzyczny

 

(Visited 667 times, 1 visits today)

Ponad 20 lat na scenie, ponad 16 mln sprzedanych płyt na świecie, wiele nagród i pochwał, a także przeboje na szczytach światowych list. Nelly Furtado zapisała piękną kartę w świecie muzyki pop. ‚The Ride’ jest szóstym studyjnym albumem Kanadyjki .

Płyta powstała dzięki współpracy Nelly Furtado i laureataGrammy, producenta Johna Congletona (St. Vincent, Blondie, Erykah Badu, Franz Ferdinand, Marilyn Manson), poznanego dzięki Annie Clark z St. Vincent. Prace odbywały się jego studiu w Dallas, a także w Toronto.

Kariera Nelly Furtado na dobre rozpoczęła się w 2000 roku (wystartowała cztery lata wcześniej) od albumu ‚Whoa, Nelly!’, dzięki której otrzymała nominację do Grammy za przebój ‚I’m Like A Bird’. Później, regularnie co trzy lata, kanadyjska artystka dostarczała światu kolejne owoce swojej muzycznej wyobraźni – ‚Folklore’ (2003), ‚Loose’ (2006; hity ‚Promiscuous’, ‚Maneater’, ‚Say It Right’, ‚All Good Things (Must Come To An End)’, ‚Mi Plan’ (2009) oraz ‚The Spirit Indestructible’ (2012). Po tej ostatniej płycie Nelly postanowiła zrobić sobie przerwę od show-biznesu.

– „To może brzmieć jak szaleństwo, ale pojechałam pewnego dnia do sklepu płytowego mojego znajomego i zapytałam go, czy mogę u niego pracować – wspomina Nelly. – Robiłam rzeczy, które chciałam robić od dawna – szyłam, zajęłam się ceramiką, chodziłam na kursy pisania sztuk teatralnych. Chciałam trochę oczyścić moje życie. Żyłam na pełnym gazie, odkąd skończyłam 19 lat. Dzięki uproszczeniu życia ponownie odnalazłam radość ze sztuki”.

Opisane przez artystkę doświadczenia, a także liczne podróże, stanowiły inspirację dla piosenek, które znalazły się na płycie ‚The Ride’. Wspomniana ‚Pipe Dreams’ została napisana w Kenii i opowiada o poszukiwaniu wody przez tamtejsze kobiety. Wizyta Nelly w Chile zaowocowała utworem ‚Magic’. Dzięki współpracy z Johnem Congletonem powstały ‚Flatline’, ‚Cold Hard Truth’, ‚Paris Sun’, ‚Carnival Games’.

– „Czasami dobrze jest się zatrzymać i spojrzeć na to, czego doświadczyło się w czasie podróży – mówi Nelly Furtado, nawiązując do tytułu albumu”.

Dzięki takiemu podejściu powstała płyta odważna, śmiała, dająca do zrozumienia, że mamy do czynienia z artystką, która nie zamierza przepraszać za nic, co już zrobiła i co jeszcze zrobić zamierza.

Spis piosenek:

1. Cold Hard Truth
2. Tapdancing
3. Right Road
4. Phoenix
5. Flatline
6. Carnival Games
7. Live
8. Pari Sun
9. Sticks And Stones
10. Magic
11. Pipe Dreams
12. Palaces

/Warner Music Poland

(Visited 667 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz