Ekologia – to będzie jedno ze słów, które w nowym roku powinno być bardziej popularne…
Ekologia i ochrona środowiska są bowiem jednym z priorytetów nowego rządu, na co wskazywał w swoim expose premier Mateusz Morawiecki.
Rząd przyjął już m.in. projekt uchwały, która przewiduje możliwość wprowadzania opłat za poruszanie się samochodami w centrach dużych miast. Od nowego roku idąc na zakupy częściej też będziemy korzystać z toreb wielokrotnego użytku, ponieważ weszły w życie opłaty za używanie tzw. foliówek. Poza tym, rząd zapowiada też inwestowanie w transport elektryczny i hybrydowy oraz walkę ze smogiem etc.
Czy to są dobre rozwiązania? Czy może jednak oceniacie je Państwo za zbyt daleko posunięte działania i nie godzicie się np. na dodatkowe opłaty za torby foliowe czy wjazd do centrów miast? W jaki sposób dbać o ekologię, dbając jednocześnie o portfele Polaków?
Zapraszam do dyskusji – Artur Steciąg
Kiedy,kiedy wreszcie właściciele butików, sklepów i galerii oraz konsumenci pojmą,że torebka foliowa to TOTALNY OBCIACH???
ZNACZNIE BARDZIEJ UCIĄŻLIWE DLA ŚRODOWISKA SĄ GRUBE BUTELKI PLASTIKOWE STOSOWANE W WIELU GAŁĘZIACH ŻYCIA. czas najwyższy rozwiązać ten problem. NAPOJE GAZOWANE, NIEGAZOWANE, NABIAŁOWE, CHEMICZNE itp POZOSTAWIAJĄ POTĘŻNY ŚLAD NA POBOCZACH DRÓG, W PARKACH, NA PLAŻACH I W WIELU INNYCH MIEJSCACH.
Ekologia jest nam nie potrzebna. Polska ma duze poklady wegla. Widze przyszlosc w dymiacych kominach.
Myślę, że słowo ekologia nie do końca tutaj pasuje choć każdemu się kojarzy z ochroną środowiska. Jeśli mówimy o tym drugim to stety niestety wynosimy większość zachować prośrodowiskowych z domu. I to od rodziców zależy czy dzieci będą miały wpojone to że nie wolno wyrzucać baterii, leków, świetlówek itp. do zwykłego kosza czy nie. tyle do nie-eko śmieci ;). Może jeszcze torby papierowe na zakupy. Uważam że duże miasta oprócz tramwajów powinny być wyposażone w elektryczne autobusy, ale najważniejsze jest to żeby nie palić w piecach paliwami stałymi wytwarzającymi benzoepireny – alternatywa biopaliwa i nowoczesne mikrokotły z dofinansowaniem do zakupu kotłów. Chylę czoła słuchaczowi który przed chwilą mówił o organizacji lokalizacji budynków w miastach. Tu powinny być pozostawione kanały powietrzne do wentylacji aglomeracji.
Przygotowanie programów ekologicznych, infrastruktury, to procesy krótkotrwałe, ale zrozumienie idei, zmiana świadomości naszej społeczności, to proces pokoleniowy. Stąd należy podjąć proces edukacyjny w zakresie ochrony środowiska od przedszkola. Uświadamiać już najmłodszych jak należy dbać o środowisko. „Rady na odpady” to hasło, które powinno nam towarzyszyć na co dzień.
Gdyby zamiast torebek foliowych były papierowe nie byłoby problemu. W co mam zapakować towary sypkie, warzywa, owoce w sklepie ?
Gminy, powiaty i województwa dysponują funduszem ochrony środowiska. stąd można wziąć na to pieniądze. Jest to część opłat od przedsiębiorców.
ograniczyc i zamknac zrodlo , zrodlem jest producent, przestawic produkcje na papier plotno, przenoszenie pieniedzy na konsumentow nie zamyka problemu.
Lasy czy iglaste czy liściaste produkują tyle samo tlenu z iglastego dodatkowo mamy olejki eteryczne , las liściasty rośnie na żyznych glebach a iglasty a raczej sosnowy na ubogich glebach więc niech ktoś kto nie ma pojęcia to może trochę się przymknie że gdyby człowiek lasu nie ruszał to wszędzie by liściaste były pytanie jeszcze, a czym drewno zastąpić plastikiem?
ekologia nic nie kosztuje , wszystko co człowiek uczyni by żyć bliżej natury jest ekologią
A dlaczego ten super Ekolog z Żagania nie wspomina o tym ,że Niemcy budują ponad 20 elektrowni węglowych??!…bo co?…o tym nie mówi TVN i Wyborcza a do nad wysyłają nawet na protesty niemieckich ekoterrorystów?…
Droga ekologia to wymysł Unii Europejskiej, sposób na zrobienie pieniędzy na śmieciach, Ekologia nie powinna być dochodowa a powinna wspierać środowisko. Wymyślanie systemów oczyszczania spalin w autach DPF czy auta elektryczne (koszt utylizacji czy koszt produkcji tych systemów są ogromne i wpływają negatywnie na środowisko) to nie wpłynie pozytywnie na środowisko bo udział w zanieczyszczeniu środowiska to ~5-8%, czemu nie ma norm dla tankowców i wielkich kontenerowców co spalają Mazut czy inny opał w tonach na godzinę. Transport morski i lotniczy odpowiada w ~60% za zanieczyszczenie środowiska i z tym się nic nie robi..Problem spalania śmieci w piecach gospodarstw domowych czy węgla niskiej jakości (brunatnego z importu) jest problemem. Podniesienie cen toreb foliowych to sposób na wprowadzenie kolejnego podatku i przeniesienie go na obywatela:( podpis: Rolnik.
MÓJ WPIS OCZEKUJE NA MODERACJĘ OD GODZ 12 I 20 MINUT. PRZYPOMINAM, ŻE CZYTANIE FRAGMENTÓW DODAWANYCH KRÓTKICH KOMENTARZY I MODEROWANIE NAWET DO KOŃCA AUDYCJI JEST FORMĄ CENZURY /przestępstwo/. KOLEJNE OCZEKIWANIE NA MODERACJĘ W PONAND 5 MIN OKRESIE CZASU ZAOWOCUJE ZAWIADOMIENIEM ODPOWIEDNICH ORGANÓW
Już od lat noszę w torebce większą i mniejszą torbę szmaciankę lub coś podobnego. Po co mi tyle foliówek zbierać? Nawet tych za 10 groszy. Oczywiście warzywa owoce to inna sprawa
A dlaczego nikt nie wspomina o największym trucicirlu EUROPY … Niemczech!!!
Temat ciekawy , a dyskusja porusza wiele dróg dążenia do ograniczenia złego oddziaływania na środowisko. Ja chciałbym zwrócić uwagę nie na skutki ale na przyczyny. Kiedyś były szklane butelki ale i były skupy butelek. Były opakowania papierowe i były skupy makulatury. Na zakupy chodziło się z siatką lub koszykiem i było OK. Sprzęty AGD służyły przez dekady, teraz ledwie dociągają do terminu gwarancji. Starsze urządzenia komputerowe choć mogły by posłużyć trzeba wymienić bo bark oprogramowania do konfiguracji z nowymi systemami itd itp. Problem zagospodarowania odpadów trzeba zacząć od punktu ich powstawania … Opłata recyklingowa w cenie produktu jest problemem konsumenta a nie wytwórcy ….
Ekologia to szerszy temat , jeśli opakowania plastikowe ,foliowe i z innych tworzyw sztucznych są szkodliwe dla środowiska to zaprzestać ich produkcji i dystrybucji .
komentarz oczekiwał na moderację do godziny 13 i 3 minuty!