Jak droga jest nam ekologia?

11:44

3 stycznia 2018

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

(Visited 1 403 times, 1 visits today)

Ekologia – to będzie jedno ze słów, które w nowym roku powinno być bardziej popularne…

Ekologia i ochrona środowiska są bowiem jednym z priorytetów nowego rządu, na co wskazywał w swoim expose premier Mateusz Morawiecki.

Rząd przyjął już m.in. projekt uchwały, która przewiduje możliwość wprowadzania opłat za poruszanie się samochodami w centrach dużych miast. Od nowego roku idąc na zakupy częściej też będziemy korzystać z toreb wielokrotnego użytku, ponieważ weszły w życie opłaty za używanie tzw. foliówek. Poza tym, rząd zapowiada też inwestowanie w transport elektryczny i hybrydowy oraz walkę ze smogiem etc.

Czy to są dobre rozwiązania? Czy może jednak oceniacie je Państwo za zbyt daleko posunięte działania i nie godzicie się np. na dodatkowe opłaty za torby foliowe czy wjazd do centrów miast? W jaki sposób dbać o ekologię, dbając jednocześnie o portfele Polaków?

Zapraszam do dyskusji – Artur Steciąg

 

(Visited 1 403 times, 1 visits today)

18 myśli na temat “Jak droga jest nam ekologia?”

  1. Kiedy,kiedy wreszcie właściciele butików, sklepów i galerii oraz konsumenci pojmą,że torebka foliowa to TOTALNY OBCIACH???

  2. ZNACZNIE BARDZIEJ UCIĄŻLIWE DLA ŚRODOWISKA SĄ GRUBE BUTELKI PLASTIKOWE STOSOWANE W WIELU GAŁĘZIACH ŻYCIA. czas najwyższy rozwiązać ten problem. NAPOJE GAZOWANE, NIEGAZOWANE, NABIAŁOWE, CHEMICZNE itp POZOSTAWIAJĄ POTĘŻNY ŚLAD NA POBOCZACH DRÓG, W PARKACH, NA PLAŻACH I W WIELU INNYCH MIEJSCACH.

  3. Ekologia jest nam nie potrzebna. Polska ma duze poklady wegla. Widze przyszlosc w dymiacych kominach.

  4. Myślę, że słowo ekologia nie do końca tutaj pasuje choć każdemu się kojarzy z ochroną środowiska. Jeśli mówimy o tym drugim to stety niestety wynosimy większość zachować prośrodowiskowych z domu. I to od rodziców zależy czy dzieci będą miały wpojone to że nie wolno wyrzucać baterii, leków, świetlówek itp. do zwykłego kosza czy nie. tyle do nie-eko śmieci ;). Może jeszcze torby papierowe na zakupy. Uważam że duże miasta oprócz tramwajów powinny być wyposażone w elektryczne autobusy, ale najważniejsze jest to żeby nie palić w piecach paliwami stałymi wytwarzającymi benzoepireny – alternatywa biopaliwa i nowoczesne mikrokotły z dofinansowaniem do zakupu kotłów. Chylę czoła słuchaczowi który przed chwilą mówił o organizacji lokalizacji budynków w miastach. Tu powinny być pozostawione kanały powietrzne do wentylacji aglomeracji.

  5. Przygotowanie programów ekologicznych, infrastruktury, to procesy krótkotrwałe, ale zrozumienie idei, zmiana świadomości naszej społeczności, to proces pokoleniowy. Stąd należy podjąć proces edukacyjny w zakresie ochrony środowiska od przedszkola. Uświadamiać już najmłodszych jak należy dbać o środowisko. „Rady na odpady” to hasło, które powinno nam towarzyszyć na co dzień.

  6. Gdyby zamiast torebek foliowych były papierowe nie byłoby problemu. W co mam zapakować towary sypkie, warzywa, owoce w sklepie ?

  7. Gminy, powiaty i województwa dysponują funduszem ochrony środowiska. stąd można wziąć na to pieniądze. Jest to część opłat od przedsiębiorców.

  8. ograniczyc i zamknac zrodlo , zrodlem jest producent, przestawic produkcje na papier plotno, przenoszenie pieniedzy na konsumentow nie zamyka problemu.

  9. Lasy czy iglaste czy liściaste produkują tyle samo tlenu z iglastego dodatkowo mamy olejki eteryczne , las liściasty rośnie na żyznych glebach a iglasty a raczej sosnowy na ubogich glebach więc niech ktoś kto nie ma pojęcia to może trochę się przymknie że gdyby człowiek lasu nie ruszał to wszędzie by liściaste były pytanie jeszcze, a czym drewno zastąpić plastikiem?

  10. ekologia nic nie kosztuje , wszystko co człowiek uczyni by żyć bliżej natury jest ekologią

  11. A dlaczego ten super Ekolog z Żagania nie wspomina o tym ,że Niemcy budują ponad 20 elektrowni węglowych??!…bo co?…o tym nie mówi TVN i Wyborcza a do nad wysyłają nawet na protesty niemieckich ekoterrorystów?…

  12. Droga ekologia to wymysł Unii Europejskiej, sposób na zrobienie pieniędzy na śmieciach, Ekologia nie powinna być dochodowa a powinna wspierać środowisko. Wymyślanie systemów oczyszczania spalin w autach DPF czy auta elektryczne (koszt utylizacji czy koszt produkcji tych systemów są ogromne i wpływają negatywnie na środowisko) to nie wpłynie pozytywnie na środowisko bo udział w zanieczyszczeniu środowiska to ~5-8%, czemu nie ma norm dla tankowców i wielkich kontenerowców co spalają Mazut czy inny opał w tonach na godzinę. Transport morski i lotniczy odpowiada w ~60% za zanieczyszczenie środowiska i z tym się nic nie robi..Problem spalania śmieci w piecach gospodarstw domowych czy węgla niskiej jakości (brunatnego z importu) jest problemem. Podniesienie cen toreb foliowych to sposób na wprowadzenie kolejnego podatku i przeniesienie go na obywatela:( podpis: Rolnik.

  13. MÓJ WPIS OCZEKUJE NA MODERACJĘ OD GODZ 12 I 20 MINUT. PRZYPOMINAM, ŻE CZYTANIE FRAGMENTÓW DODAWANYCH KRÓTKICH KOMENTARZY I MODEROWANIE NAWET DO KOŃCA AUDYCJI JEST FORMĄ CENZURY /przestępstwo/. KOLEJNE OCZEKIWANIE NA MODERACJĘ W PONAND 5 MIN OKRESIE CZASU ZAOWOCUJE ZAWIADOMIENIEM ODPOWIEDNICH ORGANÓW

  14. Już od lat noszę w torebce większą i mniejszą torbę szmaciankę lub coś podobnego. Po co mi tyle foliówek zbierać? Nawet tych za 10 groszy. Oczywiście warzywa owoce to inna sprawa

  15. A dlaczego nikt nie wspomina o największym trucicirlu EUROPY … Niemczech!!!

  16. Temat ciekawy , a dyskusja porusza wiele dróg dążenia do ograniczenia złego oddziaływania na środowisko. Ja chciałbym zwrócić uwagę nie na skutki ale na przyczyny. Kiedyś były szklane butelki ale i były skupy butelek. Były opakowania papierowe i były skupy makulatury. Na zakupy chodziło się z siatką lub koszykiem i było OK. Sprzęty AGD służyły przez dekady, teraz ledwie dociągają do terminu gwarancji. Starsze urządzenia komputerowe choć mogły by posłużyć trzeba wymienić bo bark oprogramowania do konfiguracji z nowymi systemami itd itp. Problem zagospodarowania odpadów trzeba zacząć od punktu ich powstawania … Opłata recyklingowa w cenie produktu jest problemem konsumenta a nie wytwórcy ….

  17. Ekologia to szerszy temat , jeśli opakowania plastikowe ,foliowe i z innych tworzyw sztucznych są szkodliwe dla środowiska to zaprzestać ich produkcji i dystrybucji .

  18. komentarz oczekiwał na moderację do godziny 13 i 3 minuty!

Dodaj komentarz