Lubuskie podsumowuje współpracę transgraniczną

16:22

2 lutego 2018

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

(Visited 1 103 times, 1 visits today)

W jaki sposób lubuskie samorządy wykorzystują pieniądze na projekty transgraniczne? Jak układa się współpraca z niemieckimi landami i jaka przyszłość czeka programy INTERREG?

Na ten temat dyskutowano dziś w Zielonej Górze w trakcie konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Jak podkreśla Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu regionu, dotychczasowa współpraca z Brandenburgią i Saksonią układa się bardzo dobrze.

– Mamy świetne kontakty na wszystkich szczeblach samorządu. Również mieszkańcy pogranicza świetnie się ze sobą dogadują – dodaje Jędrzejczak:

Jedną z gmin, która od wielu lat korzysta z funduszy na projekty transgraniczne jest gmina Łęknica, która współpracuje w tym zakresie m.in. z niemieckim Bad Muskau.

Burmistrz miasta Piotr Kuliniak mówi, że główną osią tej współpracy są Park Mużakowski i geopark Łuk Mużakowa:

Pieniądze z funduszy transgranicznych pozyskuje też powiat słubicki, o czym mówi dziś na konferencji starosta Maciej Jabłoński:

Władze województwa lubuskiego ogłosiły właśnie kolejny konkurs w ramach współpracy transgranicznej z Brandenburgią, w którym do wydania jest ponad 10 mln euro.

Jak zaznacza prof. Jarosław Macała z Uniwersytetu Zielonogórskiego, w przyszłości zdobycie takich pieniędzy może być bardzo trudne, a wszystko ze względu na politykę Polski wobec naszych zachodnich sąsiadów, jak i coraz słabszą pozycję Niemiec w Europie:

Przypomnijmy, że tylko w tej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na współpracę transgraniczną Lubuskiego z Brandenburgią przeznaczono ponad 100 mln euro.

Kolejne 70 mln euro przeznaczone jest na projekty realizowane przez Dolny Śląsk, Lubuskie i Saksonię.

(Visited 1 103 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz