Jak oceniamy politykę międzynarodową USA?

11:53

31 stycznia 2018

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

(Visited 1 156 times, 1 visits today)

Minionej nocy prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił doroczne orędzie o stanie państwa. Prezydent Donald Trump przekonywał członków obu izb Kongresu oraz milionów Amerykanów przed telewizorami, że ich kraj odbudowuje swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

Amerykański przywódca podkreślał, że USA wciąż muszą się zmierzyć z wrogimi reżimami, grupami terrorystycznymi i rywalami takimi jak Rosja i Chiny. Zapowiedział też unowocześnienie arsenału nuklearnego, odcięcie pomocy finansowej krajom nieprzyjaznym Ameryce, utrzymanie Guantanamo i zmuszenie Korei Północnej do porzucenia ambicji nuklearnych. Skrytykował również kraje, które głośno krytykowały jego decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Co ciekawe, Donald Trump nie wspomniał w swoim orędziu ani o NATO ani o współpracy z Europą. Zdaniem komentatorów, jest to o tyle ciekawe, że zaledwie kilka dni temu amerykański prezydent rozmawiał z przywódcami krajów europejskich na szczycie ekonomicznym w szwajcarskim Davos, a na Stary Kontynent przeleciał też jego zastępca, sekretarz stanu Rex Tillerson, który odwiedził Polskę.

W jakim świetle stawia to w takim razie stosunki USA z Europą? Jak oceniamy amerykańską politykę wobec naszego kraju? Czy Państwa zdaniem prezydent Donald Trump nie zaostrza za bardzo swojej międzynarodowej retoryki, co może spowodować niebezpieczny kryzys geopolityczny na świecie?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Artur Steciąg

(Visited 1 156 times, 1 visits today)

13 myśli na temat “Jak oceniamy politykę międzynarodową USA?”

 1. Prezeydentura Trumpa nie wiele poprawila postrzeganie USAprzez kraje konfliktowane wojnami, w stosunku do Polski USA staje sie bardzej otwarte wylacznie na sprzedaz uzbrojenia. Wplyw Kongresu pod dyktando lobby Zydowskiego zaklamywania Historii tak jak ma to miejsce obecnie.

 2. Tych dwóch panów co dzwonili ! za dużo Gogglebox. Przed telewizorem

 3. Co swoich błędów nie zauważacie wstydźcie się … co za wstyd.

 4. USA /Trump/ w żadnym stopniu nie angażują się w aktywację demokratycznych dążeń pokojowych całej ludzkiej populacji. Istnienie „liberum veto” w ONZ i brak pełnej izolacji od świata państw agresorów pozwala na występowanie sytuacji jakie mają miejsce obecnie. Brak wzmianki o Polsce również nie nastraja optymistycznie.

 5. Cała ta tzw.lewacka Europa i w USA jest wściekła poprzez swoje media i POlityków, że prosty lud wybrał Trumpa… koniec z wypychaniem do Stanów podrobionych aut z Niemiec oraz ogromną nadwyżką w handlu..i stąd ta wściekłość oraz ujadanie zachodnioeuropejskiego Kalifatu

 6. Znaczna część Polaków uważa, że USA widzi w nas tylko klienta na broń etc., dlaczego nie widzą podobnej analogii w stosunku do UE??

 7. Dzień dobry
  Jest takie powiedzenie „Przyjaciół szukaj blisko, a wrogów daleko”. Dzisiaj Stany Zjednoczone są naszymi sprzymierzeńcami i gwarantem bezpieczeństwa, ale powinniśmy prowadzić taką politykę, by zjednać sobie wszystkich sąsiadów, w tym Rosję. Rosja powinna być naszym najpoważniejszym partnerem handlowym. Wymachiwanie szabelką nikomu i niczemu nie służy, bowiem inni zrobią z Rosją interesy gospodarcze ponad nami. Pozdrawiam.

 8. Stany w zeszłym wieku ratowały nasz kontynent dwa razy dając m.in Polsce niepodległość po123 latach!, więc więcej proszę szacunku do USA!!!… i proszę nie przesadzać w jego przemówieniu z tą Polską…bo od razu przypomina mi się ,, Słoń a polska sprawa,,.. ważne że są u nas Jankesi!!!…i stąd to ujadanie hybrydowe mainstremu medialnego typu Russia T. albo Sputnika

 9. czemu Pan nie wchodzi w słowo tym co czepiają się pis-u ? to nie tak.

 10. każdemu wygodnie to co chce usłyszeć … rozumiem tak to działa :)

 11. Polska przeszkadza Rosji!!! …a ta robi wszystko poprzez hybrydowe medialne działania ,aby nas ośmieszyć i politycznie zdyskredytować…tylko szkoda ,że pomagają im w tym nasi POżyteczni idioci oraz niemieckie i izraelskie służby!

Dodaj komentarz