Czy zakaz hodowli zwierząt na futra to dobry pomysł?

11:50

24 stycznia 2018

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

(Visited 1 034 times, 1 visits today)

„Niech futra przejdą do historii” – z takim apelem do europejskich parlamentarzystów wystąpił wczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jego wystąpienie dotyczące m.in. planowanego przez Polskę zakazu hodowli zwierząt futerkowych zaprezentowano w Brukseli w trakcie wystawy poświęconej temu właśnie tematowi.

O zakaz hodowania zwierząt na futra zabiegają od lat działacze wielu organizacji pozarządowych. Oprócz Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy w tym zakresie złożyła również Platforma Obywatelska.

Czy jednak taki zakaz powinien być wprowadzony? Czy Polska powinna dołączyć do innych krajów europejskich, m.in. Austrii, Holandii czy Wielkiej Brytanii, które zapowiedziały już wygaszanie hodowli zwierząt futerkowych. A może zamiast likwidowania takich farm wystarczy jedynie ich ścisłe kontrolowanie, tak aby zarówno hodowla, jak uśmiercanie zwierząt na futra prowadzone były w jak najbardziej humanitarnych warunkach?

I przy okazji, jak oceniacie Państwo nasz stosunek do zwierząt? Czy wprowadzenia zakazu hodowania zwierząt na futra, wraz z zaostrzeniem kar dla osób znęcających się nad zwierzętami, rzeczywiście poprawi los naszych „braci mniejszych”?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Artur Steciąg

(Visited 1 034 times, 1 visits today)

12 myśli na temat “Czy zakaz hodowli zwierząt na futra to dobry pomysł?”

 1. Czy informowanie UE, że w Polsce jest jak jest nie jest donoszeniem na Nasz kraj przez Pana Posła Jarosława? Pytanie głupie? Wszystkich trzeba mierzyć jedną miarą. Tzn tak mi się wydaje

 2. My jako region RP jestesmy potentatem tej gałęzi gospodarczej .
  Lobby zainteresowane tym tematem w sejmie musi zwiększyć datki a sprawa sama sie rozwiąże – tak to działa

 3. Nie da się ukryć, że Pan Marian zna się na wszystkim. Może kiedyś jakaś audycja np o informatyce kwantowej – może i Pan Marian coś dorzuci i rozwiąże problemy przez tyle lat nierozwiązane :)

 4. Mięso z norek Panie redaktorze z takich zwierząt zostają skonsumowane przez następne norki w hodowli, wszystko jest mielone w specjalnych młynkach (razem z odpadami z hodowli kurcząt, ryb, trzody itp.) niewiedza w tym temacie widzę jest przeogromna!!!

 5. Proszę zwrócić uwagę ile zanieczyszczeń powoduje produkcja ekoskór. Przecież to jest sam plastik. Eko tylko z nazwy. Ktoś musi mieć w tym niezły interes, ze chce zakazać produkcji futer. Fundacja otwarte klatki to jedna wielka ściema. Proszę sobie poczytać o działaczach tej fu dachu. Pozdrawiam.

 6. Po raz kolejny słychać pana, któremu się nic nie podoba. Ani radio, którego słucha i do którego dzwoni, ani redaktor który prowadzi program. Za to wiele buty i agresji. Szkoda słów. A co do tematu: nie zakazywać, a ucywilizować i pilnować przestrzegania norm. A co z ubraniami i galanterią ze skór cielęcych? A co z pościelą z pierza? Zabrniemy w ślepy zaułek, a w efekcie okaże się że pozostaną nam syntetyki i zastanawianie się skąd tyle chorób nowotworowych

 7. Nie dajmy się zwariować za chwilę ludziom będzie przeszkadzało gdakanie kur na wsi albo zapach od krów, już dochodzi do sytuacji gdzie ludzie protestują skutecznie przeciwko budowaniu naszych polskich ferm drobiu, gdzie już dawno zmieniły się warunki przechowywania zwierząt, już zaczyna brakować polskich jajek w sklepach będzie zatem lepiej jak będziemy jeść chińskie jajka ?!
  Jestem za tym żeby wprowadzać większe kontrole aby nie dochodziło do sytuacji maltretowania zwierząt jak chociażby w nielegalnych hodowlach psów.
  Uważam że osoby także kupujące psy czy koty z takich miejsc powinny sprawdzać w miarę możliwości ich warunki.
  Nie generalizujmy też wszystkich, znam liczne hodowle zwierząt gdzie naprawdę mają super warunki, ale niestety znajdą się osoby dla których liczy się tylko zysk i wtedy wszyscy są oceniani przez pryzmat osób znęcających się nad zwierzętami.
  Ludziom szczególnie wprowadzającym się na wieś z miasta zaczyna przeszkadzać „wiejski zapach” i zaraz zaczynają się protesty przeciw trzymaniu zwierząt, natomiast nie przeszkadza im już sprzątanie a właściwie jego brak po ich psach gdzie odchody psie mają sto razy więcej bakterii i zarazek.
  Uważam też że powinno się bardziej skupić uwagę na warunki w schroniskach gdzie często brakuje środków na podstawowe potrzeby zwierząt. Powinno się także edukować ludzi w zakresie sterylizacji zwierząt, a także dokładnie sprawdzać osobę biorącą zwierzę ze schroniska aby wbić ludziom do głowy że zwierzę to nie zabawka którą jak się znudzi można wyrzucić w kąt.

 8. NIE WYZBYWAJMY SIĘ SWOICH PRZEWAG GOSPODARCZYCH WPROWADZMY ODPOWIEDNIĄ KONTROLĘ SANITARNĄ.JEST TO BEZ SENSU DLACZEGO TYLKO W POLSCE? TO NIC NIE DA.

 9. Hodowcy norek i prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, który niezaproszony przyjechał na wystawę opowiadają bajki o przejęciu hodowli norek w Polsce przez tajemne siły z Rosji lub Marsa. Norwegia również zamyka hodowlę norek i żadnych obcych sił tam nie zauważono, ponieważ popyt na futerka z norek spada na całym świecie. Wystarczy spojrzeć jak spadają ceny na aukcjach skór. Mamy ogromną nadprodukcję i fermy norek znikają zupełnie naturalnie, jak kiedyś fermy nutrii.

Dodaj komentarz