Co dalej z neurologią w Ciborzu?

10:17

23 sierpnia 2017

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

(Visited 1 487 times, 1 visits today)

Władze Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Ciborzu alarmują o trudnej sytuacji placówki, która – podobnie, jak inne tego typu szpitale – nie została ujęta w opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia sieci szpitali.

Dyrektorka szpitala w Ciborzu Beata Studnik – Kotus podkreśla, że w najgorszej sytuacji jest oddział neurologiczny, który o pieniądze na dalsze funkcjonowanie ubiega się w konkursie ogłoszonym przez NFZ.

Ze zdobyciem kontraktu może być jednak spory problem, ponieważ neurologia w Ciborzu nie zajmuje się leczeniem udarów, co jest jednym z podstawowych warunków stawianych w tym konkursie.

– Brak tych pieniędzy odbije się na funkcjonowaniu całej placówki – mówi dyrektorka:

Na oddziale neurologii Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Ciborzu leczy się rocznie ok. 800 pacjentów, a z przyszpitalnej poradni korzysta ponad 5 tys. osób.

Ordynator oddziału, dr Grzegorz Rosa podkreśla, że pracuje tam świetna i doświadczona kadra, która dysponuje najnowocześniejszym sprzętem. Jak zaznacza, zamknięcie takiego oddziału to marnowanie ogromnego potencjału:

Piotr Bromber, dyrektor lubuskiego oddziału NFZ, podkreśla jednak, że władze szpitala w Ciborzu wiedziały o tym od długiego czasu i mogły się odpowiednio przygotować do nowych wymagań:

Jak zaznacza Piotr Bromber, wymagania Narodowego Funduszu Zdrowia nie biorą się znikąd, tylko są ściśle związane z rosnącą liczbą pacjentów po udarach.

– Takie mamy obecnie potrzeby i musimy się do nich dostosować – podkreśla dyrektor lubuskiego NFZ:

W ubiegłym roku w lubuskich szpitalach leczono ponad 4,4 tys. pacjentów po udarach, z czego większość w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie, Nowej Soli i Żarach. W pierwszym półroczu tego roku liczba hospitalizacji związanych z udarami przekroczyła już 2300 przypadków.

Przyszłością oddziału neurologii w Ciborzu zainteresowały się również władze województwa lubuskiego, na terenie którego znajdują się aż cztery szpitale psychiatryczne.

– Żaden z nich nie został ujęty w nowej sieci szpitali, co może być dla tych placówek sporym problemem – uważa marszałek Elżbieta Polak:

 

Władze województwa lubuskiego napisały już pismo do Ministerstwa Zdrowia, w którym wyraziły zaniepokojenie związane ze zmianą zasad finansowania szpitali psychiatrycznych w regionie.

Sprawa ma być również jednym z tematów najbliższego posiedzenia Konwentu Marszałków, który odbędzie się w Łodzi.

(Visited 1 487 times, 1 visits today)

Jedna myśl na temat “Co dalej z neurologią w Ciborzu?”

  1. Ma p. dyrektor NFZ rację. Granie na emocjach pod publikę zamiast bieżących działań by dostosować oddział do wymagań jest pewnie bardziej medialne ale czy uczciwe?

Dodaj komentarz