Wybieram wieś – 2015

20:49

11 maja 2015

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 2 018 times, 1 visits today)

W ostatnich latach widoczny jest wzrost poziomu życia mieszkańców wsi. Pięćdziesiąt procent korzysta z internetu, nie ma większych problemów z dostępem do telefonu.    W wielu wsiach wybudowano kanalizację i doprowadzono wodę . Postęp jest widoczny, ale nie brakuje także problemów takich jak na przykład strukturalne bezrobocie, brak dobrej komunikacji z pobliskimi  miastami, czy też brak perspektyw dla młodzieży. Niektóre z tych problemów udaje się rozwiązywać przy udziale Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i temu poświęcony jest cykl audycji „Wybieram wieś” podsumowujących efekty działań PROW na Ziemi Lubuskiej w latach 2007-20013. Audycje omawiają też perspektywę finansową PROW w latach 2014 – 2020  oraz udział ARiMR w tym przedsięwzięciu.

Godzina z ekspertem – Wybieram wieś – 2015-06-25

Wybieram wieś – Program rozwoju obszarów wiejskich – prawa i obowiązki rolników w nowej perspektywie. Ekspertami będą: Dominik Sporny, zastępca kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych Lubuskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze i Artur Jewtuszek, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego LOR ARiMR

Godzina z ekspertem – Wybieram wieś – 2015-05-19

Nowa perspektywa unijna a dopłaty dla rolników…
Z Andrzejem Trzopem i Dominikiem Spornym – ekspertami z lubuskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze będziemy rozmawiać o nowościach w przyznawaniu dotacji unijnych, szansach na środki z programu „Młody Rolnik” i popularności e – wniosków czyli elektronicznej dokumentacji przygotowanej przez ARiMR.

2015-06-25

W dzisiejszej audycji Wybieram wieś powiemy o rodzinnej grupie producentów rolnych, którzy postawili na hodowlę drobiu. W nowej perspektywie finansowej będą się ubiegać o kolejne dotacje m.in na zakup profesjonalnego sprzętu.

2015-06-22

Konstanty Wisłocki chce zwiększyć dochody swojego gospodarstwa rolnego. Nie ma jednak środków. Liczy na unijną pomoc.

2015-06-18

Henryk i Tomasz Tyrka ze Stypułowa postawili na rozwój swojego gospodarstwa. Chcą przeprowadzić jego restrukturyzację. Jak zamierzają to zrobić?

2015-06-15

15 czerwca to ostatni dzień składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jak wyglądało to w woj. lubuskim opowiada nam kier. biura rejonowego ARiMR Stanisława Sokołowska.

2015-06-11

W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidziano również premie dla młodych rolników. O tym jak otrzymać dodatkowe 100 tysięcy złotych w dzisiejszej audycji.

2015-06-08

Województwo lubuskie od dłuższego czasu jest jednym z liderów pod względem produkcji drobiu. Wielu rolników, w mijającej perspektywie,  zdecydowało się stworzyć grupy producenckie, by wspólnie zabiegać o środki unijne. Pod Świebodzinem od kilku lat funkcjonuje  taka grupa specjalizująca się w hodowli indyków.

2015-06-04

Gospodarstwo Jerzego Wilka z Kamienia Małego w gminie Witnica nastawione jest na produkcję mleka. Rolnik korzystał z unijnego wsparcia w ramach PROW 2007-2013 i ma nadzieję, że podobne możliwości stana przed nim w nowej perspektywie. Gościem audycji jest Artur Jewtuszek z lubuskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2015-06-01

Ryszard Wojciechowski młody rolnik ze wsi Jeniniec w Gminie Bogdaniec zmodernizował swoje gospodarstwo wykorzystując środki uzyskane z ARiMR.

2015-05-28

35-letni Krzysztof Pawłow z Lipich Gór w powiecie strzelecko- drezdeneckim zajmuje się produkcją roślinną. Dzięki unijnemu dofinansowaniu stworzył nowoczesny park maszynowy. Teraz oszczędza czas i pieniądze. Gościem audycji jest Artur Jewtuszek z lubuskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2015-05-27

Od tego roku rolnicy mogą się ubiegać o płatności obszarowe, dopłaty do produkcji oraz pieniądze dla młodych rolników do 40. roku życia. Dodatkowe fundusze będą przeznaczane też dla właścicieli średnich gospodarstw. O szczegółach w rozmowie z Andrzejem Chinalskim z-cą dyrektora Lubuskiego Oddziału ARIMR

2015-05-25

Jak rolnicy z gminy Stare Kurowo wykorzystują unijne dopłaty?

2015-05-21

Jak rolnicy wykorzystują dopłaty obszarowe ?

2015-05-18

Obecnie mamy pierwszy rok składania e-deklaracji. Wniosek o płatności obszarowe złożył przez internet także Tomasz Stefański z Ługowa koło Świebodzina. Korzysta on m.in. z dopłat bezpośrednich, które skutkują mi.in. obniżeniem cen żywności dla konsumentów.
Gościem w studiu jest Dominik Sporny z Lubuskiego Oddziału ARiMR.

2015-05-14

Jak funkcjonują dopłaty bezpośrednie w Lubuskiem?
Tomasz Zwolski z Borowa Wielkiego w. gm. Nowe Miasteczko przeznaczył unijne dopłaty głównie na powiększenie powierzchni gospodarstwa oraz na zakup materiałów do produkcji rolnej.
W studiu Radia Zachód ekspert: Andrzej Trzop z Lubuskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

2015-05-11

W jaki sposób można rozwinąć rolniczy interes? Sebastian Blach, rolnik z Bożnowa w pow. żagańskim dzięki dotacji zmodernizował swój park maszynowy. Korzystał on z dofinansowania z programów pomocowych Unii Europejskiej: „młody rolnik”, „środki na modernizację gospodarstw rolnych”.

W studiu Radia Zachód ekspert: Andrzej Trzop z Lubuskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który mówi m.in. o nowych kryteriach uzyskania dofinansowania w nowej perspektywie finansowej PROW 2014 – 2020.

 

 

 

(Visited 2 018 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz