Wieś Przyszłości – październik

14:00

28 maja 2013

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 101 times, 1 visits today)

W ostatnich latach widoczny jest wzrost poziomu życia mieszkańców wsi. Połowa ludności korzysta z internetu, nie ma większych problemów z dostępem do telefonu.  W wielu wsiach wybudowano kanalizację, doprowadzono wodę .

Postęp jest widoczny, ale nie brakuje także problemów takich jak na przykład strukturalne bezrobocie, brak dobrej komunikacji z pobliskimi miastami, czy też brak perspektyw dla młodzieży.

Na antenie Radia Zachód rozpoczynamy emisję cyklu audycji edukacyjno – publicystycznych p.t. „Wieś przyszłości – poznaj efekty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich” . Audycje mówią o problemach mieszkańców wsi, zarówno rolników jak i osób nie związanych z tą branżą, opisują wydarzenia , uroczystości organizowane na wsi, a także wdrożone projekty PROW i omawiają ich efekty dla lokalnych społeczności.

Wieś przyszłości odc.46

„Wirtualne zwiedzanie Paradyża – multimedialny przewodnik” – nowy projekt w którym także pomógł PROW. O szczegółach w audycji Sławomira Kordyjalika.

Wieś przyszłości odc.45

Efekty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich są w województwie lubuskim widoczne gołym okiem. W dzisiejszej audycji z cyklu „Wieś Przyszłości” o tym co już udało się zrobić?

Wieś przyszłości odc.44

Dzieci na wsi mają dużo mniejsze możliwości niż ich rówieśnicy z miast uprawiania różnego rodzaju sportów. Dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich sytuacja w gminie Bogdaniec uległa w tej sprawie zdecydowanej poprawie. O szczegółach Agnieszka Dobosiewicz

Wieś przyszłości odc.43

Wiejskie świetlice to często jedyne placówki kulturalne, jedyne miejsce spotkań w małych miejscowościach. Ich stan, w wielu przypadkach, wymaga remontu. Przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich udało się wyremontować świetlice w gminie Żagań. Relacja Marka Turowskiego

Wieś przyszłości odc.42

Stowarzyszenia „Wspólne Dobro Gądków Wielki” od dwóch lat próbuje zmieniać najbliższą okolicę, poprawiać jakość wiejskiej infrastruktury, organizować czas dla dzieci. W ramach projektu „ Kraina Gądkowskich Jezior” wydano ponad 21 tys. złotych na oznakowanie 10-kilometrowego szlaku konnego, zagospodarowanie jeziorka i pola namiotowego. 70% funduszy na ten cel stowarzyszenie pozyskało w ramach wdrażania lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Monika Iłowska-Walkowiak

Wieś przyszłości odc.41

W województwie lubuskim coraz bardziej popularną formą rekreacji jest jest jeździectwo. Powstaje coraz więcej stadnin, gospodarstw agroturystycznych, które oferują turystom jazdę konną. Dzięki wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich powstał ponad 500 km szlak konny. Raport Marka Turowskiego.

Wieś przyszłości odc.40

Zabytkowe kościoły , dworki i pałace województwa lubuskiego odzyskują swój blask m.in. dzięki wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przykład z Bobrowic. Relacjonuje Sławomir Kordyjalik.

Wieś przyszłości odc.39

Każda miejscowość gminy Zwierzyń zgłaszała pomysł na projekt z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mieszkańcy Górek Noteckich zgłosili chęć stworzenia nowoczesnej biblioteki. Czy udało się zrealizować ten projekt wyjaśnia Agnieszka Dobosiewicz.

Wieś przyszłości odc.38

Wielu mieszkańców Bytomia Odrzańskiego dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich mogło zlikwidować szamba i włączyć się do kanalizacji. O szczegółach w dzisiejszej audycji Marka Turowskiego „Wieś przyszłości”

Wieś przyszłości odc.37

Lokalne Grupy Działania wspomagają środkami m.in. samorządy wiejskie. O efektach działań fundacji „Porozumienie wzgórz dalkowskich”  rozmawia Marek Turowski

 

(Visited 101 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz