Wieś przyszłości – luty

20:35

4 lutego 2014

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 74 times, 1 visits today)

W ostatnich latach widoczny jest wzrost poziomu życia mieszkańców wsi. Połowa ludności korzysta z internetu, nie ma większych problemów z dostępem do telefonu.  W wielu wsiach wybudowano kanalizację, doprowadzono wodę .

Postęp jest widoczny, ale nie brakuje także problemów takich jak na przykład strukturalne bezrobocie, brak dobrej komunikacji z pobliskimi miastami, czy też brak perspektyw dla młodzieży.

Na antenie Radia Zachód rozpoczynamy emisję następnego cyklu audycji edukacyjno – publicystycznych p.t. „Wieś przyszłości – poznaj efekty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich” . Audycje mówią o problemach mieszkańców wsi, zarówno rolników jak i osób nie związanych z tą branżą, opisują wydarzenia , uroczystości organizowane na wsi, a także wdrożone projekty PROW i omawiają ich efekty dla lokalnych społeczności.

Wieś przyszłości – 2014-02-28

Prawie w każdej wsi jest była kiedyś świetlica wiejska. Wiele z nich po latach nieinwestowania popadało w ruinę. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich umożliwiają reaktywację tych placówek. Trzy wiejskie świetlice wyremontowano w gminie Dąbie. Relacja Marka Turowskiego.

Wieś przyszłości – 2014-02-25

Coraz częściej po środki unijne sięgają proboszczowie mniejszych i większych parafii. Dziś w audycji Wieś Przyszłości odwiedzimy parafię pw. Świętej Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku, a konkretnie kościół filialny w Gołaszynie. Parafię odwiedził Jacek Stefanowicz.

Wieś przyszłości – 2014-02-21

Wieś przyszłości – to między innymi Czyżówek w gminie Iłowa. W tej miejscowości ze środków PROW wyremontowano świetlicę, która umożliwiła reaktywację koła gospodyń wiejskich, jest też miejsce na okazjonalne spotkania mieszkańców. Audycję przygotował Sławomir Kordyjalik.

Wieś przyszłości – 2014-02-18

W gminie Szprotawa powstanie zbiornik retencyjny na rzece Iławka. Dzięki tej inwestycji miejscowości Witków, Siecieborzyce, Bobrzany oraz Janowiec będą chronione przed zalaniem w czasie powodzi.

Wieś przyszłości – 2014-02-14

Siodło w gminie Żary jest jedną z tych lubuskich miejscowości, która skutecznie zabiegała o pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pieniądze pozwoliły przeprowadzić remont wiekowej świetlicy w Siodle, z której korzystają teraz wszyscy mieszkańcy.

Wieś przyszłości – 2014-02-11

W małych miejscowościach życie skupia się często  wokół wiejskich świetlic, remiz czy miejsc sportowych. Gmina Świebodzin postawiła na aktywne spędzanie  wolnego czasu decydując się na udział w projekcie, dzięki któremu udało się zmodernizować wiejskie boiska.Audycja Karoliny Kamińskiej.

Wieś przyszłości – 2014-02-06

W Wierzbnicy i Drogomilu powstały punkty biblioteczne. Placówki znalazły miejsce w świetlicach, które zostały wyremontowane. Środki na ten cel pozyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich “Odnowa wsi”. Audycja Marka Turowskiego.

Wieś przyszłości – 2014-02-04

W minionym roku na poprawę warunków życia na wsi z pieniędzy unijnych, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, lubuskie powiaty otrzymały od 5 do 14 milionów złotych. O tym na co konkretnie przeznaczano te środki w pierwszej audycji z nowego cyklu „Wieś przyszłości”

(Visited 74 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz