Wieś Przyszłości – lipiec

16:57

22 października 2013

Janusz Życzkowski

Z-ca redaktora naczelnego,
Radia Zachód S.A. ds.
Radia Zielona Góra,
red. publicystki i internetu
fb.com/janusz.zyczkowski

(Visited 113 times, 1 visits today)

W ostatnich latach widoczny jest wzrost poziomu życia mieszkańców wsi. Połowa ludności korzysta z internetu, nie ma większych problemów z dostępem do telefonu.  W wielu wsiach wybudowano kanalizację, doprowadzono wodę .

Postęp jest widoczny, ale nie brakuje także problemów takich jak na przykład strukturalne bezrobocie, brak dobrej komunikacji z pobliskimi miastami, czy też brak perspektyw dla młodzieży.

Na antenie Radia Zachód rozpoczynamy emisję cyklu audycji edukacyjno – publicystycznych p.t. „Wieś przyszłości – poznaj efekty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich” . Audycje mówią o problemach mieszkańców wsi, zarówno rolników jak i osób nie związanych z tą branżą, opisują wydarzenia , uroczystości organizowane na wsi, a także wdrożone projekty PROW i omawiają ich efekty dla lokalnych społeczności.

Wieś przyszłości odc.19

Melioracja jest podstawowym zabezpieczeniem przed powodzią i podtopieniami. Wiele rzek i kanałów jest zamulonych i zarośniętych. Tak było też w gminach Maszewo we wsi Połęcko. Było, bowiem już rzekę odmulono i oczyszczony. Raport Marka Turowskiego.

Wieś przyszłości odc.18

Jasień ma już ochronę przed kapryśną rzeką Lubszą. Unijne środki pozwoliły na wyregulowanie tej rzeki.

O szczegółach Artur Steciąg

Wieś przyszłości odc.17

Jeszcze trzy lata temu mieszkańcy gminy Bogdaniec obawiali się roztopów i większych opadów deszczu. Dziś już im podtopienia i powodzie nie zagrażają.

Raport Agnieszki Dobosiewicz.

Wieś przyszłości odc.16

Podtopienia i zalania terenów to był nieustający problem mieszkańców gmin Trzebiechów i Bojadła. Był, bowiem udało się ten problem w części rozwiązać.

O szczegółach Jacek Stefanowicz

Wieś przyszłości odc.15

W gminie Nowa Sól energię elektryczną dla szkoły i przedszkoli produkuje się m.in. korzystając z energii słońca.

O szczegółach opowie Marek Turowski.

Wieś przyszłości odc.14

Gmina Krosno Odrzańskie dobrze przygotowała się do segregacji odpadów dzięki przeprowadzonym tam inwestycjom i edukacji mieszkańców.

Mieszkańców gminy wysłuchał Marek Turowski.

Wieś przyszłości odc.13

Zadaszenie, nowe stoiska, a także toalety, których do tej pory nie było, targowisko miejskie w Babimoście zyska nowy wygląd.  O szczegółach Jacek Stefanowicz

Wieś przyszłości odc.12

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w gminie Żary w miejscowościach Marszów i Drożków ułatwiają życie mieszkańcom i wpływają znacząco na czystość naturalnego środowiska. O szczegółach opowiada Marek Turowski.

Wieś przyszłości odc.11

Wczoraj w Zielonej Górze, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich podpisano ponad 30 umów na realizację projektów w miejscowościach do 5 tysięcy mieszkańców. Stanisław Tomczyszyn , Członek Zarządu woj. lubuskiego przypomina, że takie projekty wpisują się w strategię rozwoju regionu. Jakie tym razem projekty wybrano? O tym w relacji Kamila Hypkiego.

(Visited 113 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz