Wieś przyszłości – październik

12:36

1 października 2014

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 56 times, 1 visits today)

W ostatnich latach widoczny jest wzrost poziomu życia mieszkańców wsi. Połowa ludności korzysta z internetu, nie ma większych problemów z dostępem do telefonu.  W wielu wsiach wybudowano kanalizację, doprowadzono wodę .

Postęp jest widoczny, ale nie brakuje także problemów takich jak na przykład strukturalne bezrobocie, brak dobrej komunikacji z pobliskimi miastami czy też brak perspektyw dla młodzieży.

Na antenie Radia Zachód rozpoczynamy emisję następnego cyklu audycji edukacyjno-publicystycznych pt. „Wieś przyszłości – poznaj efekty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich” . Audycje mówią o problemach mieszkańców wsi, zarówno rolników, jak i osób niezwiązanych z tą branżą, opisują wydarzenia, uroczystości organizowane na wsi, a także wdrożone projekty PROW i omawiają ich efekty dla lokalnych społeczności.

Wieś przyszłości – 2014-10-31

Kończąc cykl audycji „Wieś przyszłości”, podsumujemy efekty działalności Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ostatnich 7 latach.

Wieś przyszłości – 2014-10-30

W Lubięcinie wybudowano oczyszczalnię ścieków. To dobry krok w kierunku poprawy życia mieszkańców i ochrony środowiska.  W planie samorządu jest bowiem budowa sieci kanalizacyjnej na tym tym terenie. W gminie wiejskiej Nowa Sól był Marek Turowski.

Wieś przyszłości – 2014-10-28

Zabytkowy kościół w Borowie Wielkim znów świeci dawnym blaskiem. Świątynia została wyremontowana między innymi przy pomocy unijnych środków. Prace rewitalizacyjne przeprowadził miejscowy proboszcz, a teraz wybiera się na zasłużoną emeryturę. Do Borowa Wielkiego pojechał Marek Turowski.

Wieś przyszłości – 2014-10-27

Dziś odwiedzamy Lipinki Łużyckie. W maju 2014 roku w centrum miejscowości powstał nowoczesny plac zabaw. Kamil Hypki

Wieś przyszłości – 2014-10-26

Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Czerwieńsk kosztowało ponad milion złotych. A to tylko jedna część budowy kanalizacji, druga wciąż trwa. Dotychczas, dzięki wsparciu pieniędzmi z PROW udało się zbudować sieć wodociągową i kanalizacyjną w Czerwieńsku przy ulicy Składowej, oraz sieć kanalizacyjną przy ulicy Krótkiej. Powstała także sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna grawitacyjna dla osiedla domków jednorodzinnych w Leśniowie Wielkim, a także sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna z przepompownią w miejscowości Płotach przy ulicy Sadowej.

Wieś przyszłości – 2014-10-24

Gminny Dom Kultury w Kolsku. pełniący funkcję centrum życia wiejskiego doczekał się  modernizacji. Inwestycję dofinansowano  z PROW.Relacja Karoliny Kamińskiej

Wieś przyszłości – 2014-10-21

Gminne Centrum Kultury w Otyniu zakończyło termomodernizacje obiektu ze środków PROW. Relacja Marka Turowskiego

Wieś przyszłości – 2014-10-20

W Rejowie trwa realizacja inwestycji poprawiającej życie mieszkańców. Do tej pory powstała nowa sieć wodociągowa i duża część kanalizacji sanitarnej. Inwestycje, warta prawie 1,5 miliona złotych, będzie dofinansowana z PROW. W gminie Nowe Miasteczko był Marek Turowski.

Wieś przyszłości – 2014-10-19

Polska sieć kanalizacyjna jest ponad dwukrotnie dłuższa niż w 2000 r., a mimo to około jednej trzeciej mieszkańców kraju nie ma do niej dostępu. Jeśli tego nie zmienimy, posypią się kary z Brukseli. Kary liczone w milionach euro. Musimy być gotowi do 2015 r. Działania gmin wspiera Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wieś przyszłości – 2014-10-17

W dzisiejszej audycji „Wieś Przyszłości” powiemy o inwestycjach zrealizowanych w gminie Małomice.

Wieś przyszłości – 2014-10-14

Remont pokrycia dachowego w kościele p.w. Św. Mikołaja w Stanowie uratował zabytkową świątynię. Bez remontu postępowała by degradacja obiektu. Parafianie nie mogli zebrać pełnej kwoty na remont. I tu z pomocą przyszedł PROW.

Wieś przyszłości – 2014-10-12

Co należałoby zmienić w funkcjonowaniu Programów Obszarów Wiejskich i jaki  skutek  środki z tych programów wywołały na lubuskich wsiach to tematy dzisiejszej audycji z cyklu Wieś Przyszłości.

Wieś przyszłości – 2014-10-10

Dzięki przebudowie stacji uzdatniania wody w Brzeźnicy i budowie wodociągu tranzytowego Brzeźnica-Dąbie, udało się poprawić jakość wody w gminie, a przede wszystkim zapewnić jej stałe dostawy. Do realizacji gminnych planów przyczyniły się pieniądze z PROW.

Wieś przyszłości – 2014-10-07

W minionych 7 latach lubuskie wsie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzymały wsparcie w wysokości około 550 mln złotych. O tym, co udało się zrobić za te pieniądze będziemy mówić w czasie dzisiejszej audycji w cyklu Wieś przyszłości.

Wieś przyszłości – 2014-10-05

Lemierzyce i Ownice nie będą już zanieczyszczały wód podziemnych. Nieszczelne szamba przechodzą do historii. PROW na  modernizację stacji uzdatniania wody w Lemierzycach wraz z budową przydomowych oczyszczalni ścieków przeznaczył ponad 1 mln 200 tys złotych.

Wieś przyszłości – 2014-10-03

Są niestety jeszcze w naszym regionie miejscowości pozbawione kanalizacji. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich wspiera samorządy lokalne w budowie nowych sieci kanalizacyjnych. Przykład z Lubogoszczy.

 

(Visited 56 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz