Wieś przyszłości – maj

14:44

5 maja 2014

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 86 times, 1 visits today)

W ostatnich latach widoczny jest wzrost poziomu życia mieszkańców wsi. Połowa ludności korzysta z internetu, nie ma większych problemów z dostępem do telefonu.  W wielu wsiach wybudowano kanalizację, doprowadzono wodę .

Postęp jest widoczny, ale nie brakuje także problemów takich jak na przykład strukturalne bezrobocie, brak dobrej komunikacji z pobliskimi miastami czy też brak perspektyw dla młodzieży.

Na antenie Radia Zachód rozpoczynamy emisję następnego cyklu audycji edukacyjno-publicystycznych pt. „Wieś przyszłości – poznaj efekty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich” . Audycje mówią o problemach mieszkańców wsi, zarówno rolników, jak i osób niezwiązanych z tą branżą, opisują wydarzenia, uroczystości organizowane na wsi, a także wdrożone projekty PROW i omawiają ich efekty dla lokalnych społeczności.

 

Wieś przyszłości – 2014-05-30

Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie zamku w Międzyrzeczu specjaliści odnaleźli gemmę z okresu Cesarstwa Rzymskiego z wizerunkiem Gordiana III. Cesarz ten władał w latach 238-244 n.e. Na świecie odkryto do tej pory tylko dwie gemmy z tego okresu. Jedna znajduje się w British Museum w Londynie, druga natomiast w sali muzealnej Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu. Jak jest tam eksponowana sprawdzała Agnieszka Dobosiewicz

Wieś przyszłości – 2014-05-27

Mieszkańcy wsi Górecko stworzyli swoiste centrum kulturalno – sportowe na wsi. Inicjatywę tę wsparł Program Rozwoju Obszarów Wiejskich kwotą pół miliona złotych. O szczegółach Agnieszka Dobosiewicz

Wieś przyszłości – 2014-05-23

Wyższa jakość życia, bardziej czyste środowisko naturalne to cele, które czekają mieszkańców Jasienia i okolic po zakończeniu budowy sieci kanalizacyjnej w tej miejscowości. O szczegółach w relacji Artura Steciąga.

Wieś przyszłości – 2014-05-20

Inwestycja była niezbędna i zrealizowano ją w ostatniej chwili – stare okna, poza tym, że brzydkie i nieszczelne – były już niebezpieczne. Tak o wymianie okien w kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny w Przytoku mówią sami mieszkańcy. Inwestycja została dofinansowana kwotą ponad 150 tysięcy. Pieniądze pochodziły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jacek Stefanowicz.

Wieś przyszłości – 2014-05-13

Dla małych społeczności, wsparcie finansowe Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich remontów zabytkowych kościołów  jest bezcenne. Mieszkańców niewielkich miejscowości nie stać bowiem  na tak duże wydatki. Przykład remontu kościoła w Bytomiu Odrzańskim. Audycja Marka Turowskiego

Wieś przyszłości – 2014-05-09

Fala powodziowa na Nysie Łużyckiej powoduje cofkę  na rzece Lubszy, a i sama Lubsza często wiosną  wzbiera, powodując zagrożenia powodziowe. Prace modernizacyjne, regulacja tej rzeki ułatwiają spływ i zmniejszają zagrożenie powodzią i podtopieniami. Relacja Karoliny Kamińskiej:

Wieś przyszłości – 2014-05-06

– Czysto, schludnie i wygodnie – tak komentują mieszkańcy Międzyrzecza wyremontowane targowisko dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Relacja Agnieszki Dobosiewicz:

Wieś przyszłości – 2014-05-02

Czy komfort życia na wsi jest już taki sam jak w mieście? Co się udało zmienić w ostatnich latach? Na te pytania będziemy odpowiadać w dzisiejszej audycji z cyklu „Wieś przyszłości”. Zaprasza K.Baług.

 

(Visited 86 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz