Zadanie sfinansowane środkami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
- Radio Zachód w ramach kampanii „Gospodarowanie odpadami komunalnymi w województwie lubuskim” organizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze zrealizowało projekt pod nazwą: „ŚMIECIOWE ELDORADO CZYLI JAK GOSPODARUJEMY ODPADAMI”
- W ramach tej kampanii informacyjno-edukacyjnej zaplanowaliśmy konkurs (REGULAMIN KONKURSU Radio – 10 05 2016_1), którego celem jest zaangażowanie uczniów szkół gimnazjalnych i średnich oraz słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku woj. lubuskiego w upowszechnianie wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli związanych z zasadami gospodarowania odpadami komunalnymi. Celem głównym konkursu było zwiększenie i upowszechnienie wiedzy mieszkańców województwa lubuskiego na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi w województwie lubuskim oraz znaczenia tego faktu w życiu codziennym.
Eliminacje do półfinału przeprowadzone zostały w 10 wytypowanych szkołach (5 szkół średnich i pięć gimnazjów) oraz w trzech UTW , a trzy półfinały (w trzech grupach wiekowych) zostały rozstrzygnięte telefonicznie 12 czerwca 2016r. na antenie Radia Zachód.
Fot.: Uczniowie piszą test w Gimnazjum im. Henryka Brodatego w Krośnie Odrzańskim
REGULAMIN KONKURSU Radio – 10 05 2016_1
12.06.2016 – Półfinał konkursu dla gimnazjum
12.06.2016 – Półfinał konkursu dla liceów
12.06.2016 – Półfinał konkursu dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku
cz.1
cz.2
19 czerwca 2016r. w niedzielę o godz. 10.00 na antenie Radia Zachód odbył się FINAŁ konkursu.
FINAŁ KONKURSU
„ŚMIECIOWE ELDORADO – CZYLI JAK GOSPODARUJEMY ODPADAMI”
- Drugim etapem kampanii było przeprowadzenie cyklu reportaży i wywiadów związanych z GOSPODAROWANIEM ODPADAMI KOMUNALNYMI W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM.
Radio Zachód wyprodukowało i wyemitowało 12 reportaży. Dziennikarz wraz z kilkoma uczniami odwiedził urzędy miast i gmin, składowiska odpadów komunalnych, wypytując o zasady polityki śmieciowej. Zespoły reporterów zajęły się również dzikimi wysypiskami śmieci zarówno w lasach jak i na terenach gminnych.
Oprócz reportaży Radio Zachód wyprodukowało i wyemitowało 12 pięciominutowych wywiadów ze specjalistami i samorządowcami w sprawie zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Cykl audycji jest omówieniem, w oparciu o przykłady, podstawowych zasad gospodarki odpadami.
Emisja reportaży i wywiadów na antenie Radia Zachód odbyła się w lipcu i sierpniu 2016 roku.
Audycja z dnia 13.07.2016
„Rewolucja śmieciowa” w Gorzowie i pięciu okolicznych gminach, które prowadzą wspólną gospodarkę odpadami pod szyldem Związku Celowego Gmin MG 6, była czasem gorącym, ale i pouczającym- oceniają władze związku. Na podstawie doświadczeń zebranych w ciągu ostatnich trzech lat opracowywane są właśnie ulepszone zasady systemu segregacji odpadów.
O szczegółach Iwona Krawczyk rozmawiała z dyrektorem biura związku MG 6 w Gorzowie Andrzejem Gawłowskim.
Audycja z dnia 15.07.2016
UE dąży do budowy gospodarki bezodpadowe czyli gospodarki o obiegu zamkniętym.j. Pomysły związane z kształtowaniem gospodarki o obiegu zamkniętym bardzo mocno wpłyną na system zbierania odpadów, przemysł tworzyw sztucznych i sposób funkcjonowania składowisk. O szczegółach w audycji.
Audycja z dnia 16.07.2016
Sezon jagodowo – grzybowy w województwie lubuskim w pełni. Niestety, coraz częściej, oprócz runa leśnego, w lesie znajdujemy śmieci, także te wielkogabarytowe. Co zbieracze runa leśnego oraz mieszkańcy regionu pozostawiają w lesie i z jakiego powodu? Dlaczego nadal w lasach zostawiamy pralki lodówki i stare fotele?
Audycja z dnia 17.07.2016
W Marszowie od niedawna działa jeden z najnowocześniejszych w polsce zakładów utylizacji odpadów. Trafiają do niego odpady komunalne od ok. 200 tys. mieszkańców 22 lubuskich gmin.
Audycja z dnia 20.07.2016
Jezioro Sławskie , największe w w województwie lubuskim, przyciąga wczasowiczów i turystów. Wypoczywają oni w około 40 ośrodkach. Do dyspozycji gości są również pensjonaty i kwatery prywatne.Problem w tym, że są jeszcze turyści, którzy pozostawiają po sobie stertę odpadów. Stan czystości Sławy i okolic sprawdzał Marek Turowski
Audycja z dnia 22.07.2016
Jeszcze nie tak dawno spacerując po lesie mogliśmy natknąć się na wraki samochodów. Dziś system odbioru niepotrzebnych samochodów powoduje, że stare, bądź rozbite auta są bezpiecznie, dla naturalnego środowiska, rozbierane i wykorzystywane jako surowce wtórne. Rozmowa Jacka Stefanowicza
Audycja z dnia 23.07.2016
Centrum Edukacji Ekologicznej w Zielonej Górze od ponad 20 lat zajmuje się popularyzowaniem właściwego gospodarowania odpadami. Na początku lat ’90 pracownicy Centrum prowadzili lekcje w szkołach podstawowych, po stworzeniu siedziby Centrum uczniowie korzystają z zajęć i warsztatów na miejscu. Obecnie centrum, które jest jednostką Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, znajduje się w siedzibie Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczego.
Audycja z dnia 24.07.2016
W dzisiejszej audycji sprawdzimy jak mieszkańcy Zielonej Góry wywiązują się z obowiązku segregacji śmieci.
Audycja z dnia 27.07.2016
W dzisiejszej audycji przyjrzymy się w jaki sposób odzyskuje się cenne surowce na przykładzie stacji sortowania odpadów użytkowych w Zielonej Górze.
Audycja z dnia 29.07.2016
Już od ponad roku w Marszowie działa nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów. Firma ta obsługuje 22 lubuskie gminy. Czy zakład w Marszowie spełnia swoją funkcję sprawdzał Sławomir Kordyjalik.
Audycja z dnia 30.07.2016
W Krośnie Odrzańskim od 1 lipca obowiązuje nowa umowa z firmą, która odbiera odpady. Mieszkańcy za śmieci płacą teraz sporo więcej, ale też wzrosła częstotliwość odbioru odpadów, mycia i dezynfekcji pojemników. Firma wspomoże też miasto w edukacji ekologicznej i prowadzeniu kampanii informacyjnej. Materiał Sylwii Misiak.
Audycja z dnia 31.07.2016
Harcerze chronią przyrodę na wiele sposobów. Przede wszystkim zaczynają od siebie – czysty obóz, który nie zaśmieca lasu, nie zatruwa wody i gruntu, no i pilnowanie swojego otoczenia, by przebywający w pobliżu obozu turyści nie pozostawiali po sobie śmieci. Marek Turowski zaprasza państwa na wędrówkę wokół Jeziora Dąbie w okolicach wsi Wygnańczyce w gminie Wschowa. Tam od wielu lat odpoczywają harcerze z Lubina, którzy dziś będą przewodnikami w tej wycieczce. W audycji udział wzięli druhowie Norbert Żukowski i Adam Wójcik oraz harcmistrz Łukasz Nowicki komendant obozu ZHP i Kazimierz Sobczuk sołtys wsi Wygnańczyce.
Audycja z dnia 03.08.2016
Na terenie Gminy Świebodzin funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany na byłym Międzygminnym Wysypisku Odpadów Komunalnych w Jeziorach. Do tego punktu mieszkańcy gminy Świebodzin mogą bezpłatnie dostarczyć odpady pochodzące wyłącznie
z gospodarstw domowych. Materiał przygotował S. Kordyjalik
Audycja z dnia 05.08.2016
W jaki sposób mieszkańcy gminy Świebodzin podchodzą do selektywnej zbiórki odpadów, co ich zdaniem funkcjonuje dobrze, a co wymaga jeszcze poprawy? Odpowiedzi na te pytania w dzisiejszej audycji Sławomira Kordyjalika
Audycja z dnia 06.08.2016
Największa gorzowska spółdzielnia mieszkaniowa- Górczyn- jest jedną z niewielu w tym mieście, która zadeklarowała, że wszyscy jej członkowie będą prowadzili selektywną zbiórkę odpadów. Zgodnie z obowiązującym w Gorzowie system, mieszkańcy dzielą odpady na trzy frakcje: biodegradowalne i zielone, szkło oraz pozostałe odpady komunalne.
O tym jak system zbierania odpadów funkcjonuje na terenie spółdzielni Górczyn w Gorzowie Iwona Krawczyk rozmawiała z prezesem Zdzisławem Baradziejem
Audycja z dnia 07.08.2016
W cyklu audycji Śmieciowe Eldorado dziś przyglądamy się gospodarowaniu odpadami medycznymi i związanymi z tym procedurami obowiązującymi w nowosolskim szpitalu. Spalarnia odpadów zlokalizowana jest w sąsiedztwie kotłowni, pracuje 7 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Regularnie przechodzi audyty różnych instytucji, które sprawdzają czy wszystkie procesy są bezpieczne i czy emisja zanieczyszczeń do powietrza nie przekracza norm. Rozmowa Sylwii Misiak
Audycja z dnia 10.08.2016
Jak wygląda gospodarowanie odpadami w wieżowcach? Czy mieszkańcy wysokich bloków mają stworzone odpowiednie warunki do segregacji śmieci? Czy pomysł likwidacji zsypów ma szansę zafunkcjonować?
W cyklu Śmieciowe Eldorado przyglądamy się tej sprawie na przykładzie Zielonej Góry. Materiał Sylwii Misiak
Audycja z dnia 12.08.2016
W dzisiejszej audycji Śmieciowe Eldorado sprawdzimy jak z odpadkami radzą sobie właściciele ogródków działkowych. Materiał Karoliny Kamińskiej
Audycja z dnia 13.08.2016
Akcje edukacyjne wśród najmłodszych, tworzenie punktów zbiórki zużytego elektrosprzętu czy możliwość jego bezpłatnego odbioru z domów – to tylko niektóre działania, mające zachęcić mieszkańców do właściwego postępowania z elektrośmieciami. To niezmiernie ważne – urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają rozmaite niebezpieczne i trujące substancje, które łatwo przenikają do gleby, powietrza oraz wód gruntowych i w konsekwencji zanieczyszczają środowisko naturalne. O tym jak z elektrośmieciami radzi sobie Gorzów Wielkopolski Iwona Krawczyk rozmawiała z Żanetą Domarecką, specjalistką do spraw marketingu w spółce Inneco (dawniej ZUO).
Audycja z dnia 14.08.2016
„Skup butelek, „Punkt skupu makulatury”, „Skup surowców wtórnych” – w lubuskich miastach z roku na roku coraz rzadziej można się już natknąć na takie tabliczki…
Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że pojemniki na szkło, plastik czy makulaturę stoją już niemal przy każdym śmietniki i nie trzeba już się teraz zastanawiać, co zrobić z takimi surowcami…
… ale bardziej właściwa jest chyba odpowiedź wskazująca na to, że zbieranie i sprzedaż surowców wtórnych przestaje być po prostu opłacalna. Przekonał się o tym Artur Steciąg:
Audycja z dnia 17.08.2016
W Polsce średnio rocznie wytwarza się ok. 44 tys. ton odpadów medycznych – podaje NIK. Aż 90 proc. z nich to odpady niebezpieczne, głównie zakaźne, dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie wszelkich procedur bezpieczeństwa przy ich przechowywaniu, odbiorze, transporcie i utylizacji. Jak system utylizacji odpadów wygląda w wielospecjalistycznym szpitalu wojewódzkim w Gorzowie? O tym Iwona Krawczyk w rozmowie z kierownikiem spalarni w lecznicy Stanisławem Wojtyczką.
Audycja z dnia 19.08.2016
Szacuje się, że rocznie na świecie produkuje się 22 mln ton opon. Środowisko naturalne jest znacznie obciążone zużytymi odpadami, gdyż biodegradacja trwa około 100 lat. Dziś w Polsce wyrzucanie opon na komunalne wysypiska śmieci jest surowo zakazane. Do roku 2001 w Polsce nie było jednak skutecznie wdrożonych przepisów prawnych, które w sposób systemowy rozwiązywałyby problem odzysku, recyklingu i utylizacji opon. Zmieniło się to 15 lat temu, po wejściu w życie ustawy, która nałożyła na producentów opon obowiązek odzysku z rynku większości wyprodukowanych opon, a na przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej obowiązek ewidencji, składowania i przekazywania do odzysku zużytych opon. Według obecnie obowiązujących w Polsce norm owe 75 proc. odzyskanego tonażu należy odpowiednio zagospodarować: przynajmniej 15 proc. musi podlegać recyklingowi, natomiast reszta jest odzyskiwana, najczęściej w postaci energii cieplnej.
O to jak przebiega ten proces Artur Steciąg zapytał Marka Włodarczyka z firmy GUMAR w Zielonej Górze.
Audycja z dnia 20.08.2016
Większość mieszkańców regionu zna historię jeziora Sławskiego. Dużym obciążeniem dla naturalnego środowiska były odpady przemysłowe z zakładów mięsnych. Jak to dziś wygląda w sławskim zagłębiu mięsnym? O wpływie sławskich zakładów mięsnych na środowisko opowie Marek Turowski.
Audycja z dnia 21.08.2016
W grudniu 2014 roku informowaliśmy o protestach mieszkańców wsi Wysoka z powodu wylewania odpadów z gorzowskiej oczyszczalni na miejscowe pola. Osiem tysięcy ton odpadów z oczyszczalni ścieków wylano na pola. Przez trzy lata na tych polach nie może rosnąć nic, co będą jedli ludzie, a nawet zwierzęta.
A jak wygląda proces utylizacji odpadów w zielonogórskiej oczyszczalni ścieków? Sprawdził to dla nasz Artur Steciąg
Zadanie sfinansowane środkami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze