Segregujesz – środowisko ratujesz

15:56

28 października 2014

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 2 069 times, 1 visits today)

Od 26.10.2014r. na antenie Radia Zachód rozpoczynamy cykl wywiadów i reportaży pod wspólnym tytułem „Segregujesz – środowisko ratujesz” w ramach „kampanii edukacyjnej podnoszącej świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży województwa lubuskiego oraz oceny wdrażania zasad gospodarowania odpadami w gminach”.

 Zaprezentujemy Państwu cykl 6 wywiadów radiowych z ekspertami, samorządowcami  oraz przedstawicielami rejonowych instalacji przetwarzania odpadów z terenu województwa lubuskiego. Celem zasadniczym wywiadów jest edukacja ekologiczna ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także promowanie właściwych postaw proekologicznych dzieci i młodzieży oraz działań związanych z ograniczeniem ilości odpadów i ich wtórnym wykorzystaniem. Wywiady te będą emitowane w dziennym programie Radia Zachód w poniedziałki, środy i piątki ( 27, 29, 31 października oraz 3, 5 , 7 listopada o godz. 11.15 ( 6 audycji ).

Wywiad w dniu 7 listopada będzie przeprowadzony ze studia plenerowego Radia Zachód w czasie konferencji podsumowującej kampanię edukacyjną w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

W ramach kampanii edukacyjnej zaplanowano także 6 reportaży. Celem tego przedsięwzięcia jest budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa lubuskiego poprzez zaprezentowanie urządzeń i przedsiębiorstw zajmujących się utylizacją, regeneracją i recyklingiem odpadów, tak by w praktyce pokazać efekty działającej od roku ustawy „śmieciowej”. Reportaże będą emitowane w codziennym programie Radia Zachód w poniedziałki, środy i piątki (27, 29, 31 października o godz. 18.45 oraz 3, 5 , 7 listopada o godz. 17.45 ( 6 audycji ).

Kampania edukacyjna została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Kampanię edukacyjną rozpoczęliśmy konkursami przeprowadzonymi w szkołach podstawowych i gimnazjach a finały odbyły się na naszej antenie 26.10.2014r.

 

Relacje z konferencji „Rok doświadczeń w budowaniu nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi” podsumowującej kampanię edukacyjną, która odbyła się 7.11.2014r. w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

  • Relacja 1  – Naszymi gośćmi byli: Elżbieta Polak, marszałek woj. lubuskiego oraz finalistki konkursu Agnieszka Mazur z II LO w Gorzowie i Natalia Brzezińska z I LO w Gorzowie wraz z opiekunką Aleksandrą Góralczyk z II LO w Gorzowie.
  • Relacja 2 – Naszym gościem był Grzegorz Wiater, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „EKO – PRZYSZŁOŚĆ”
  • Relacja 3 – Nasi goście to: Andrzej Jędrczak,  dyrektor Instytutu  Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wojciech Janka, dyrektor ZGKiM w Zielonej Górze i prezes Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast

 

Spot reklamowy popularyzujący wiedzę na temat selektywnej zbiórki odpadów.

 

Konkursy

Finał konkursu dla szkół podstawowych:

Finał konkursu dla gimnazjów:

Finał konkursu dla szkół średnich:

 

7.11.2014

  • Wywiad z godz. 11.15

Celowy Związek Gmin CZG-12 od siedemnastu lat realizuje program gospodarki odpadami w centralnej części województwa lubuskiego. Związek uporządkował wieloletnie zaległości ale także zamierza się rozwijać i wprowadzać najnowsze technologie utylizacji odpadów. O przeszłości i przyszłości CZG -12 mówi przewodniczący zarządu Tadeusz Pietrucki.

 

  •  Audycja z godz. 17.45

Kwietniki ze zużytych opon przeszły już do historii. Możemy je jeszcze niestety znaleźć w lasach, ale już sporadycznie. Co się dzieje ze zużytymi oponami w województwie lubuskim sprawdzała Izabela Kwiatkowska.

5.11.2014

  • Wywiad z godz. 11.15

Gmina Torzym jest jedną z tych, które uznaje się za najlepiej realizującą ustawę śmieciową i program segregacji odpadów. O tym jak to się robi w rozmowie z Pawłem Mrożkiem opowiada Bogdan Szczepaniak, zastępca burmistrza Torzymia.

 

  • Audycja z godz. 17.45

W dzisiejszej audycji powiemy w jaki sposób można wykorzystać elektrośmieci.  Wiele surowców można ponownie odzyskać.

 

3.11.2014

  • Wywiad z godz. 11.15

W następnej perspektywie finansowej UE sporo środków przeznaczonych zostanie na politykę odpadową. Gościem K.Baługa była Elżbieta Polak, marszałek woj. lubuskiego.

 

  • Audycja z godz. 17.45

Zużyte baterie – jako odpady niebezpieczne –  są segregowane i przekazywane do specjalistycznych zakładów. Co się z nimi dalej dzieje sprawdzała Agnieszka Dobosiewicz w audycji z cyklu „Segregujesz środowisko ratujesz”

 

31.10.2014

  • Wywiad z godz. 11.15

Od ponad roku funkcjonuje tzw. „ustawa śmieciowa”. Jakie są przyczyny nie w pełni prawidłowego jej działania? Na to pytanie odpowiada Wojciech Janka, dyr. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zielonej Górze, prezes Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast.

 

  • Audycja z godz. 18.45

Zakład Zagospodarowania Odpadów to wspólna inicjatywa gmin z powiatów żarskiego i żagańskiego. Poprzez powołany przez samorządy Łużycki Związek Gmin udało się zrealizować inwestycję, która uporządkuje gospodarkę śmieciową w obu powiatach i mieście Gubin. Audycja Sławomira Kordyjalika.

 

29.10.2014

  • Wywiad z godz. 11.15

Wszystkie opakowania biodegradowalne, a zakupione przedmioty po recyklingu znajdują zastosowanie. Wysypiska znikają. Taki obraz świata to już całkiem nieodległa przyszłość. O szczegółach w rozmowie Krzysztofa Baługa z prof. Andrzejem Jędrczakiem.

 

  • Audycja z godz. 18.45

Ponad 90 procent gospodarstw domowych i firm, znajdujących się na terenie działania Związku Międzygminnego “Eko – Przyszłość”, zadeklarowało segregację odpadów komunalnych. Są to mieszkańcy powiatów nowosolskiego i wschowskiego oraz gmin Kargowa i Bojadła. Wcześniej osoby fizyczne i podmioty gospodarcze podpisały umowę, w której wyraziły chęć selektywnej zbiórki. – Tylko w nielicznych przypadkach łamane są zasady obustronnej umowy, co wykazują prowadzone kontrole, między innymi przez pracowników związku i strażników miejskich.

 

27.10.2014

  • Wywiad z godz. 11.15

Dziś rozpoczynamy nowy cykl audycji edukacyjnych pod nazwą „Segregujesz – środowisko ratujesz”. O 11.15 w studiu Radia Zachód gościmy Alicję Makarską, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze

 

  • Audycja z godz. 18.45

„Stacja przeładunkowa odpadów” we Wschowie  pozwala na bezpośredni przeładunek odpadów przywożonych od klienta do dużych kontenerów, odbieranych przez zewnętrzną firmę wyłonioną w drodze przetargu. Odpady po przeładowaniu do kontenerów nie trafiają na składowisko, ale poprzez nowoczesny system sortowania przekazywane są do odpowiednich przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem. Takie założenie Spółki pozwala na uniknięcie dalszych podwyżek za odbiór odpadów podyktowanych zmianą tzw. „opłaty marszałkowskiej”.

(Visited 2 069 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz