Lubuska Strona Mocy 2016

09:10

29 czerwca 2016

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 4 241 times, 1 visits today)

LUBUSKA STRONA MOCY 2016

Cykl audycji poruszających szeroko pojętą tematykę energetyczną: kopaliny, energię odnawialną, ekologię, nowe technologie grzewcze itp. ze szczególnym uwzględnieniem lubuskiego rejonu wydobywczego węgla brunatnego w okolicach Gubina oraz projektów związanych z wytwarzaniem energii odnawialnej. Jej zadaniem jest również omówienie i wyjaśnienie spraw związanych z polityką energetyczną Polski i Unii Europejskiej.

Audycje emitowane są w środę godz. 7.15 i powtarzane w sobotę o 7.15 oraz w niedzielę o godz. 10.45 na antenie Radia Zachód.

Lubuska strona mocy 03.08.2016

Jak wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej polski rynek kolektorów wyhamował.  Zbyt kolektorów słonecznych słabnie, ze względu na brak nowych, efektywnych instrumentów wsparcia, wzrost konkurencyjności ze strony innych źródeł energii odnawialnej, a także na małą jeszcze efektywność tego źródła energii.
Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu kolektorów słonecznych? Na to pytanie będziemy odpowiadać w dzisiejszej audycji z cyklu Lubuska Strona Mocy.


 

Lubuska strona mocy 27.07.2016

Współczesne sposoby rekultywacji pozwalają stworzyć na nowo krajobraz po eksploatacji kopalni węgla brunatnego . O szczegółach w dzisiejszej audycji Lubuska Strona Mocy


 

Lubuska strona mocy 20.07.2016

Wysokie koszty energii mobilizują wszystkich do jej oszczędzania. Teraz w czasie wakacji jest okazja do remontów ocieplających domy i mieszkania. Ważny jest także rodzaj urządzeń i oświetlenia, które generują nam zużycie energii . Posłuchajmy kilku porad.


 

Lubuska strona mocy 13.07.2016

W Polsce prawie 30 % energii elektrycznej produkowanej przez Odnawialne Źródła Energii, pochodzi  z elektrowni wodnych . Stanowi to zaledwie niecałe 2% w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce. O szczegółach w dzisiejszej audycji z cyklu Lubuska Strona Mocy

W Polsce prawie 30 % energii elektrycznej produkowanej przez Odnawialne Źródła Energii, pochodzi  z elektrowni wodnych . Stanowi to zaledwie niecałe 2% w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce. O szczegółach w dzisiejszej audycji z cyklu Lubuska Strona Mocy


 

Lubuska strona mocy 06.07.2016

Łączna moc mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 20 MW, z czego większość to instalacje fotowoltaiczne. Jak przyszłość energetyczna czeka Polskę o tym w dzisiejszej audycji z cyklu Lubuska strona mocy.

 


Lubuska strona mocy 29.06.2016

W gminach Gubin i Brody planowane jest  jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w regionie (koszt szacowany jest nawet na 20 mld zł, a zakończenie wydobycia węgla nastąpiłoby około roku 2075). W dzisiejszej audycji będziemy mówić o projekcie zagospodarowania złoża węgla brunatnego.


Lubuska strona mocy 22.06.2016

Wśród dużych firm w regionie coraz popularniejsze staje się działanie mające na celu nie tylko wypracowanie zysku, ale także dbałość o ekologię oraz wsparcie i integrację lokalnej społeczności. Mowa o Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Od 6 lat w Gubinie działa biuro porad prawnych PGE.


Lubuska strona mocy 15.06.2016

Jakie jest najbardziej efektywne źródło energii odnawialnej w Polsce? Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszej audycji z cyklu Lubuska strona mocy.


Lubuska strona mocy 08.06.2016

W poszukiwaniu oszczędności energii zużywanej w domu  możemy zabrnąć zbyt daleko. Trzeba ocieplać dom, ale również zapewnić mu właściwą wentylację . O szczegółach w dzisiejszej audycji.


Lubuska strona mocy 01.06.2016

Samorząd województwa lubuskiego stworzył warunki  w dokumentach planistycznych i strategicznych  umożliwiające produkcję energii elektrycznej na wielką skalę. W Gubinie ma powstać elektrownia o mocy co najmniej 2.700 MW. Polska Grupa Energetyczna  stara się o koncesję wydobywczą na złoża węgla brunatnego Gubin i Brody


Lubuska strona mocy 25.05.2016

Podstawowym źródłem energii w Polsce jest węgiel kamienny i brunatny. Jakie są perspektywy dla tego paliwa i jak podnieść efektywność spalania węgla – to tematy dzisiejszej audycji z cyklu Lubuska strona mocy.


Lubuska strona mocy 18.05.2016

Celem polskiej polityki w zakresie bezpieczeństwa energetycznego jest zmniejszanie zależności energetycznej od Rosji zwłaszcza jeżeli chodzi o dostawy gazu i w ogóle dywersyfikacja dostaw każdego surowca energetycznego i tras dostaw. O szczegółach w dzisiejszej audycji z cyklu Lubuska strona mocy


Lubuska strona mocy 11.05.2016

Po roku 2030 energia z węgla będzie produkowana w zupełnie innych blokach niż obecnie twierdzą specjaliści.Ich sprawności będą bliskie  50 proc. Stąd mniej emisji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla. Będą one alternatywą dla wypadających z zużycia starych bloków i ubezpieczenia dostaw energii przy niestabilnej produkcji ze źródeł odnawialnych. O szczegółach w audycji.


Lubuska strona mocy 04.05.2016

Definicja domu pasywnego podaje, że jest to budynek, w którym można uzyskać przyjemną temperaturę zarówno w lecie, jak i zimie, przy ekstremalnie niskim zużyciu energii. Jak stworzyć budynek energooszczędny? To temat dzisiejszej audycji


Lubuska strona mocy 27.04.2016

W Polsce stare elektrownie są albo wyłączane, albo remontowane, i przez to są miesiące wysokiego ryzyka, kiedy może zabraknąć prądu Tak już się stało w sierpniu  ubiegłego roku z powodu długotrwałej suszy. Jak poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju? To temat dzisiejszej audycji

 


 

Lubuska strona mocy 20.04.2016

Historia eksploatacji złóż węgla brunatnego w okolicach Żar sięga XVIII wieku. W czasie I wojny światowej powstały tu pierwsze elektrownie na węgiel brunatny.Jak dziś oceniane są złoża węgla brunatnego w okolicach Gubina? Odpowiedzi na to pytanie w dzisiejszej audycji z cyklu Lubuska Strona Mocy.

 


 

Lubuska strona mocy 13.04.2016

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej,  do końca 2020 r. mikroinstalacji działających w Polsce może być nawet 300 tys. Przyczyną tej ekspansji mają być ustawowe zapisy następnych nowych rozwiązań prawnych w ramach ustawy o odnawialnych źródłach energii.

 


 

Lubuska strona mocy 06.04.2016

Lubuskie zasobne jest w naturalne bogactwo. Ropa naftowa, węgiel brunatny no i złoża miedzi. Jak je wykorzystać?

 


 

Lubuska strona mocy 30.03.2016

„…Planowany    kompleks    wydobywczo- energetyczny  to  jedno  z  najważniejszych  przedsięwzięć gospodarczych  na  terenie  województwa  lubuskiego.  Jest  on  bardzo  istotny  dla  zapewnienia bezpieczeństwa  energetycznego  regionu…” – czytamy w strategii rozwoju województwa lubuskiego do 2020 roku. Przy projektowaniu tej inwestycji można skorzystać z doświadczeń Brandenburgii i o tym właśnie będzie dzisiejsza audycji z cyklu Lubuska Strona Mocy.

 


 

Lubuska strona mocy 23.03.2016

Dr Wojciech Naworyta z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie twierdzi, że nawet wówczas gdy energię można kupić tanio trzeba inwestować we własne źródła po to by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dziś w audycji będziemy mówić o opłacalności inwestowania w złoże Gubin – Brody

(Visited 4 241 times, 1 visits today)

14 myśli na temat “Lubuska Strona Mocy 2016”

 1. Mozna się dowiedziec ile PGE płaci za te materiały marketingowe? Chciałbym sie zwyczajnie dowiedzieć ile kosztuje taka usługa w radiu publicznym.

 2. Fama głosi, że parę dni temu w parlamencie europejskim odbyło się wysłuchanie w sprawie m.in. braku zgody społecznej na kopalnię pod Brodami. Czyżby sponsor Lubuskiej Strony Mocy nie zgodził się na poinformowanie o tym na falach Radia Zachód?

 3. Ile trzeba zapłacić za taką audycję panie redaktorze Baług?

 4. Panie redaktorze Baług, a kiedy usłyszymy wypowiedź pana premiera Morawieckiego o tym, że na razie nie ma szans na elektrownię w Gubinie? Przecież wczoraj to własnie powiedział w Gorzowie. Dlaczego RZ o tym tak słabo informuje?

 5. A dlaczego w audycji redaktora Baługa nic nie ma o premierze Morawieckim i jego demnti w sprawie tzw. kompleksu pod Gubinem? Oj nieładnie tak milczeć o słowach pana premeira, nieładnie. Jak się premier dowie …..

 6. A dlaczego Radio Zachód nie informuje, iż wstrzymano postępowanie w sprawie zgody na budowę kopalni odkrywkowej pod Brodami? Czyżby sponsor się nie zgodził? Wstyd dla publicznego radia.

 7. No i nadal nie ma informacji o wstrzymaniu kopalnianego projektu Gubin. Dlaczego, panie redaktorze Baług?

 8. Panie redaktorze Baług, cierpliwie czekamy na informacje. Pozdrawiam.

 9. A dlaczego redaktor Baług nie informuje nas o katastrofie w kopalni odkrywkowej w Turowie. Przecież duża część tzw. „ekspertów”, których nam prezentował w tej audycji, właśnie tam pracuje. Może dla słuchaczy byłoby ciekawie posłuchać, jak to tym „ekspertom” się kopalnia zawaliła i jakie to szczęście, ze Gubin sie nie zwali jednak do kopalni, którą ci „eksperci” chcieli nam wykopać pod oknami naszych domów.

 10. I nadal cisza o katastrofie w koplani odkrywkowej w Turowie. Panie redaktorze, dlaczego uważa Pan, że ten temat nie zainteresuje słuchaczy?

 11. A co tam słychać panie redaktorze Baług w sprawie kompleksu energetycznego pod Gubinem, z którego już w 2015 roku miał płynąć prąd?

 12. A jakie tam nowości na budowie elektrowni pod Nowym Kopernie panie Baług? Naród czeka na newsy.

 13. PGE ogłosiło, że decyzję w sprawie kopalni w Gubinie podejmie dopiero po 2020 roku. Dlaczego nasz dyżurny ekspert od górnictwa redaktor B. jakoś znowu zapomniał o tym poinformować?

 14. I co tam nowego na froncie budowy elektrowni w Nowym Kopernie? Może pan redaktor Baług coś wie?

Dodaj komentarz