e-Lubuskie

08:18

10 czerwca 2014

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 2 018 times, 1 visits today)

Fundusze europejskie zmieniają nasz region. Dotyczy to również przestrzeni wirtualnej. W ostatnich latach dzięki środkom Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wykonano lub rozpoczęto realizację wielu projektów, które mają wpływ na codzienne życie Lubuszan. Dotyczy to zwłaszcza sfery usług publicznych. Rozpoczynamy cykl audycji poświęcony technologicznym nowinkom. Opowiemy o cyfrowej rewolucji jaką przeszła biblioteka wojewódzka w Zielonej Górze. Pokażemy jak drzonkowski WOSiR zawojował internet. Przedstawimy zmiany jakie czekają nasz region dzięki informatyzacji urzędów i szpitali. Zaprezentujemy jeden z największych projektów unijnych w historii województwa – ,,Szerokopasmowe Lubuskie”. Chcesz wiedzieć czym jest ,,Lubuski e-urząd” albo w której lecznicy Twoja historia choroby jest zapisywana w postaci elektronicznej? Tylko na antenie Radia Zachód dowiesz jak Lubuskie podbija sieć i co to oznacza dla Ciebie.

Audycje nadawane będą w każdy wtorek i piątek o godz. 9.15.

Audycja e-Lubuskie z dnia 2014-07-01

Szpital powiatowy w Drezdenku był jednym z  miejsc, gdzie informatyzacja nie poczyniła większych postępów. Przede wszystkim lecznica działała bez zintegrowanego systemu informatycznego. Nie istniał dostęp do baz danych pacjentów. Tradycyjny proces opisu badań był bardzo wydłużony, ponadto nie było możliwości szybkiego konsultowania wyników z innymi specjalistami. Fundusze europejskie pozwoliły zmienić ten stan rzeczy. Projekt został zrealizowany w latach 2011-2013. Koszt inwestycji wyniósł 969 tys. zł., z czego 822 tys. stanowiło dofinansowanie Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach projektu utworzono zintegrowany system obiegu informacji i wyników badań. Cała historia choroby pacjenta znalazła się w wersji elektronicznej, co pozwoliło przyśpieszyć proces diagnozowania. Wprowadzono również możliwość rejestracji on-line, co jest korzystne zwłaszcza dla osób starszych i mało mobilnych. To rozwiązanie jest również wygodne dla pozostałych obywateli, gdyż pozwala oszczędzić czas na dojazd do placówki i oczekiwania na spotkanie z lekarzem. Co więcej, szpital dba o to, żeby pacjenci nie zapominali o umówionych wizytach. Kiedy zbliża się termin spotkania z lekarzem, placówka wysyła sms-y pacjentom przypominające o ważnej wizycie w lecznicy.  W Drezdenku pojawił się też m.in. szpitalny kiosk informacyjny. Urządzenie z monitorem dotykowym zawiera informacje o topografii szpitala oraz umiejscowieniu poszczególnych oddziałów szpitalnych. Pacjent może tu również znaleźć wiadomości o strukturze organizacyjnej placów, dostępności personelu medycznego jak i godziny przyjęć do poradni.

Audycja e-Lubuskie z dnia 2014-06-27

Trend cyfryzacji usług publicznych jest widoczny na wszystkich szczeblach administracji. Podobnie jest w powiecie sulęcińskim, który jest beneficjentem projektu ,,Budowa i wdrażanie platform usług elektronicznych dla zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania na poziomie powiatowym oraz tworzenie systemu informacji przestrzennej (GIS)”. Projekt zrealizowano w latach 2011-2014. Koszt jego ukończenia wyniósł 692 tys. zł, z czego 585 tys. zapewnił Lubuski Regionalny Program Operacyjny. W ramach projektu powiat zakupił niezbędną infrastrukturę czyli serwery, macierz dyskową, 20 komputerów stacjonarnych i 5 przenośnych wraz z fachowym oprogramowaniem. Następnie wdrożono 6 e-usług świadczonych dla ludności przez Starostwo Powiatowe. Wprowadzono usługi z zakresu zagospodarowania przestrzennego, pozyskania interaktywnej informacji o zagrożeniach i wypadkowości, przestępczości, ochronie środowiska, komunikacji oraz o aktywności gospodarczej. Ponadto, utworzono System Informacji Geograficznej, zwany inaczej geoportalem, co pozwoliło starostwu udostępnić aktualne dane przestrzenne. Na witrynie można sprawdzić najdokładniejsze pomiary granic gmin, obrębów, zdjęcia lotnicze, a także granice i numery działek, klasoużytki i budynki ewidencyjne. Geoportal umożliwia także korzystanie z OpenStreetMap, inspirowanego wikipedią projektu społeczności internetowej mającego na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej, edytowalnej mapy całej kuli ziemskiej.

Audycja e-Lubuskie z dnia 2014-06-24

W polskiej służbie zdrowia zapowiada się e-rewolucja. To dzięki szybkiej cyfryzacji „Lubuskie e-Zdrowie” jest projektem, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z najnowszych rozwiązań medycznych w każdym szpitalu. Woj. Lubuskie jako pierwsze w kraju zakończyło projekt pod nazwą „Szerokopasmowe Lubuskie”.

Audycja e-Lubuskie z dnia 2014-06-20

Niedawno zakończył się jeden z największych projektów unijnych w województwie lubuskim „Szerokopasmowe lubuskie – budowa sieci szkieletowo – dystrybucyjnej na terenie białych plam w województwie lubuskim” o szczegółach w dzisiejszej audycji.

Audycja e-Lubuskie z dnia 2014-06-17

Ośrodek w Drzonkowie przechodzi metamorfozę w przestrzeni wirtualnej. Od 2011 do 2014 roku realizowano projekt ,,e-Drzonków”. Prace nad nim pochłonęły 6 mln zł. LRPO zapewnił dofinansowanie w wysokości 4,2 mln zł.  W ramach inwestycji  WOSiR wzbogacił się o unikalny, nowoczesny system pozwalający zarządzać ośrodkiem i obsługiwać klientów., a także rozbudowaną, intuicyjną stronię internetową. Elektroniczny System Obsługi Obiektu Sportowego e-Drzonków umożliwił zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności ośrodka. Jego goście będą mogą za pomocą Internetu odbyć wirtualną wycieczkę po obiekcie, dokonać rezerwacji czy płatności. Warto dodać, że na stronie internetowej ośrodka funkcja „cyfrowy spacer po WOSiR Drzonków” przedstawia wyjątkowe, panoramiczne ujęcie kompleksu jak i dokładne fotografie jego poszczególnych części.  Ośrodek będzie również udostępniał obraz z kamer zamontowanych na obiekcie.

Audycja e-Lubuskie z dnia 2014-06-13

Prawie półtora miliona złotych kosztowało wprowadzenie nowoczesnych systemów internetowych w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze. Fundusze unijne pozwoliły na otworzenie dwóch multimedialnych mediatek oferujących e-booki, czasopisma, filmy, muzykę, gry, a nawet kursy języków obcych. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi zamontowanemu w zielonogórskiej książnicy możemy nie wychodząc z domu korzystać z jej zasobów, a nawet zamawiać mailowo interesujące nas pozycje. Wirtualna wyprawa po tym obiekcie i jego atrakcjach w znaczący sposób zwiększyła zainteresowanie czytelników… Audycja Pawła Mrożka.

Audycja e-Lubuskie z dnia 2014-06-10

Burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski podsumowuje efekty, które osiągnęła gmina dzięki projektowi Zintegrowany System e-Usług dla mieszkańców gminy Kargowa. Audycja Krzysztofa Baługa.

(Visited 2 018 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz