Być blisko

10:39

23 maja 2014

Krzysztof Baług

Kierownik redakcji edukacji +48 68 45 55 523

(Visited 2 270 times, 1 visits today)

„Być blisko” to cykl 16 audycji i reportaży radiowych oraz 10 konkursów edukacyjnych o tematyce związanej z pracą pracownika socjalnego. Emisja w każdy poniedziałek o godz.9.15.

Podstawowym zadaniem pracownika socjalnego jest niesienie pomocy ludziom znajdującym się w trudnych sytuacjach, nie tylko związanych z problemami materialnymi, ale także psychicznymi, emocjonalnymi czy duchowymi.

Mimo tak ważnej społecznej funkcji maleje prestiż tego zawodu, a rosną wymagania. Celem tego antenowego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społeczeństwu na ważkość pracy socjalnej, konieczność profesjonalnego przygotowania pracowników oraz szczególne wobec nich wymagania – wrażliwość na ludzką krzywdę i wysokie morale.

Cykl  audycji i reportaży współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

 

Zapraszamy do słuchania audycji!

____________________________________________________

12.05.2014

Kim są pracownicy socjalni? Jaką rolę pełnią w naszej społeczności? O tym w pierwszym odcinku programu:

 

19.05.2014

Czy zawód pracownika socjalnego cieszy się należnym prestiżem? Co zrobić, by funkcja, którą pełnią pracownicy socjalni, była społecznie dostrzegana? O tym w drugim odcinku naszego programu:

 

26.05.2014

Jak ewoluował zawód pracownika socjalnego? Czy słuszne jest porównanie osób wykonujących tą profesję do wolontariuszy. O tym w trzecim odcinku naszego cyklu:

 

 02.06.2014

W tym odcinku sprawdzimy jak wygląda relacja z pracownikiem socjalnym ze strony osoby, która potrzebuje jej wsparcia.

 

09.06.2014

Dziś o funkcjonowaniu pracownika socjalnego w praktyce. Sprawdzamy do czego sprowadza się jego rola w Powiatowym Ośrodku Wsparcia Integracja w Gubinie

 

16.06.2014

Gościem kolejnego odcinka była Julita Karasińska z Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z panią kierownik rozmawiamy o rzeczywistości z jaką spotykają się pracownicy socjalni

 

23.06.2014

O życiowej rewolucji, którą może przynieść pomoc społeczna, rozmawiamy z panią Danutą Janek

 

25.06.2014

O roli pracowników socjalnych mówiliśmy w specjalnym wydaniu programu Otwarty Mikrofon Radia Zachód. Audycję prowadziła Grażyna Walkowiak

 

30.06.2014

Naszym gościem był Zbigniew Kołodziej. Bohater programu opowiada historię swojego życia, w której ważnym rozdziałem była pomoc udzielona mu przez pracowników socjalnych

 

07.07.2014

Jednym ze sposobów promocji zawodu pracownika socjalnego jest konkurs organizowany przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej. O tym w kolejnym odcinku naszego programu.

 

28.07.2014

W kolejnym programie spotkanie z osobami związanymi z pracą socjalną. Krzysztof Baług rozmawiał z z-cą dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Beata Kiecana, Dominika Konieczna – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzecielu oraz beneficjentka pomocy Anna Krawiec.

 

26.08.2014

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej był organizatorem konkursu „Być Blisko – Pracownik Socjalny 2014”, o którym mówimy w tym odcinku naszego programu. W studiu obecna była między innymi Teresa Klapa, która wygrała tegoroczną edycję konkursu.

 

16.09.2014

Tym razem przyglądamy się pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiszynie. Gośćmi programu są kierownik jednostki Ewa Stojanowska oraz nagrodzona w konkursie „Pracownik Socjalny 2014”, pani Ewa Najduk.

 

15.10.2014

Jaki powinien być pracownik socjalny? Jakimi cechami powinien się charakteryzować? Jakie są oczekiwania wobec osób pełniących tą funkcję? O tym rozmawiamy z jednym z najlepszych pracowników socjalnych regionu, Krystyną Bartoszewską z Ośrodka Pomocy Społecznej w Krośnie Odrzańskim oraz z naszymi słuchaczami.

 

21.10.2014

Kolejna okazja do zaprezentowania najlepszych pracowników socjalnych regionu. Konkurs „Pracownik Socjalny 2014” ogłosił Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, a jedną z jego laureatek była Grażyna Wróbel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach. Oprócz niej w studio także, Katarzyna Pękala kierownik MOPS w Żarach oraz Jakub Piosik dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze

 

7.11.2014

7 listopada na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie odbyło się podsumowanie regionalnego programu systemowego „Być Blisko” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Posłuchaj relacji naszego reportera:

(Visited 2 270 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz