Jaka polityka senioralna?

11:39

22 stycznia 2018

Daniel Rutkowski

Dziennikarz Radia Gorzów.

(Visited 1 095 times, 1 visits today)

Główny Urząd Statystyczny alarmuje – Polaków będzie ubywać. Liczba umierających osób znacznie przewyższy liczbę narodzin. Statystycy prognozują, że w 2050 roku będzie nas niewiele ponad 34 mln. To oznacza, że w ciągu czterech dekad zniknie około 14 proc. obywateli.

Główną przyczyną kurczenia się polskiego społeczeństwa jest ujemny przyrost naturalny. Jeśli nie da się zahamować tego trendu, to Polskę jak i inne kraje Europy będą mieć gigantyczny problem społeczny i gospodarczy.

Z drugiej strony, będziemy żyć dłużej. Już w 2030 roku średni czas trwania życia mężczyzny przekroczy 80 lat. Dla kobiet będzie to już 84 lata. W efekcie w Polsce pojawi się cała armia staruszków. Jak zahamować negatywne zjawisko, jednocześnie dbając o seniorów? Czy istnieje złoty środek? „Senior Plus” to program rządowy, który wspiera powstawanie domów dziennego pobytu dla seniorów. Wiele samorządów prowadzi własne działania przykładem mogą być uprawniające do zniżek „karty seniora” . Jak żyje się seniorom w kraju? Jak powinna wyglądać polityka senioralna?

Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462

(Visited 1 095 times, 1 visits today)

7 myśli na temat “Jaka polityka senioralna?”

  1. Tu chodzi o politykę wogóle. Jak życ? Ceny bija na głowę te na zachodzie, wymagania z kosmosu a płace wschodnie. Nie ma do czego wracać! Polak z UK….

  2. Dzień dobry , pozdrawiam i do tematu , dostęp do służby zdrowia, zawsze było trudno w tym temacie , dzietność to temat dość skomplikowany .., Dzieci to inwestycja głośno się o tym mówi więc już odchowane dzieci wybierają łatwiznę , żyją dla siebie , realizują marzenia . Starsi ludzie są osamotnieni , nie odnajdują się na wyczekanej i wypracowanej a zasłużonej emeryturze . Zdrowie i czas , myślę że powinien pojawić się program dla osób w wieku senioralnym. Godne emerytury obiecane a nie wypłacone. Dzisiaj świeże klepsydry na tablicy ogłoszeń -dużo ich i wiek czterdzieści osiem lat do sześćdziesiąt , strach czytać .

  3. Może Pan Redaktor wie jaka jest różnica między emerytem amerykańskim,a polskim ? Amerykański emeryt bierze butelkę whisky i jedzie na ryby, a polski emeryt bierze butelkę z moczem i idzie do ośrodka zdrowia.

  4. KAŻDY dostanie 30, 40, 50 zł podwyżki przy rewaloryzacji?? Ci, którzy mają między 1550 zł a 2000 zł tyle dostaną. ŚREDNIA emerytura to 1600 zł. Więc gdzie są ci „każdzi”?

  5. Nie ma żadnej polityki senioralnej, Emeryci są tylko potrzebni przy urnach wyborczych. Nadal aktualne jest powiedzenie sprzed 40-50 lat :”Emeryci popierajcie partię rządzącą czynem,umierajcie przed terminem”.

  6. Tak swoją drogą 1200 zł na ZUS po 40 latach pracy daje 576 tys zł. To daje 2400 zł / miesiąc od czasu emerytury do 85. roku życia. Statystycznie mężczyzna otrzymuje jednak żyje 3 razy krócej na emeryturze, co daje mu ponad 6000 zł / miesiąc. Gdzie te pieniądze znikają?

  7. Bardziej sprawiedliwa byłaby rewaloryzacja kwotowa. Mamy różne emerytury,bo pracowaliśmy różną ilość lat i odkładaliśmy różne kwoty na ZUS. Teraz podwyżki cen i inflacja dotykają nas po równo. Przy proponowanej podwyżce procentowej ten, co ma niską emeryturę dostanie niską podwyżkę (30 zł), a ci co mają dużo dostaną jeszcze więcej (100 zł).

Dodaj komentarz