2 mln ukraińskich pracowników w Polsce

11:50

15 listopada 2017

Grażyna Walkowiak

Dziennikarka działu społecznego i artystycznego   +48 68 4555 515 / mail: g.walkowiak@zachod.pl

(Visited 980 times, 1 visits today)

2 miliony pracowników z Ukrainy. Co czwarta polska firma chciałaby zatrudnić Ukraińca. Jeśli taka dynamika zostanie utrzymana do końca roku, to w całym 2017 roku pracodawcy mogą złożyć oferty pracy dla prawie 1,2 mln cudzoziemców. Ponad 90 % wniosków dotyczy Ukraińców.

Ukraińscy obywatele, poza pracą w Polsce, zakładają rodziny, mieszkają i inwestują. Jak ich postrzegamy? Jak traktujemy?. Czy chcemy, by u nas zostali?

Telefony do studia 68  3242255    801327462

(Visited 980 times, 1 visits today)

10 myśli na temat “2 mln ukraińskich pracowników w Polsce”

 1. W dniu 10 listopada w nocy gościliście na antenie prezesa zielonogórskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Myślę,  że w dzisiejszym temacie miałby dużo do powiedzenia. To jest smutne.  Pozdrawiam. Kulson.

 2. Witam.. no to gratuluje temu stekale że Szprotawy jak podsumował naszych rodaków którzy nie wyjechali że są do niczego i Ukraińcy byli lepszymi pracownikami …no tak bo jak on przyjmował Ukraińców to pewnie jeszcze z batem stał nad nimi . Pozdrawiam

 3. Ekonomista Cezary Mech podaje przykład Irlandii, która w XIX wieku znalazła się w podobnej sytuacji jak Polska, kiedy z powodu masowej emigracji do USA w kraju zaczęło brakować rąk do pracy.
  Pojawił się wtedy pomysł wypełnienia tej luki importem taniej siły roboczej z Indii. Gdyby Irlandczycy poszli tą drogą – dowodzi Mech – dziś nie było by ich państwa na mapie świata. Zamiast Irlandii byłby kolejny zamorski stan Indii. Jednak zdecydowali się na zupełnie inny krok – inwestycji w wydajne maszyny, infrastrukturę i wykształconych ludzi. Płace w Irlandii zaczęły rosnąć, gospodarka stała się nowoczesna i konkurencyjna a sam kraj, będący wcześniej pod brytyjską dominacją, po latach gospodarczego wzrostu i bogacenia się poczuł się na tyle pewnie, by w 1921 roku ogłosić niepodległość.

 4. Do Ukraińca podchodzę, tak jak do polskiego emigranta. Ile to Polaków wyjechało w latach ’80-tych do Niemiec i tam pozostało? Wtedy tam był podobny problem… Była praca, a nie było komu pracować. Dlatego właśnie dziś . Historia lubi się powtarzać.
  Nie jestem przeciwny w asymilowaniu się Ukraińców, pod warunkiem, że to Oni będą się właśnie asymilować. Co do jakości prtacy i umiejętności Sąsiadów ze Wschodu – mimo ich wielkich chęci, bardzo trudno jest z pośród nich wyłuskać kogoś, kto choćby trochę znał się na fachu, jak Polacy – niestety…

 5. TEN KŁAMCA NIE ZE SZPROTAWY, LECZ Z WSI Z POD SZPROTAWY TAK GO OKREŚLIŁ JEGO ZIEMLAK MA OGROMNE KŁOPOTY Z RZECZYWISTOŚCIĄ.

 6. inaczej na to patrzą WYREJESTROWANI z urzędów pracy a dalej pozostający bez pracy POLSCY BEZROBOTNI, jedyny powód – odmowa podjęcia pracy ze skierowania, ale kierują na stanowiska, na które pacjent UP nie ma kwalifikacji, co do warunków zamieszkiwania Kijowskich – Polacy za granicą takie same warunki mieli/mają za granicą jak chcą więcej odłożyć

 7. DOBRY UKRAINIEC JEST LEPSZY JAK FAŁSZYWY POLAK. A TAKICH JEST W KRAJU DUŻO.

Dodaj komentarz