Tradycja i Historia*** Świąteczne reportaże- posłuchaj

07:00

23 grudnia 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

(Visited 1 153 times, 1 visits today)

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

(Visited 1 153 times, 1 visits today)

Kolejny rok dobiega końca. Przed nami ostatnie już tegoroczne premiery reportażowe oczywiście w świątecznym nastroju.  Przedstawiliśmy Państwu wiele godnych uwagi ludzkich losów, spraw, faktów historycznych i emocji. Mamy nadzieję, że radiowy reportaż tak jak dawniej i dziś nie pozwala obojętnie przejść wobec świata, który nas otacza, wyzwalając emocje i zachęcając do refleksji. W imieniu reportażystów Radia Zachód życzę Państwu Zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Cezary Galek

I dzień świąt–  poniedziałek po 9.00

„Przy Bukowińskim stole”- reportaż Cezarego Galka

Ponad 10 lat temu na zaproszenie szefowej bukowińskiego zespołu „WATRA” z Brzeźnicy Pani Jadwigi Pareckiej wybrałem się z nimi na dziś rumuńską i ukraińską Bukowinę. Powstał cykl audycji pod tytułem ”Tryptyk bukowiński” w którym emocje spotkań rodaków ”stąd” i pozostałych po II wojnie „tam” sięgały zenitu. Członkowie rodzi odnajdywali krewnych, których często do tej pory nie widzieli na oczy. Odżywały rodzinne wspomnienia i zacieśniały się na powrót więzi. Również i ja uległem temu nastrojowi do tego stopnia, że później tam powracałem, choć nie jestem z pochodzenia Bukowińczykiem. Tuz przed świętami odwiedziłem Brzeźnicę gdzie członkowie zespołu odbyli ostatnia przed Bożym Narodzeniem próbę kolędową. Była to okazja aby zasiąść przy bukowińskim stole pełnym tradycji, zapachów i smaków. Dowiedziałem się tez jaki wpływ na ich dalsze życie miała tamta historyczna już wizyta u rodaków na Bukowinie.

II dzień świąt- wtorek

„Pomnik Historii- Paradyż”- reportaż Izabeli Patek

Pocysterski kompleks w Paradyżu na mocy rozporządzenia prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał status Pomnika Historii. Mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne. Zwiedzając to miejsce możemy podziwiać piękne obiekty architektoniczne, obrazy, rzeźby, przedmioty codziennego użytku, a także dewocjonalia świadczące o wielowiekowej historii tego miejsca. Sprzyja ono modlitwie i nauce wszak na bramie widnieje znacząca właśnie to łacińska maksyma autorstwa świętego Benedykta z Nursji: „Ora et labora” , którą kierowali się również Cystersi.  Odbywają się tu uroczystości religijne, konferencje, rekolekcje. Można też za specjalnym pozwoleniem księdza rektora zwiedzić krypty, w których pochowani są zakonnicy. Corocznie w murach Kościoła rozbrzmiewa muzyka podczas festiwalu ”Muzyka w raju”, transmitowana również na antenie Radia Zachód. Wraz z autorka reportażu i gospodarzami obiektu będziemy przechadzali się po obiektach słuchając opowieści o jego ciekawej wielowiekowej historii i współczesności.

 

 

 

(Visited 1 153 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz