Wspominamy rok 2017*** „ŚWIADECTWO”- reportaż Cezarego Galka o Wydarzeniach Zielonogórskich wyróżniony na festiwalu „NNW” w Gdyni -posłuchaj

14:00

30 grudnia 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

(Visited 8 802 times, 1 visits today)

Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to cztery dni spotkań wypełnionych  pokazami  filmów, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o książkach historycznych. Towarzyszyły temu wystawy, instalacje artystyczne i widowiska  muzyczne. Nasza rozgłośnię obok wyróżnionego reportażu Cezarego Galka reprezentowała także nominowana do finału Marzena Wróbel.

Reportaż Cezarego Galka to konkursowa 30-minutowa wersja dłuższego cyklu dokumentalnego, który powstał na potrzeby naszej anteny w ramach obchodów kolejnej rocznicy wydarzeń.

Posłuchaj wersji konkursowej audycji.

O cyklu

57 lat temu w Zielonej Górze na ulice wyszli mieszkańcy miasta.
Wydarzenia zainicjowała próba eksmisji z tzw. Domu Katolickiego duchownych, prowadzących tam zajęcia, wraz z wyposażeniem obiektu. Sprawa dotyczyła sporu o własność obiektu występującego od kilku lat między miejscowymi urzędnikami a parafią. Jak się po latach okaże, była to część zainicjowanej kilka lat wcześniej starannie przygotowanej akcji, będącej wynikiem ówczesnej polityki władz komunistycznych prowadzonej w stosunku do Kościoła w Polsce. Wydarzenia jednak szybko wymknęły się spod kontroli i zainicjowały największy społeczny protest między pamiętnym rokiem 1956 a grudniem roku 1970.

Fakty przez lata utrzymywane były w tajemnicy, dlatego dziś na temat zdarzeń jest wiele często sprzecznych opinii albo brak jest jakiejkolwiek wiedzy. Dzięki pracy historyków i archiwistów można jednak ustalić obiektywnie społeczno-polityczne tło zdarzeń, ich przebieg i reperkusje. Pewne są też wysokie wyroki uczestników  i świadków zajść (często przypadkowych) oraz wpływ, jaki miały na ich późniejsze życie.

W części pierwszej cyklu „Świadectwo” ustami świadków i na podstawie archiwaliów spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co właściwie  wydarzyło się przed Domem Katolickim, a później całym mieście.

W części drugiej pt. „Wina i kara” uczestnicy opowiedzą o aresztowaniach, procesach i swoich często trudnych dalszych losach.

W cyklu udział wzięli uczestnicy wydarzeń: Tadeusz Mączyński, Witold Kotecki, Janusz Wieczorek, Zenon Kamiński, Franciszek Donabidowicz, Grażyna Bielska, córka uczestnika wydarzeń Bazylego Michniuka, dr Tadeusz Dzwonkowski, dyr. Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Tadeusz Lityński, biskup diecezjalny zielonogórsko-gorzowski, dr Paweł Socha, biskup senior, ks. Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii pw. św. Urbana  w Zielonej Górze, syn Krzysztofa Donabidowicza.

Posłuchaj części pierwszej cyklu:

Posłuchaj części drugiej cyklu:

 

Archiwalne zdjęcia  z zasobu Archiwum IPN Oddział w Poznaniu, sygn. BE Po 030/164 udostępnione przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

Uczestnicy zdarzeń dziś podczas nagrań do reportażu.

(Visited 8 802 times, 1 visits today)

4 myśli na temat “Wspominamy rok 2017*** „ŚWIADECTWO”- reportaż Cezarego Galka o Wydarzeniach Zielonogórskich wyróżniony na festiwalu „NNW” w Gdyni -posłuchaj”

  1. Bardzo dziękuję Panie Ryszardzie to dość istotna różnica :)

  2. Bardzo dziękuję. W audycji jest prawidłowo. Pozdrawiam Cezary Galek

Dodaj komentarz