Oszukać Hitlera

15:20

1 października 2011

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

(Visited 86 times, 1 visits today)

José Antonio cieszył się opinią świetnego rybaka. Pewnego kwietniowego poranka 1943 roku wypłynął jak zwykle z Punta Umbria na połów sardynek. To co wyłowił tego dnia z oceanu, rozpoczęło największy przekręt w dziejach wywiadu. Przygotowana przez Brytyjczyków operacja pod zaskakującym kryptonimem „Mielonka” była tak misternie skonstruowana i tajna, że nawet Churchill dałby się nabrać. Operacja „Mielonka” odniosła olbrzymi sukces. Tajemnicza przesyłka trafiła wprost z hiszpańskiego wybrzeża na biurko Hitlera. Führer dał się oszukać, a genialny podstęp otworzył aliantom drogę do zdobycia Sycylii i przyczynił się do upadku III Rzeszy.Jak w najlepszych filmach o Jamesie Bondzie tak i tutaj główną rolę w zmyleniu przeciwnika odegrał agent specjalny. Glyndwr Michael nie był jednak zwykłym szpiegiem.
Już w chwili zwerbowania był martwy. Tak zaczyna się książka, zatytułowana „Oszukać Hitlera”.

O największym podstępie w dziejach wywiadu Izabela Patek rozmawia z Jarosławem Palickim – historykiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Gorzowie.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/10/01-oszukac-hitlera.mp3|titles=O książce Oszukać Hitlera Izabela Patek rozmawia z Jarosławem Palickim]
(Visited 86 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz