Klub Dobrej Książki – nr 1

14:04

3 stycznia 2018

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

(Visited 555 times, 1 visits today)

W audycji opowiemy o książkach, które ukazały się nakładem wydawnictw: Initium oraz Literackiego:

fałszywy pocałunek

 Fałszywy pocałunek
Wydawnictwo Initium wydało kolejną serię fantasy −
Kroniki Ocalałych autorstwa Mary E. Pearson. Pierwsza powieść z cyklu − Fałszywy pocałunek.

Niewątpliwie warto było czekać. Tutaj nie ma miejsca na nudę, a historia od początku kryje szereg niedopowiedzeń. Ciekawość czytelnika wzrasta, wyobraźnia pracuje, gdy wkracza w świat zupełnie inny niż te, które znamy już z powieści tego gatunku. Autorka odbiega od schematów, w jej przestrzeni poruszamy się wśród Cyganów, indiańskich zwyczajów – i nie tylko.

Główna bohaterka − księżniczka Lia − jest pierwszą córką domu Morrighanów, królestwa przesiąkniętego tradycją, poczuciem obowiązku i opowieściami o minionym świecie. W dniu swojego ślubu ucieka, uchylając się od swej roli – pragnie wyjść za mąż z miłości, a nie w celu zapewnienia sojuszu politycznego. Ścigana przez licznych łowców, znajduje schronienie w odległej wsi, gdzie rozpoczyna nowe życie. Gdy do wioski przybywa dwóch przystojnych nieznajomych, w Lii rodzi się nadzieja. Nie wie, że jeden z nich jest odtrąconym księciem, a drugi to zabójca. Wszędzie czai się podstęp. Lia jest bliska odkrycia niebezpiecznych tajemnic i jednocześnie odkrywa, że się zakochuje.

Wielowątkowość, tajemnica, zgrabnie wykreowana intryga, a wszystko to na tle odmiennych kulturowo narodów i różnorodnych pejzaży.

miasto świętych

.Miasto świętych i złodziei
nakładem wydawnictwa Initium, ukazała się książka, o której New York Times napisał „Miasto świętych i złodziei to pełna zwrotów akcji i zaskakujących tajemnic powieść, której nie będziesz w stanie odłożyć, póki nie przeczytasz ostatniej strony. (…) emocjonalna podróż [Tiny] wydaje się prawdziwa i poruszająca”.

Zafascynowana treścią i sukcesem książki  wytwórnia Universal Pictures już kupiła prawa do ekranizacji tej bestsellerowej debiutanckiej powieści Natalie C. Anderson. Historia nastoletniej uchodźczyni z Kongo szukającej w Kenii zemsty za morderstwo matki będzie zatem do zobaczenia na ekranach kin.
W cieniach miasta Sangui żyje dziewczyna, która nie istnieje. Gdy Tina wraz matką uciekły z Kongo do Kenii, liczyły na rozpoczęcie nowego życia i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znalazła pracę jako pokojówka w domu wpływowej rodziny, której głową jest Roland Greyhill, jeden z najbardziej szanowanych biznesmenów w mieście. Tina szybko dowiaduje się, że swoją fortunę Greyhillowie zbudowali na korupcji i przestępczym życiu. Kiedy więc jej matka zostaje znaleziona martwa w gabinecie pana Greyhilla, od razu ma pewność, kto jest sprawcą morderstwa.
Targana żądzą zemsty, Tina spędza kolejne cztery lata, próbując przeżyć na ulicach Sangui i pracując jako złodziejka dla Goondan, lokalnego gangu. To właśnie ta praca ostatecznie pozwala jej wrócić do posiadłości Greyhillów, gdzie będzie mogła wcielić w życie długo wyczekiwaną zemstę. Ale gdy tylko dziewczyna przekracza próg okazałej rezydencji, odzywa się ból starych ran, a wspomnienie dawnych przyjaźni wprawia w ruch niebezpieczny bieg zdarzeń, które mogą kosztować Tinę życie. Chęć odkrycia niewiarygodnej prawdy o zabójstwie matki − i o jego powodach − pozwala bohaterce przetrwać lawinę wydarzeń.


Autorka książki Natalie C. Anderson jest amerykańską pisarką i specjalistką do spraw rozwoju międzynarodowego, pracującą i mieszkającą wraz z mężem w Genewie, w Szwajcarii. Przez ostatnią dekadę pracowała dla organizacji pozarządowych i ONZ, pomagając uchodźcom z całego świata, a głównie z Afryki.
W latach 2014–2015 Natalie została wybrana współpracownikiem biblioteki publicznej w Bostonie jako wyróżniona pisarka dla dzieci, gdzie napisała swoją debiutancką powieść, Miasto świętych i złodziei.

okladka_PARK_MORDERCOW

Park morderców.
Murder Park” to z jednej strony klasyczny kryminał, w którym zagadka zamkniętego pokoju rozciąga się na surową, skalistą wysepkę chłostaną wiatrem i falami oceanu, z drugiej zaś szybki thriller, w którym dzieje się dużo i szybko, a kolejne wolty i zwroty akcji sprawiają, że nie wiadomo, co jest prawdą, a co iluzją. Tu nic nie jest tym, czym się wydaje, a każda z dwunastu osób, które poznajemy w dokumentalnych zapisach wywiadów – samych w sobie będących mistrzowskimi psychologicznymi portretami – kryje w sobie zagadkę. Mordercą może być każdy. Jonas Winner jest mistrzem kamuflażu i fałszywych tropów, pełnymi garściami czerpie ze znanych filmowych i powieściowych motywów, żongluje nimi i kreuje nową jakość – a czytelnik zyskuje dodatkową frajdę, rozpoznając klasyczne wątki, aluzje i podteksty. Mocna, mroczna rzecz – odrobinę zakręcona i mająca w zanadrzu niejedną niespodziankę.

 Autor książki, Jonas Winner, urodzony w 1966 roku w Berlinie, doktor filozofii, po studiach pracował w Berlinie i Paryżu jako dziennikarz, redaktor telewizyjny i autor scenariuszy (dla stacji ARD, ZDF, Sat. 1). Jego wydany w self-publishingu bestseller „Berlin Gothic” zrobił furorę w internecie. W 2012 roku Winner odniósł wielki sukces thrillerem „Der Architekt” („Architekt”). Kolejną książką był „Gedankenexperiment” („Eksperyment myślowy”). Autor mieszka z rodziną w Berlinie.
Wydawnictwo Literackie zachęca do przeczytania książki pt.”Marilyn na Manhattanie”:

Winder_Marilyn-na-Manhattanie_m

Niezwykła biografia opisująca najlepszy rok w życiu boskiej MM. Fascynujące uzupełnienie obrazu inteligentnej, wrażliwej kobiety, który znamy z opublikowanych sześć lat temu sensacyjnych Fragmentów, zbierających intymne zapiski jednej z największych gwiazd Hollywood. Autorka ukazuje Marilyn Monroe przez pryzmat roku spędzonego w Nowym Jorku, gdzie aktorka uciekła w listopadzie 1954 roku, zostawiając daleko za sobą szaleństwa Hollywood i małżeństwo, które okazało się katastrofą. Zapierający dech w piersiach Manhattan pozwala Marilyn na zachowanie anonimowości, za którą tak tęskniła. Może biegać po Central Parku, wychodzić do klubów, godzinami oglądać obrazy w Metropolitan Museum of Art, spotykać się ze znajomymi.To tutaj głupiutka Sugar z Pół żartem, pół serio pokazuje swoje nowe ja – poznaje Trumana Capote, zaczyna romansować z przyszłym mężem, Arthurem Millerem, poszerza grono przyjaciół i postanawia zrobić porządek ze swoją karierą, zrywając kontrakt z Fox Studios i zakładając własną wytwórnię.

Dla Marilyn to rok wolności, inspiracji, nowych wrażeń, szczęścia. Dla czytelników – jedyna w swoim rodzaju okazja, by przemierzyć ulice Nowego Jorku w towarzystwie boskiej MM!

Historyk IPN, Jarosław Palicki rekomenduje książkę pt.”Polscy męczennicy za wiarę”.

polscy męczennicy za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach była żywa. Przygotowując się do Pierwszej Komunii Świętej, słuchał opowieści księdza proboszcza, kościelnego, organisty wspominających parafian zamordowanych za wierność Ojczyźnie i Kościołowi. Rozmawiał z rodziną swojej sąsiadki, Zosi Lubaś, która w wieku 22 lat zginęła w Auschwitz, bo wcześniej, podczas rozprawy sądowej, nie chciała się wyrzec wyznawanych wartości.

Dla młodego chłopca, którym był wtedy ks. Janusz, wysłuchane historie stały się poruszającym wyznaniem wiary. Jak mówi: „Żyłem tymi świadectwami, pociągnięty bogatą osobowością świątobliwych ludzi i bohaterów”. Przez wiele lat kapłańskiej posługi, nawet podczas pracy misyjnej w Zambii, nie zapomniał o męczennikach. Gdy w 2013 roku jego nauczycielka z Zawiercia przeprowadziła się do Krakowa i przekazała mu trzy tomy świadectw, uznał, że wspominane historie należy opisać. Owocem jego pracy jest książka Polscy męczennicy za wiarę w okresie II wojny światowej.

Posłuchaj audycji:

Życzę ciekawej lektury.

 

 

 

 

 

(Visited 555 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz