Jak to z chlebem było

20:38

24 lipca 2016

Janina Wilga

Współpracownik audycji „Donata swojskie klimaty” oraz „Ziemia i pieśń”
Kontakt: tel. 0-694308570 ; e-mail: ja.wi@op.pl

(Visited 1 474 times, 1 visits today)

Doroczna impreza edukacyjno-integracyjna, tym razem połączona z V Zjazdem byłych mieszkańców Polesia i ich potomków, odbyła się 23 lipca w Białkowie. Organizatorami było jak zawsze Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa przy wsparciu sołtysa wsi Białków, gminy Cybinka i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Cybince.
Ponieważ charakter i cel tych imprez jest podobny tj. ocalanie od zapomnienia i podtrzymywanie tradycji, obrzędów i kultury poleskiej oraz przekazanie jej młodszym pokoleniom, organizatorzy postanowili, że od tego roku będą kontynuować je łącznie w jednym dniu.
Tradycyjnie drogę „od ziarenka do bochenka” rozpoczął korowód z placu przy dworku na miejsce żniwowania. Przed rozpoczęciem prac żniwnych ksiądz proboszcz, Krzysztof Sudziński, odmówił modlitwę za żniwiarzy. Na polu można było obejrzeć tradycyjne techniki żniwne (żęcie sierpem, koszenie kosą) i te bardziej współczesne. Każdy, kto miał ochotę, mógł spróbować swoich sił, czy to w żęciu zboża, czy też w robieniu powróseł i snopków. Białkowskie gospodynie przygotowały dla utrudzonych żniwiarzy poczęstunek, a muzycy i śpiewacy umilali czas muzyką i śpiewem.
Po powrocie z pola nastąpiło uroczyste powitanie uczestników. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji w strefie dla dzieci. Był także pokaz młocki cepem, mielenia ziarna na żarnach, przygotowania ciasta i wypieku chleba metodą tradycyjną. A wszystko przeplatane występem zespołów i grup śpiewaczych.
Uczestnicy imprezy wysłuchali utworów z repertuaru zespołów: „Żemerwy” z Bielska Podlaskiego, „Małej Kryniczeńki”, „Gromadki z Kapelą Tadka” z Kostrzyna nad Odrą, Górzyckiej Kapeli Ludowej z Górzycy, „Mycielinianek” z Mycielina i „Lubuszanek” z Cybinki. Można było także spróbować swych sił w tańcach prezentowanych przez zespół „Żemerwa”.
Był też czas na snucie wspomnień i opowieści o przeszły i teraźniejszym życiu na Kresach.
Na uczestników imprezy czekały przepyszne poleskie pierogi i bliny.
Upieczone bochenki chleba zostały poświęcone i rozdzielone wśród uczestników imprezy.
Wspólne biesiadowanie i zabawa ludowa zakończyły, jak zawsze udaną, imprezę żniwną w Białkowie.

(Visited 1 474 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz