Wspominamy rok 2017*** „Śmierdząca sprawa”- reportaż Marzeny Wróbel-Szały

11:00

27 grudnia 2017

Marzena Wróbel-Szała

Dziennikarka działu informacji i reportażystka Radia Zachód, tel. 693-33-47-45, email: m.wrobel@zachod.pl

(Visited 11 817 times, 1 visits today)

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

(Visited 11 817 times, 1 visits today)

Na przełomie roku 2017 i 2018 wzorem lat ubiegłych, przypominamy audycje, które z różnych powodów powinny być powtórzone. Audycja Marzeny Wróbel w naszym cyklu wzbudziła największe zainteresowanie wśród słuchaczy wyrażone państwa obecnością na naszej stronie internetowej (ponad 10000 wejść) i aktywnością telefoniczną. Rozpoczęła też antenową dyskusję na temat zagrożeń ekologicznych w regionie lubuskim. Zatem oddajmy głos autorce…

Czy Polska staje się śmietniskiem Europy? Bóle głowy, omdlenia, kaszel i mdłości – to objawy, na które skarży się coraz więcej mieszkańców Szprotawy. Jako głównego winowajcę wskazują nieodległe wysypisko śmieci. Twierdzą, że gazy wysypiskowe są coraz mocniejsze. Dodatkowo okoliczni mieszkańcy zauważyli, że poza teren wysypiska wylewane są z beczek tajemnicze substancje. Zrobili zdjęcia i pobrali próbkę do badania, bo obawiają się o swoje zdrowie i życie. Podobne problemy z nieodległymi wysypiskami mają też podobno mieszkańcy Brożka, Przylepu, Dąbrówki Wlkp., Żagania czy Górzykowa…

Posłuchaj audycji.

(Visited 11 817 times, 1 visits today)

15 myśli na temat “Wspominamy rok 2017*** „Śmierdząca sprawa”- reportaż Marzeny Wróbel-Szały”

 1. Oczywiście że jesteśmy śmietnikiem Zachodu. Wiele wydarzeń na to wskazuje. Lubuski inspektor WIOŚ powiedział w piątek w Szprotawie, że masowo zalewają nas odpady z Europy Zachodniej.

 2. Od kilku lat leczą mnie na astmę nigdy wcześniej mi nic nie dolegalo pieką mnie oczy dusze się pluje gęstą pianą to nie jest normalne .Czuć bez wysypiskowy w dzień i w nocy bóle głowy źle samopoczucie. Tak śmieci są wysypywane z zachodu i taką prawda .

 3. Również się z tym zgadzam że staliśmy się śmietniskiem Zachodu.W tym roku przez wiele tygodni unosił się toksyczny dym nad wielkim obszarem.Mieszkam w Lubsku i efekt pożaru składowiska z zużytymi foliami,plastikami jaki miał miejsce w Brożku był i tutaj doskonale wyczuwalny.Na składowaniu w Polsce toksycznych śmieci bogaci się garstka cwaniaków a skutki będziemy odczuwać my wszyscy.Niestety Państwo Polskie nie chroni swoich obywateli.Ciekawe ile jeszcze jest takich składowisk jak to w Szprotawie czy Brożku na terenie Polski?

 4. Państwo nie było przygotowane na takie zjawisko i na taką skalę. Przy WIOŚ-ach musiałyby pracować piony dochodzeniowo-śledcze skoordynowane z Interpolem albo specjalne zespoły ds. walki z mafią śmieciową. To jedyne co nasuwa się mi na myśl. W obecnym kształcie Polska w szybkim tempie przyjmuje niebezpieczne niekontrolowane odpady w mega ilościach. Osamotnione WIOŚe są niewydolne i jak się w kraju już zdarzało niekiedy skorumpowane. Jak wytłumaczyć liczne uchybienia przepisom przez szprotawskie wysypisko na przestrzeni wielu lat? Dlaczego zawsze może liczyć na pobłażliwość urzędników? Kto mi to wytłumaczy? Powiedziano mi, że te sprawy są „poukładane” już z poziomu ministerstw.

 5. I dalej nas trują 12 w nocy daje tak że nie można wyjść na podwórko, znowu ruszyły pompy wytrują wszystkich ważne że kasa wpływa a ludzie………. są na końcu o ile się o nich myśli.
  Jesteśmy bezradni nie ma dla Nas ratunku ani żadnej pomocy…………

 6. śmierdzi coraz bardziej. nie do wytrzymania.
  Chyba się przyłączę do akcji Macieja. Wtedy internet będzie kipiał.
  Niech to zmusza do działania.

 7. Jako były pracownik Suez , wysypiska śmieci w Szprotawie to co widziałem co tam się wysypuje po prostu nie do opisania , apteczny zapach jest wywołany przez tony zepsutej pasty do zębów która codziennie jest wtłaczana w ziemię, mauzery z odpadami atramentów z drukarni , odpady z kurników , szczury wielkości kotów domowych

 8. Dronem trzeba nagrać co tam sie wyprawia i pokazać wszystkim, a odpowiedzialnych za ten syf wykompac w tych pomyjach.

 9. Jest taki na FB Jan Kowalski, co społecznie monitoruje zjawiska na wysypisku Suez w Szprotawie. Państwo jest słabe lub skorumpowane, że obywatele płacą podatki na służby i straże, a muszą i tak bronić prawa i zdrowia sami.

 10. @bezpieczniak – „Państwo jest słabe lub skorumpowane, …”

  I to, i to. Z jednej strony „kamieni kupa”, a z drugiej strony najbardziej skorumpowane województwo. Lubuskie jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem ilości przypadków korupcji na 10.000 mieszkańców. Dane według mapy korupcji CBA 2017.

 11. @Danuta Janik – „….i odpowiednie instytucje coś z tym zrobią…..”

  Odpowiednią instytucją jest pani marszałek województwa. W ramach wzmacniania roli samorządów lokalnych kompetencje wydawania pozwoleń otrzymała pani marszałek województwa i wyłącznie ona decyduje. Jeżeli pozwolenie jest przez marszałka województwa wydane, to WIOŚ niewiele może w tej sprawie zrobić.

 12. Jest coraz bardziej słabe, a będzie coraz gorzej. Rządzą nami kłamcy i koszmarni nieudacznicy

Dodaj komentarz