Radio Zachód w DAB+

Odbiornik radiowy w kształcie elipsy z ekranem dotykowym, a może dźwięk 5.1 oraz możliwość oglądania obrazu z kamer rozmieszczonych w studiach radiowych? Taka przyszłość czeka nas w ciągu najbliższych lat. Radio Zachód rozpoczyna rewolucję technologii radiowej.

Zmiany wymusza rozwój i jeśli sięgniemy w przeszłość, to kilka takich zmian mamy już za sobą. Pierwszą z nich było przejście z modulacji AM na FM. Potem przyszła zmiana sygnału mono na stereo. Dziś wprowadzamy nowe pojęcie: DAB+

Mimo, że nieznany jest terminy wyłączenia technologii analogowej FM, która nadal będzie dostępna, postawiliśmy na przyszłość. Od 1 kwietnia 2015 roku Radio Zachód w DAB+ słyszycie Państwo z dźwiękiem w formacie MPEG4 AAC HE v2 o przepływności bitowej na poziomie 128 kbps. Kryształowo czyste brzmienie, w przyszłości odbiór w formacie 5.1, technologia DLS z możliwością przesyłania multimedialnych informacji.

Radio Zachód w DAB+ jest dostępne na dedykowanym rozgłośniom radiowym multipleksie. Częstotliwościowy zakres multipleksu to parametry od 176 do 230 MHz. By cieszyć się jakością cyfrowego dźwięku potrzebny będzie zatem nowy odbiornik z tunerem DAB+ (nie DAB używany w Wielkiej Brytanii). Obecnie koszt najprostszego urządzenia to nieco ponad 100 zł. Zwykle takie radio umożliwia również odbiór częstotliwości FM. O nowych rozwiązaniach technicznych będziemy informować Państwa na bieżąco.

Posłuchaj audycji, w której mówimy o zagadnieniach związanych z DAB:

(Kierownik działu technicznego Radia Zachód Paweł Słoniowski oraz pracownik tego działu Rafał Dolny – prowadzi Janusz Życzkowski)

POBIERZ DOKUMENTACJĘ TECHNICZNĄ

(Visited 2 516 times, 1 visits today)