Wielka ścieżka na nasypie kolejowym

09:29

25 listopada 2011

Marek Kantczak

Dziennikarz gorzowskiej redakcji Radia Zachód. Tel. 95 720 47 91.Hobby – uwielbia nudzić się, co uważa za ekstremalną formę wypoczynku. Fan Simply Red i Philla Collinsa. Lubi książki Davida Lodge’a, filmy Pedro Almodovara i Woody Allena. Lubi jeść, szczególnie bigos według receptury swojej mamy (w gorzowskiej redakcji też go lubią). Przepada za wypoczynkiem na nadmorskich plażach, nie tylko nad Bałtykiem. I chyba lubi też… strzelać z łuku, skoro robi to już ponad 30 lat. Od 2009 roku strzela z łuku bloczkowego (to jego nowa pasja).

(Visited 360 times, 1 visits today)

10 samorządów z północnej części województwa lubuskiego chce wybudować kilkudziesięciokilometrową ścieżkę rowerową na nieczynnym nasypie kolejowym. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w starostwie powiatowym w Gorzowie. Ścieżka rozpoczynająca się w Gorzowie ma prowadzić z Gorzowa przez Rudnicę, Krzeszyce i Słońsk do Kostrzyna, z odnogą z Rudnic do Sulęcina przez Lubniewice. – Niektóre samorządy już wcześniej podejmowały w tej sprawie starania, ale dopiero tegoroczna ustawa umożliwiająca przejęcie przez samorządy nieruchomości od PKP daje zielone światło tej inicjatywie – mówi starosta gorzowski Józef Kruczkowski.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/11/24-wielka-sciezka-na-nasypie-kolejowym-kruczkowski.mp3|titles=wielka ścieżka na nasypie kolejowym – Kruczkowski]

Część gmin nasypy kolejowe już przejęła, m. in. Górzyca i Słońsk. Największe trudności z przejęciem są tam, gdzie nasypy przebiegają przez teren należący do Lasów Państwowych. – Problemy nie wynikają ze złej woli leśników, ale ze złego ustawodawstwa dotyczącego Lasów Państwowych – mówi burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/11/24-wielka-sciezka-na-nasypie-kolejowym-jaskula.mp3|titles=wielka ścieżka na nasypie kolejowym – Jaskuła]

Jak dodaje starosta Kruczkowski – koszt całego przedsięwzięcia jeszcze nie jest oszacowany, ale na pewno przekroczy 20 milionów złotych. Pomysłodawcy liczą na pozyskanie pieniędzy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

(Visited 360 times, 1 visits today)

8 myśli na temat “Wielka ścieżka na nasypie kolejowym”

  1. tak samo miało być na likwidowanej lini ze skwierzyny do krzyża. nie ma zarówno pociągów jak i ścieżki.

  2. Zamiast inwestować w pociągi turystyczne , wywala 20 milionów a za kilka lat i tak porośnie krzakami ,

  3. Mowa jest tylko o ścieżce ale ze względów bezpieczeństwa trzeba postawić z dwóch stron barierki. A to jest dodatkowy koszt bo nikt nie pozwoli na otworzenie ścieżki zrobionej wyżej niż dany teren. Także skończy się tylko na projekcie.

  4. Ścieżki rowerowe na odludziu to strata pieniędzy. Obserwuję ruch na takich ścieżkach – tylko przy pięknej pogodzie i to niewielki. Są one konieczne w Gorzowie i na wylotach z miasta.

  5. Na zachodzie zanim wybudują chodnik sieją trawę i patrzą gdzie są ścieżki wydeptane. Tam budują chodnik przecinajacy park i teren zieleni. U nas tzw znawca robi chodnik architektonicznie a ludzie chodzą w innych miejscach i wydeptuja zieleń. W ten sposób naród jest uszczęśliwiany. A o wybrańcach media piszą z lubością poematy. Biorąc pod uwagę całokształt – wiadomym jest czym sie kończy poroniony pomysł. Podczas realizacji projetów unijnych samorząd z zimna krwią zawęża ciągi piesze i rowerowe i ogranicza w ten sposób że nie zachowują ciagłości. W ten sposób że sasiadujace miejscowości nie maja połączenia. W realizacji brak jakiego kolwiek spójnego działania. Logiki i ekonomii w budowie infrastruktury. Życzę powodzenia.

  6. Swoja droga jestem ciekawy czy kiedykolwiek zisci sie takowy projekt w naszym regionie , byloby pieknie przejechac 50 km pomiedzy lasami i podziwiac uroki lasu !

Dodaj komentarz